www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izoliran DC/DC pretvornik 350W - popravilo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2020 9:17 am    Naslov sporočila:  Izoliran DC/DC pretvornik 350W - popravilo Odgovori s citatom

V avtu sem imel MeanWell RSP-350/12 pretvornik, a mi je odpovedal poslušnost. Že pred kake pol leta. Sedaj ga poskušam oživeti. Prebiti so bili glavni Mosfeti. Kljub zamenjavi, se še vedno ne zažene. Preden nabavim novega, bi povprašal še vas, kaj naj še preverim?
Sumljivo mi je delovanje tranzistorja HS5, saj ima na bazi 10,3V. Na kolektor pride Uvh preko R23 (470R - se močno greje), na bazo pa Uvh > R24(3k3)> R25(3k3). 10,3V na Ub zadržuje zenerca ZD5, sicer bi bila višja. Iz emitorje gre potem na D24>>....

PWM mosfetov je narejen z SG3525

Če ima kdo nasvet, kaj naj še preverim, se priporočam.

lp



20201113_181401.jpg
 Opis:
meanwell1
 Velikost datoteke:  1.12 MB
 Pogledana:  36 krat

20201113_181401.jpg



20201113_181423.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.06 MB
 Pogledana:  14 krat

20201113_181423.jpg



_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5771
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2020 11:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj je tisto belo okoli elektrolitov?
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2020 12:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Original lepilo/zalivna masa, ki sem jo delno mehansko odstranil, da sem videl R24

lp

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2020 12:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je bilo že večkrat napisano: Pri odpovedi MOSFET-ov je potrebno, še pred ponovnim vklopom, pregledati tudi krmilno vezje, ki se lahko poškoduje preko vrat ali izvora MOSFET-ov.

Domnevam, da tisti tranzistor napaja krmilni IC. To lahko preveriš. Najbrž se začne napajati iz transformatorja, ko pretvornik štarta.

Sicer pa začneš meriti okoli krmilnega IC, da vidiš, če sploh pravilno deluje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 16, 2020 2:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko sem še enkrat pogledal, sem videl, da so tukaj zaščitne zenerce na vratih tranzistorjev - ZD1 in ZD2. Preveri, da ni katera v stiku, lahko kar vezju.

PS: Tranzistorju so tukaj označeni s Q, HS pomeni Heat Sink.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 16, 2020 9:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
PS: Tranzistorju so tukaj označeni s Q, HS pomeni Heat Sink.

Res je. Tisti Q5 sem pregledal.

Regulator7815 RG1 je brez vhodne napetosti, ki naj bi prišla nazaj iz transformatorja.....
SG3252 ima Vcc (in Vc) 9.3V pri Uvh 39V (Vcc je priporočenih od 8-35V).
Na pin 13 (Vcc) pride preko thermistorja in diode D20 (katoda ima 9.3V povezana na kolektor Q5, anoda 0V - povezana nekam na RG1).
Ča na RG1 priklopim zunanjih +16V, je na SG3532 na Vcc po pričakovanju 14.5V
Izhodi SG3525 so v obeh primerih brez PWM-ja

Tok praznega teka pretvornika je 60mA, kar se mi ne zdi preveč.

Vse diode v vezju sem preveril in zgledajo brezhibne, prav tako upori. Kondenzatorji niso v stiku.

lp

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 17, 2020 11:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj imaš podatkovni list od SG3525, torej lahko ugotoviš, kaj je vzrok, da ne daje impulzov na izhod.

Kaj je to Uvh (39V)?

Rahlo sem zmeden o tipu pretvornika. V naslovu piše DC/DC, PDF pa pravi AC/DC. Tisti štirje elektroliti mi pa izgledajo 1000uF in ne več kot 63V, kar bolj ustreza (nizkonapetostnemu) DC/DC, tudi stil povezav na tista dva MOSFET-a temu ustreza.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 17, 2020 2:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, imam podatkovni list, a sem žal le energetik, in mi je elektronik za hobi. In mi ni jasno, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni, da PWM kontrolerji dajo izhod.

Popravljam DCDC pretvornik, ki sem ga uporabljal za pretvorbo iz 72V na 12V
Z Uvh sem mislil vhodno napetost na vhodu v pretvornik. (oz U_primar)

Sklepam da je vzrok v samem napajanju SG3525. Teh 9V dobi preko tranzs. Q5, ker RG1 je brez napetosti. Si bom popoldne zrisal shemo okrog tega Q5, samo je težava, ker je kar nekaj povezav pod elementi. Nekako mi ni jasno, kam gre emitor tega tranzs.

BTW, kako pa sploh deluje to napajanje tega PWM kontrolerja? Preko pomožnega navitja transformatorja. Ok, samo, če ni napajanja, ni PWM signala, ni indukcije v pomožnem navitju, ni napajanja pwm kontrolejra>>>> začaran krog Neutral Neutral
Ali je mogoče za ta namen Q5, da se sploh začne odzivati?

lp

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 17, 2020 11:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedajle sem si prerisal povezave (tistih +39V na sliki je U vhodna ) okrog Q5 in samega U1 (SG3252) in prišel do ugotovitve, da mi je odpovedal poslušnost tudi ta PWM krmilnik. Ko sem priklopil zunanjo napetost na U1 na Vcc, je vlekel 70mA, zato se mi je tudi upor R23 pregreval (28V/70mA=1.96W)

Četudi je pred tem mogoče bil U1 izpraven (čeprav, kaj bi lahko še drugega bilo?? večina kondenzatorjev ki so na sliki je vezanih na GND in niso v stiku), sedaj zagotovo ni več, saj sem nehote na pin16 (Vref) pritisnil 16V. Ni se pokadilo, a sedaj tudi teh 70mA ne teče več v pin Vcc:(

V IC-elektronik ga imajo celo na zalogi Smile

lp
Uroš



menawell shematic.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  46.66 KB
 Pogledana:  19 krat

menawell shematic.JPG



_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 21, 2020 9:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uspelo je Very Happy

SG3525 je bil mrtev. Po zamenjavi le tega, je DCDC oživel v prvo.

Sicer sem res kar nekaj ur prebil ob njem, sem se pa tudi nekaj naučil. Upam le, da jih do naslednjič, ko jih bom potreboval ne bom pozabil.

Hvala vsem za nasvete.

lp

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group