www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kako najbolje krmilit 2 3fazna kontaktorja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
blsku
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Okt 2020 19:39
Prispevkov: 49
Aktiv.: 1.15
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 05, 2020 11:45 pm    Naslov sporočila:  Kako najbolje krmilit 2 3fazna kontaktorja Odgovori s citatom

Imam idejo, da bi preko arduina vklapljal in izklapljal 2 kontaktorja, ki bi vklapljala 2x 9kW grelca.
Kako to najbolj profesionalno izdelat? Mislim da dva kontatorja zaporedno ni glih OK. (5v-230v, 230-400V).
Kako bi lahko se najbojle krmilil kontaktor, ki ima napetost tuljave 230 V in izaplja 3x25A.

Hvala za nasvete
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 6:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Arduino ti bo gnal rele, kontakt releja pa kontaktor. Pa ne pozabi na varistor paralelno z navitjem kontaktorji.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 7:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne samo varistor, tudi "snubber RC" tako na tuljavo kot na kontakte, oziroma po potrebi. Drugače pa ja, arduino krmili NPN tranzistor, ta bi vklapljal rele, ki naj bo 12V ali 24V, odvisno od napajanja. Kontakti releja pa vklapljajo kontaktor, kot je že napisano. Napajanje 5V releja iz istega 5V napajanja kot arduino, ni dobra ideja (saj dela, ampak ne dovolj zanesljivo), naj bo ločen 5V napajalnik oziroma naj bo rele za višjo napetost, kot sem že napisal.
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 8:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj takega...

Appak bisku, nekaj časa govoriš u Arduinotu, nekaj časa o "goli" Megi...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 10:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa previdno Exclamation
Delo z omrežno napetostjo je lahko nevarno!
Vsi dostopi do omrežne napetosti morajo biti zaščiteni pred dotikom!

Modul, ki ga je predlagal lojzek je načeloma uredu ampak samo pod pogojem, da je zmontiran v ohišju, ki onemogoča dotik spodnjega dela tiskanega vezja, kjer je prisotna omrežna napetost.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 683
Aktiv.: 3.51
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 12:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali pa vzameš 2 kos trofazni SSR in ju lahko direktno iz arduino krmiliš. Pa še zero cross imaš, tako da ne bo vklopnih sunkov. Bolj profi kot to ne gre.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blsku
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Okt 2020 19:39
Prispevkov: 49
Aktiv.: 1.15
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 1:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Zahvaljujem se vsem za odgovore.
Ideji o uporabi releja in nato kontaktorja se hočem nekako izognit.
Na spletu sem nekaj gledal, da obstaja tudi neka opcija, da z arduinom oziroma ATmego 328 krmiliš nek BTA16 600 preko optokoplerja, kateri nato odpira in zapira 230V. S to 230V napetostjo bi potem odpiral in zapiral 3-fani kontaktor.

V mislih sem tako kot predstavlja ta mož v tem videotu na YT:

https://www.youtube.com/watch?v=1phdcshRZ_I

A če bi izdelal tako vezje kot ga predstavlja ta "štromar" na posnetku bi moral za zaščito ventila uporabiti kake prostotečne diode za zaščito "ventila" glede na to, da je kontaktor induktivno breme?

@BojanR
Če z SSR misliš solit state rele pri meni ne pride v poštev, ker je cena za "budget" projekta bistveno previsoka.

@lojzek
Ja se strinjam, za mene je trenutno Arduino in ATmega 328 še vedno eno in isto Smile ...



l.p
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 683
Aktiv.: 3.51
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 6:22 pm    Naslov sporočila:  Re: Kako najbolje krmilit 2 3fazna kontaktorja Odgovori s citatom

blsku je napisal/a:
Kako to najbolj profesionalno izdelat?


blsku je napisal/a:
solit state rele pri meni ne pride v poštev, ker je cena za "budget" projekta bistveno previsoka.


Ti dve trditvi se deloma izključujeta. Sploh ker si mislil verjetno na "hobi" projekt in ne na "budget" projekt.
Že moji predhodniki so te opozarjali na snubber, varistor, nevarnost dotika...in tudi zanesljivost. Pri hobi projektu se mogoče lahko s tem igraš, pri profesionalni izvedbi zato "budget" malo bolj trpi.

blsku je napisal/a:
V mislih sem tako kot predstavlja ta mož v tem videotu na YT:


Gre za solid state rele. In mož na YT predstavlja točno to. Le da je njegov monofazni.

Pa ne razumem o kakšnem ventilu je zdaj kar naenkrt govora.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 7:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

blsku je napisal/a:

Če z SSR misliš solit state rele pri meni ne pride v poštev, ker je cena za "budget" projekta bistveno previsoka.


Brez veze boš zakompliciral in na koncu bo izdelek kot sračje gnezdo Think

Če se (predvidevam kot začetnik) lotiš takega močnostnega projekta z mikroprocesorjem pomisli tudi na varnost in možnost nadaljnjega nadgrajevanja, programiranja,...

Trifazni solid-state rele ni tako drag kot misliš.
NPR: https://www.elektrotrgovina.si/robustni-releji/4_32_v_dc_24_380_v_ac-3_f
Zgoraj link je prvi google zadetek v slovenščini. Ti potrebuješ vsaj 3x25A.
Močnostni del (varovalke in SSR) daš lepo na svojo stran in zaščitiš pred dotikom.
Do krmilnika povlečeš žice, ki jih potem "lahko tudi ližeš" - tam si na varni strani pred raznimi "šoki".
Lahko se tudi spozabiš, ko boš popravljal program in pritaknil USB - če boš imel kakšno sračje gnezdo - adijo krmilnik, računalnik,... in poceni budget Wink

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blsku
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Okt 2020 19:39
Prispevkov: 49
Aktiv.: 1.15
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 10:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Ne vem kje naj pričnem Smile . Kot prvo nisem vedel, da so solit state releji tako poceni. Ko sem pošiljal prejšnje sporočilo sem na hitro poguglal po netu in videl cene 150 eur in vec ne pa samo 40 eur in zato sem tudi napisal, da je za "hobi" projekt malo predrago.
Moja napaka...
Beseda "ventil" se v elemtroenergetiki uporablja za močnostne MOS-fete, tranzistorje,...

Na splošno sem sedaj pogledal te solit state releje. Udc napetost proženja je od 3,6 do 34V DC napetosti. Torej bi jih načeloma lahko prožil tudi z arduinom in 5V.
Bi v tem primeru glede na to, da je napetost samo 5V lahko pricakoval kake težave pri proženju ali ne? Ima kdo kake izkušnje s tem?

Hvala za nasvete.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 8:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Ne samo varistor, tudi "snubber RC" tako na tuljavo kot na kontakte,
pri RC-členih na AC je treba paziti na velikost kondenzatorja, ki lahko znaša tudi 680nF , kar pri 230V/50Hz pomeni 49mA toka pri izklopljenem kontaktorju
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blsku
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Okt 2020 19:39
Prispevkov: 49
Aktiv.: 1.15
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2020 9:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvala vsem za pomoč in nasvete
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group