www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

ON/OFF: push/proximity/kapacitivni switch?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Komponente in podsklopi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
flashonja
Član
Član



Pridružen-a: Pon 04 Mar 2013 13:32
Prispevkov: 17
Aktiv.: 0.13

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 21, 2020 9:42 pm    Naslov sporočila:  ON/OFF: push/proximity/kapacitivni switch? Odgovori s citatom

Zdravo,

dizajniram namizno LED svetilo, ki bi ga želel spraviti do proizvodnje in končno tudi do prodaje.
Razmišljam o različnih možnosti za ON/OFF stikalo. Najbolj realna (in cenovno ugodna) opcija se mi zdi "push" stikalo, ki bo vgrajeno v cevasto ALU ohišje (premer 12mm) - GLEJ PRILOGO.
Hkrati sem pa tudi začel razmišljati o ideji proximity ali pa kapacitivnega switcha - ideja mi je všeč, ker nima premičnih delov (in upam s tem daljšo življensko dobo) in pa tudi iz oblikovnega stališča, saj bi se s tem izognil likovni neusklajenosti (barva, oblika, materiali, končna obdelava) med kupljenim stikalom in mojimi deli svetila.

Ker verjamem, da imate s tovrstnimi komponentami veliko več izkušenj kot jaz, bi vas lepo prosil za kakšno mnenje.
Ali je proximity/kapacitivni (ali kakšen drug, ki ga ne poznam) realna opcija za mojo aplikacijo? Potreboval bi ga dejansko samo za ON/OFF switch.
Ali se da dobiti takšen switch v takšni cilindrasti obliki, ko je razvidno iz skice?
Vem, da bi se dalo takšno reč tudi razviti, vendar bi se v tej fazi veliko razje odločil če bi takšna komponenta na trgu že obstajala! (tudi zato, ker bi se rad izognil strošku CE certificiranja, ki ga bom za prodajo potreboval)

Zelo pomemben faktor pri tem je jasno tudi cena. Najdel sem proximity switche vendar so bili predragi, ker so tudi bili mišljeni za druge (bolj natančne) aplikacije. Max cena takšne komponente bi mora biti med 2-4€.

U(led) = 24V

lp
matej



skica.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  285.63 KB
 Pogledana:  0 krat

skica.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1345
Aktiv.: 7.69
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2020 12:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iz opisa sklepam, da rabiš stikalo na dotik. V avtomatizaciji (krmiljenje strojev) se za zaznavanje nekovinskih materialov uporablja kapacitivni princip, pri steklokeramičnih kuhališčih pa optični. Oboje rabi napajanje. Ne vem pa če kje dobiš on off stikalo na tem principu.
Osebno bi imel raje luč z mehanskim stikalom, ker ga lahko otipaš v temi in čutiš, kako se preklopi. Saj mu lahko narediš pokrovček, če ti oblikovno ne ustreza. Razdri eno miš in poglej, kako so narejene tipke.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2020 10:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

TTP223
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3173
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2020 8:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbrž si gledal industrijska kapacitivna stikala. Ta cenovno niso primerna, saj so narejena robustno in zanesljivo.

Pred leti sem uporabil 8-pinski čipek QT110. Dodaš mu še par kondenzatorjev in elektrodo (kovinsko ploščico). Dela super. Dandanes to omogoča marsikateri mikrokrmilnik. Mogoče je narediti tudi z GPIO.

Videl pa sem tudi namizno svetilko s kovinskim spodnji ohišjem. 'Stikalo' je celo ohišje. Ima tudi več stopenj svetilnosti. Če je napajana iz omrežja, to lahko zaznavaš kot tok proti zemlji. Tako delujeta tudi dve podometni zatemnilni stikali, ki ju imam doma.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 23, 2020 12:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za TTP223 imaš "razvojno orodje"

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.71

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 25, 2020 6:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najlažje bo navadno stikalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
flashonja
Član
Član



Pridružen-a: Pon 04 Mar 2013 13:32
Prispevkov: 17
Aktiv.: 0.13

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 27, 2020 1:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za odgovore, vse informacije mi bodo zelo pomagale pri odločitvi v katero smer!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Komponente in podsklopi Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group