www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Katera varovalka...

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kaja.alyo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jun 2015 19:18
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.76
Kraj: Bistrica ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2020 6:58 pm    Naslov sporočila:  Katera varovalka... Odgovori s citatom

Torej imam agregat, za generator je 3 fazni motor končar 5kW.
Trenutno ima vgrajeno 3 fazno avtomatsko varovalko 3 x 6A hitrostne karakteristike A.
Z njim poganjam 3 fazni elektromotor 2.2kW 2840rpm, vezanega v trikot.
Ko vklopim motor vrže takoj ven varovalko, vklopim jo nazaj in se motor normalno zažene. Sedaj me zanima, če je dovolj, da zamenjam varovalko z tipom B ali bi moral biti tip C?
Vem, da je bolj sigurno tip C, ampak ker občasno uporabljam varilni aparat, ki kar pogosto meče ven varovalko, sploh če žica pikne, bi raje varovalko B, da mi nebo skurilo navitja na agregatu.
Torej če je motor 2.2kw, bi naj nazivni tok bil 3,3A po fazi (preračunano) in če je recimo zagonski tok 4 krat večji pride na 13.3A.

Potem pa imam problem, da nikjer ne najdem razlage karakteristik varovalk.
Vem, da je A najhitrejša, D pa najpočasnejša.
Zanima pa me točno A, B, C, potem pa še gledam npr. Varovalko 3P 6A B kA6 in pa 3P 6A B kA10. Kaj pomeni kA?

Hvala

_________________
The quieter you become the more you`re able to hear
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Strojnik23
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Mar 2017 9:17
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.95
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2020 7:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kA --> Nazivna kratkostična zmogljivost
A, B, C --> Izklopna karakteristika
Nazivni tok elektro motorja piše na ploščici. Si pri računanju upošteval cos fi?

_________________
Nisem električar, imam pa veselje...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kaja.alyo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jun 2015 19:18
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.76
Kraj: Bistrica ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2020 7:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Strojnik23 je napisal/a:
kA --> Nazivna kratkostična zmogljivost
A, B, C --> Izklopna karakteristika
Nazivni tok elektro motorja piše na ploščici. Si pri računanju upošteval cos fi?

Hvala za povezave, ne nisem upošteval, imate morda formulo? Ker sem iskal formulo in je x različnih na internetu.

_________________
The quieter you become the more you`re able to hear
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Strojnik23
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Mar 2017 9:17
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.95
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2020 7:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Formule nimam, podrobno ti bodo razložili strokovnjaki, ki jih na temu forumu ne manjka.
Okvirno vrednost pa lahko poiščeš v kakšnem katalogu. Npr. gledam v nekam starem katalogu Tiba - Simemns je In za 2,2 kw, 2-polni elektro motor 4,55 A.



TIBA_SIEMENS-AM.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  TIBA_SIEMENS-AM.pdf
 Velikost datoteke:  250.79 KB
 Downloadano:  10 krat


_________________
Nisem električar, imam pa veselje...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 541
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 16, 2020 12:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na hitro lahko določiš tok elektromotorja : moč x 2 (2,2kW x 2 = 4,4A) To je nazivni tok, zagonski pa je večji.
v praksi je tok pri manjših močeh malenkost večji kot 2 krat, pri večjih pa malo manjši.
cos fi pa je cca 0,8 do 0,88.
Z varovalko varuješ vodnik, za varovanje motorja pa je potrebno zaščitno motorsko stikalo ali kontaktor z bimetalom ali.....

ali je moč generatorja res podana v kW. Navadno se to podaja v kVA. Če je breme ohmsko, potem je to enako kW, pri induktivnih bremenih, kar motor je, pa ni enako. Upoštevati je potrebno cos fi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kaja.alyo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jun 2015 19:18
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.76
Kraj: Bistrica ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 16, 2020 3:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zoran je napisal/a:
Na hitro lahko določiš tok elektromotorja : moč x 2 (2,2kW x 2 = 4,4A) To je nazivni tok, zagonski pa je večji.
v praksi je tok pri manjših močeh malenkost večji kot 2 krat, pri večjih pa malo manjši.
cos fi pa je cca 0,8 do 0,88.
Z varovalko varuješ vodnik, za varovanje motorja pa je potrebno zaščitno motorsko stikalo ali kontaktor z bimetalom ali.....

ali je moč generatorja res podana v kW. Navadno se to podaja v kVA. Če je breme ohmsko, potem je to enako kW, pri induktivnih bremenih, kar motor je, pa ni enako. Upoštevati je potrebno cos fi.

