www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Priklop porabnikov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Kammaksimilijan
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Jan 2016 10:22
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.19
Kraj: Lipica

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 11, 2020 5:17 pm    Naslov sporočila:  Priklop porabnikov Odgovori s citatom

Pozdravljeni zanima me ali mi je električar pravilno napeljal vodnike do porabnikov (toplotna za sanitarno in peči na drva) namreč toplotna črpalka potrebuje 1f varovalko 16 A peč na drva pa 3f 16A do porabnikov je pripeljal iz omarice 4 črne vodnike 1f +3f in 1 modrega ter 1 rumeno zelenega. Zanima me ali ne bi bilo pravilno da bi za toplotno pripeljal 1f črno +modro +rumeno zeleno in za peč na drva 3f 3x črno ter modro in rumeno zeleno posebej? Ali je pravilna vezava da za oba porabnika porabi ista vodnika (nevtralni vodnik ter ozemlitveni vodnik)? hvala za odgovore.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 11, 2020 6:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S tako napeljavo je prekršil točko 3.2.2 (3) TSG Nizkonapetostne električne inštalacije:
Citiram:
V eni inštalacijski cevi ali kanalu oziroma v enem kabelskem plašču večžilnega kabla so lahko samo vodniki enega tokokroga ...

Morda je tako naredil zaradi praktičnosti, mora pa biti ničelni vodnik ustrezno dimenzioniran.

PS: Zakaj pa peč na drva potrebuje tri faze?

PS: Fazni vodniki za tri faze so sicer rjava, črna in siva (IEC 60446), in ne vse enake barve.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 12, 2020 10:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Me spominja na inštalacijo ko sem videl glavni 10mm2 dovod Rjava, Črna, Modra in Rumeno/zelena.

Z tem, da so prve tri bile faze rumeno/zelena pa ničeln vodnik, zgleda da včasih naredijo po tem kateri kabel je pri roki...

Shocked

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 12, 2020 12:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi to (uporaba modre in rumeno-zelene) s TSG ni dovoljeno.

V nekaterih državah pa se celo lahko uporablja ob določenih pogojih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kammaksimilijan
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Jan 2016 10:22
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.19
Kraj: Lipica

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 12, 2020 6:26 pm    Naslov sporočila: icon_mocker  Odgovori s citatom

Ja razumem TSG itd... Laughing Vse barve vodnikov in ne vem še kaj mi naštevate ... Ampa jaz še nisem dobil odgovora. Bom vprašal bol na splošno.. Ali moramo za vsak tokokrog faznih vodnikov vlečti v omarico tudi nevtaralni in zaščitni vodnik?

odgovor DA ali NE Surprised

Ali lahko uporabimo nevtralni vodnik in zaščitni vodnik pri več tokokrogih?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.51
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 12, 2020 9:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1. Da
2. Vsak tokokrog ima svoj N in PE vodnik.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.17
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2020 10:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem kaj ima peč na drva vgrajeno, da potrebuje 3f/16A? Če je porabnik v peči simetričen, potem ne potrebuje N vodnika, ker ne teče nazaj noben tok. Tako je tehnično, kakšna so pa pravila pa ne vem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2020 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbrž ima peč na drva tudi kakšen krmilnik ali pa drug enofazni porabnik (npr. šibkejši motor) za kar potrebuje tudi N.

Ne vem za nobeno pravilo, da ne bi smel narediti brez N. Res pa, da je to možno le za fiksen priklop in ne tudi za vtičnico (kjer pričakuješ vse vodnike). To samo pomeni, da vseh porabnikov ne boš mogel priključiti.

Avtorja pa prosim za tip in po možnosti opis peči, da si razjasnimo misterij.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kammaksimilijan
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Jan 2016 10:22
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.19
Kraj: Lipica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2020 2:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ma neeee ☺️ pa sej on bi porabu isti N vodnik kot za toplotno.
Isti N in ozemlitveni vodnik za oba porabnika. Samo to me zanima ali je to prav?.. Kaj ve kdo prosim za čim hitrejši odgovor. Hvala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 13, 2020 3:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Toplotna črpalka naj ima povsem svoje varovalke oziroma odklopnike. Če bo zmontirana zunaj, potem bi jaz uporabil takšne odklopnike, ki še nulo odklopijo.

Peč bi jaz tudi dal na svoje varovalke oziroma odklopnik.

Če boš imel v bojlerju za toplo vodo še električni grelec (za toplo sanitarno vodo v poletnem času, oziroma kot rezervo), bi še zanj dal posebej vod, spet s svojim odklopnikom, in to takšnim ki odklopi še nulo.

Luč v kurilnici spet na svoj ločen vod pod svojo varovalko (lahko tudi kombiniraš z lučjo iz drugega prostora).

Mogoče še kakšno večnamensko vtičnico v kurilnici, spet na svojo varovalko (lahko tudi kombiniraš z drugim prostorom).

Torej v glavnem trije (ali 5) neodvisni vodi, vsak na svojem odklopniku in brez sposojanja nule ali ozemljitve!!

Amen. Leta 2020 smo, odklopniki niso več dragi, če bo pa prišlo do kake napake na električni delih, pa vsaj ne boš cel v temi.

Zakaj odklopnike, ki izklopijo tudi nulo? Zato ker ko bo grelec ali kompresor prebil (kar slej ko prej tudi bo), boš dosti hitreje lociral napake. Brez da bi se 2 dni spraševal kje in zakaj ti meče ven FI stikalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 14, 2020 11:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kammaksimilijan je napisal/a:
Ma neeee ️ pa sej on bi porabu isti N vodnik kot za toplotno.
Isti N in ozemlitveni vodnik za oba porabnika. Samo to me zanima ali je to prav?.. Kaj ve kdo prosim za čim hitrejši odgovor. Hvala.

Jaz sem to implicitno napisal že v prvem sporočilu, kose19 pa zelo eksplicitno.

Citiram:
V eni inštalacijski cevi ali kanalu oziroma v enem kabelskem plašču večžilnega kabla so lahko samo vodniki enega tokokroga ...

Če to upoštevaš in bi želel imeti samo po en N in PE vodnik, potem bi bila faza v enem kablu/cevi, ničla pa v drugem, kar je vsakomur jasno, da naj se ne bi delalo.

Če bi želel pravilno napeljati po en N in PE vodnik za oboje, bi moral biti samo en komplet faz in bi moral šele v kurilnici razdeliti, po potrebi z dodatno omarico z varovalkami/odklopniki.

In še vedno me zanima zakaj peč na drva potrebuje tri faze.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group