www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

led napajalnik - dimanje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1010
Aktiv.: 5.29
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 11, 2020 10:33 am    Naslov sporočila: icon_idea led napajalnik - dimanje Odgovori s citatom

Zdravo,

Imam eno težavo katero ne vem kako se je lotit. Sepravi že dalj časa sem želel izdelat svoj "stopniščni avtomat" ker takega kot sem ga jaz želel nisem uspel najti na trgu.

Cel sistem je sestavljen iz 5m led traku 14,4 W/m , ustreznega napajalnika ( Mean Well HLG-120H-54A), ardurima ter dveh senzorjev (senzor osvetlitve in PIR sentor). Stvar deluej tako, da ko se zvečer dovolj stemni, se led diode prižgejo na neko prednastavljeno minimalno vrednost. Če so led prižgane (dovovlj temno) in če se "pohodi" PIR senzor se svetilnost diod z rampo dvigne na 100 % zadoločen čas in se nato z rampo spusti nazaj na nastavljeno vrednost.

Kar se tiče funksionalnosti vse špila imam pa problem da sem se malo "uštel" ker minimalna vrednost za dimanje "PWM" na tem napajalniku je 10 % kar povzroči da led diode preveč svetijo na minimumu. Kako naredit linearni ofset toka tak oda bi lahko šel pod teh 10 %. Se zavedam da bom hkrati žrtvoval max svetilnost ampak te je več kot zadosti. Sistem deluje na 54 VDC toka pa je na maksimalni svetilnosti nekje okoli 1,4 A.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 11, 2020 11:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko bi linearno kradel nekaj toka, npr. z uporom. Ampak to pomeni do ca. 7W izgub.

Bolj učinkovito bi bilo predelati napajalnik, da bi lahko šel pod 10%.

Lahko pa bi zaporedno vezal (linearni) tokovni vir, ki bi ga nastavil na željeno vrednost, takrat pa bi napajalnik deloval pri konstantni napetosti. Ob dvigu svetilnosti bi najprej dvignil nastavitev tega vira, potem pa napajalnika.

PS: Najbrž imaš napajalnik s črko B na koncu, da omogoča nastavitev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 11, 2020 2:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imel sem podoben problem s previsoko svetilnostjo (min10%PWM kitajski regulator z daljincem na 12V) 1 m dolgega 14,4W/m LED traku. Rešil sem z N kanalnim MOSFET-om v negativni veji med LED in izvorom. Uporabljen je bil kot spremenljiv močnostni upor. Ko želim svetilnost pod 10%PWM je na GATE nastavljena neka fiksna napetost ki povzroči nižji tok skozi tranzistor , ko pa PWM pride čez neko določeno mejo ( zopet nastavljivo) se tranzistor popolnoma odpre in se obnaša, kot da ga ni. S tem ne izgubiš 100% svetilnosti. Poraba 5Metrov dolgega traku pri nizki svetilnosti po mojem ne bo tako velika, da bi moral tranzistor na hladilnik. Če izbereš takega z nizkim Rdson bo tudi pri 100% toku skozenj hladen, ker na njem ne bo nobenega padca napetosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1010
Aktiv.: 5.29
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 11, 2020 2:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo,

Ja tako je - B je na koncu Wink

Na upor sem tudi sam pomislil ampak nenako je skregan potem z logiko "led tehnologije".

Sem upal na kako elegantno rešitev katere sam ne poznam. Napajalnika niti pod razno ne znam predelat da bi šel pod 10 %....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group