www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

"Pametna" ura - kaka senzorika ?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 18, 2020 6:32 pm    Naslov sporočila:  "Pametna" ura - kaka senzorika ? Odgovori s citatom

Tole je predvsem vprašanje za Mareta, ki je stokovnjak s področja senzorjev krvnega tlaka. zgodovina

Dobil sem kitajsko pametno uro (v prednaročilu je bila 19$) ***klik***
Naročil sem jo bolj z radovednosti. Zadeva med drugim "zna" meriti krvni tlak. Ura nima kake mašetne. Ko se izvaja "meritev" zadaj bliska zelena svetloba. Primerjalna meritev s kasičnim merilem z mašetno je nižja. Po moje tisto meritev "izpljune" naključno. Po moje je tak breztični senzor neizvedljiv.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 19, 2020 2:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Daj uro okrog kozarca natočenega z vodo. Kaj takrat napiše?
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 19, 2020 4:07 pm    Naslov sporočila:  Re: "Pametna" ura - kaka senzorika ? Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Tole je predvsem vprašanje za Mareta, ki je stokovnjak s področja senzorjev krvnega tlaka. zgodovina

Dobil sem kitajsko pametno uro (v prednaročilu je bila 19$) ***klik***
Naročil sem jo bolj z radovednosti. Zadeva med drugim "zna" meriti krvni tlak. Ura nima kake mašetne. Ko se izvaja "meritev" zadaj bliska zelena svetloba. Primerjalna meritev s kasičnim merilem z mašetno je nižja. Po moje tisto meritev "izpljune" naključno. Po moje je tak breztični senzor neizvedljiv.


Merjenje krvnega tlaka brez manšete je možna. Ožilje je hidravlični sistem, ki je pulzno napajan. Odziv sistema na pulz pove veliko o sistemu (lekcije iz digitalne obdelave signalov in podobno). Za kolikor toliko zanesljivo meritev krvnega tlaka brez manšete potrebujemo:

pulzni vir tlaka: OK
referenčno meritev pulza: EKG (ura tega nima)
meritev pulza na periferiji, npr. SpO2 pulz: OK

Metoda se imenuje pulse transit time, tule je pa razlaga, ki je presenetljivo "tehnična", kar bi moral razumeti vsak štromar (ki ga samo slab šnopc strese): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4515215/

V enačbi, kjer nastopa ura, torej manjka en podatek, oz. ena spremenljivka je preveč. Ura meri samo PPG ( lepa predstavitev: https://www.news-medical.net/health/Photoplethysmography-(PPG).aspx ).

Razvoj gre v smeri neinvazivnih (brez posega pod kožo) in low power (werable, ...) metod in naprav. Trenutno najbolj razvito je merjenje SpO2 (saturacije krvi s kisikom), nekaj se dela na merjenju glukoze v krvi, potem pa je počasi konec. Raziskave so, metode so znane, samo tehnične rešitve (še) ni. Vsaj ne v taki obliki, da bi bilo kaj več od indikatorja ali morda celo naključnega rezultata. Vplivnih faktorjev je enostavno preveč (parametrov, ki vplivajo na meritev bolj, kot sam parameter, ki ga merimo).

Tako da trenutno ostaja od ne-manšetnih metod edina zanesljiva in relativno točna PPG z EKG. Če bi imela ura še "modrc", s katerim bi meril EKG (vsaj en par elektrod), bi se pa že lahko pogovarjali o "meritvi".

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 19, 2020 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mare hvala za obširno razlago.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group