Po pravici povedano sem se malo zgubil, neke osnove so mi jasne, ko se pa začne cos, KVa namesto kW, se pa moje znanje konča.
Elektromotor na kompresorju ima cos fi 0,85 in 4,51A na tablici.
Elektromotor na agregatu (generator) ima podano 5kVA in cos fi 0,8

_________________
The quieter you become the more you`re able to hear
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 541
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 16, 2020 11:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iz tvojih podatkov se vidi, da moja (ne samo moja) 'teorija' drži. Navajaš da je na tablici motorja na kompresorju napisan tok 4.51A, kar je moč motorja(kW) x 2 – tako sem jaz tudi navedel.
Podatek na generatorju pa je podan v kVA. To je navidezna moč, ki jo lahko odda generator in je sestavljena iz delovne komponente in jalove komponente.
Formula za izračun delovne moči motorja:

P = sqrt3*U*I*cos fi* eta (W)

(eta je izkoristek motorja; ki pa je v praksi tudi v vrednosti okrog 0,85).
Pri motorju nista tok in napetost nikoli v fazi ampak je med njima nek kot, se delovna moč zmanjša v odvisnosti cos tega kota. Delovna in jalova energija pa sta med seboj vedno pod kotom 90 stopinj. Najlažje si to predstavljaš s pravokotnim trikotnikom in pitagorjevim izrekom.

http://www2.arnes.si/~mpavle1/mp/pravtrik.html

na drugi skici je lepo prikazano:
hip = navidezna moč
pk = delovna moč
nk = jalova moč
kot alfa = kot fi

Moč motorja na tablici (kW) je moč, ki jo motor odda na osi motorja. Dovedena moč pa je večja (za jalovo energijo)
Pri čistih ohmskih bremenih (npr. grelec) pa sta napetost in tok v fazi in to pomeni, da je cos fi = 1.
Po zgornji formuli je kVA enako kW
Ker je zagonski tok motorja 2,2 kW večji od navedenih 4,51A, je potrebno dovodni kabel za pogon motorja varovati z 16A varovalko. Po zagonu pade tok na vrednost, ki je navedena ali pa še nižje, če ni polno obremenjen.

Upam da sem razumljivo napisal sicer naj še kdo dopolni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kaja.alyo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jun 2015 19:18
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.76
Kraj: Bistrica ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 17, 2020 12:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zoran je napisal/a:
Iz tvojih podatkov se vidi, da moja (ne samo moja) 'teorija' drži. Navajaš da je na tablici motorja na kompresorju napisan tok 4.51A, kar je moč motorja(kW) x 2 – tako sem jaz tudi navedel.
Podatek na generatorju pa je podan v kVA. To je navidezna moč, ki jo lahko odda generator in je sestavljena iz delovne komponente in jalove komponente.
Formula za izračun delovne moči motorja:

P = sqrt3*U*I*cos fi* eta (W)

(eta je izkoristek motorja; ki pa je v praksi tudi v vrednosti okrog 0,85).
Pri motorju nista tok in napetost nikoli v fazi ampak je med njima nek kot, se delovna moč zmanjša v odvisnosti cos tega kota. Delovna in jalova energija pa sta med seboj vedno pod kotom 90 stopinj. Najlažje si to predstavljaš s pravokotnim trikotnikom in pitagorjevim izrekom.

http://www2.arnes.si/~mpavle1/mp/pravtrik.html

na drugi skici je lepo prikazano:
hip = navidezna moč
pk = delovna moč
nk = jalova moč
kot alfa = kot fi

Moč motorja na tablici (kW) je moč, ki jo motor odda na osi motorja. Dovedena moč pa je večja (za jalovo energijo)
Pri čistih ohmskih bremenih (npr. grelec) pa sta napetost in tok v fazi in to pomeni, da je cos fi = 1.
Po zgornji formuli je kVA enako kW
Ker je zagonski tok motorja 2,2 kW večji od navedenih 4,51A, je potrebno dovodni kabel za pogon motorja varovati z 16A varovalko. Po zagonu pade tok na vrednost, ki je navedena ali pa še nižje, če ni polno obremenjen.

Upam da sem razumljivo napisal sicer naj še kdo dopolni.

Hvala za obširno razlago, kasneje si bom vzel čas, da grem vse počasi skozi.
Zanima me edino, ker ste omenili, da glede na zagonsko moč motorja je potrebno kabel varovati z 16A varovalko...
Znano mi je, da varovalka varuje kabel in ne porabnika, ne vem pa kako je to pri agregatu. Varuje varovalka navitja generatorja ali ne? Po logiki mislim, da jih. Lahko jaz zamenjam varovalko z 3x16A, glede na to, da je generator 5kVA?
Nasploh mi je sumljivo, ker mi velika brusilka (2,2kw) pravtako meče varovalko ven, medtem, ko jo lahko priklopim na mali kitajski agregat, ki ima navedeno moč 750w, pa dela normalno, pravzaprav jo že par let uporabljam z tem malim agregatom, brez, da bi bilo kaj narobe.

_________________
The quieter you become the more you`re able to hear
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3370
Aktiv.: 15.74
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 17, 2020 4:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zakaj v tem primeru ni uporabno kar motorsko zaščitno stikalo , nastavljeno na tok, napisan na tipski tablici motorja ?
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 541
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 17, 2020 11:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

psevdonim je napisal/a:
zakaj v tem primeru ni uporabno kar motorsko zaščitno stikalo , nastavljeno na tok, napisan na tipski tablici motorja ?


To stikalo ščiti motor pred preobremenitvijo. Problem pa je zagon motorja, ker izklopijo varovalke na generatorju. Te varovalke v bistvu ščitijo generator pred preobremenitvijo. Če jih nebi bilo, bi generator 'opešal' in posledično bi prišlo do pregoretja navitja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group