www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

"vezje" ki bi delovalo kot tipka pri stalnem napaj
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lith
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2021 21:00
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 6:10 am    Naslov sporočila:  "vezje" ki bi delovalo kot tipka pri stalnem napaj Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

mučim se z izvedbo ideje, ki bi mi malo olajšala vklop grelnega panela na daljavo (vikend).

Namreč panel (Vorner) ima stikalo 220V za vklop in potem še na "kontrolni plošči" tipko za vklop/izklop gretja,
težava je v tem, da ob izklopu "glavnega" 220V stikala potem izklopi tudi funkcije na "kontrolah" ob ponovnem vklopu (ne zapomni si zadnjega stanja, samo "timer" funkcije se shranijo). Timer funkcija mi ne pride v poštev, ker nisem vedno ob istem času (dan/ura se nastavlja) tam in bi želel, da na daljavo vklopim preden se odpeljem (ta čas pol ure se pa že malo pogreje).

Moja ideja je da bi z nekim enostavnim vezjem simuliral pritisk tipke 0/I na "kontrolni plošči", ko se prižge preko glavnega stikala (oz. vtičnice na daljinsko - wifi remote...) - slika

Ne vem kaj bi tako delovalo, da bi ob stalno prisotni napetosti (vklopljeno stikalo 220V) samo enkrat "pritisnilo tipko" po npr. 2 sek in bi trajalo npr. 500ms, potem pa nič več ne bi vklapljalo. Torej nekako "once in a lifetime" .

nekako ne želim nekih zapletenih vezij in elementov, če se to da s kakimi upori/kondezazorji/tranzistorji/releji naredit,
glede na neko shemo bom že nekako povezal in zaspajkal nekaj žic (vsaj upam da mi bo uspelo)

Hvala vsem za kakršnokoli informacijo .



ir vezje-1.jpg
 Opis:
ideja "vezja"
 Velikost datoteke:  62.97 KB
 Pogledana:  6 krat

ir vezje-1.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 11:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za diskterno izvedbo bi uporabil dva astabilna multivibratorja, npr. 4528 ali 555. Prvi bi naredil začetno zakasnitev, drugi pa dolžino impulza. Za priklop na vezje naprave bi uporabil optospojnik s simetričnim optoMOS izhodom. Tako je neodvisno od delovanja tipkovnice.

Za bolj integrirano rešitev, bi uporabil kakšen 8- ali celo 6-pinski mikrokrmilnik, skoraj brez dodatnih elementov.

Za bolj industrijsko rešitev bi uporabil dva časovna releja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lith
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2021 21:00
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 2:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Za diskterno izvedbo bi uporabil dva astabilna multivibratorja, npr. 4528 ali 555. Prvi bi naredil začetno zakasnitev, drugi pa dolžino impulza. Za priklop na vezje naprave bi uporabil optospojnik s simetričnim optoMOS izhodom. Tako je neodvisno od delovanja tipkovnice.


Uhh huh, se opravičujem ker mi ni jasno kaj in kako (meni je to napisano kot kitajščina Sad )
Casovna zakasnitev oz. dolžina impulza ni sicer "pogoj",
obstoječo "kontrolno ploščo" bom nekako razdrl in poskusil prispajkat na obstoječo tipko vzporedno (vsaj takšno idejo imam).

Ali bi bila možna kakšna shema tega vezja kako povezat elemente itd... (nisem "doma" v elektroniki pa se poskušam znajt iz interneta)

Za odgovor se vnaprej zahvaljujem.
Lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.88
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 5:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem sam nekaj časa zgublja živce zaradi prepametnega termostata in ko talno gretje ni delalo ko je bil že minus zunaj in bi lahko voda zmrznila.
Potem sem pa "upgradal" na takega, ki si sigurno zapomni. Brez timerjev, tedenskih koledarjev, izbire sonda 1 ali 2 itd.

ON/OFF + temperatura
https://cenzurirano/izdelek_TERMOSTAT-ZA-TALNO-GRETJE-TKB70-26

Za tvoje vezje bi pa tudi rabil malenkost zakasnitve, da je termostat že zagnan ko se pritisne tipka.

Kako si pa mislil narediti vklop na daljavo?

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 6:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na hitro sem pobrskal za 'industrijsko' različico. Lahko bi uporabil večfunkcijski časovni rele TRACON NARIMF. Funkcija J naredi pol-sekundni impulz v nastavljivem času po priklopu napajanja. Izhod enostavno vežeš vzporedno s tipko. Napajanje je zelo široko. Če prav razumem, to v eni komponenti izpolni vse tvoje želje.
https://www.elektrotrgovina.si/multifunkcijski-casovni-rele-10-funkcij-ac-dc-12-240v-0-1s-10d-16a-ac1-250vac-24vdc
https://rs.traconelectric.com/static/attachment/kat/rs/tracon_catalogue_2018_2019_J_rs.pdf
stran 13

Glede na omembo Kitajščine, nisem čisto prepričan ali bi naredil vezje, če bi narisal shemo, ki bi vsebovala tudi integrirana vezja. Sporoči, če si vseeno želiš. Mogoče si vzamem čas.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lith
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2021 21:00
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 20, 2021 2:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dorijan je napisal/a:
Kako si pa mislil narediti vklop na daljavo?

lith je napisal/a:
... ko se prižge preko glavnega stikala (oz. vtičnice na daljinsko - wifi remote...)

=> pametna vtičnica

bostjang je napisal/a:
Na hitro sem pobrskal za 'industrijsko' različico. Lahko bi uporabil večfunkcijski časovni rele TRACON NARIMF. Funkcija J naredi pol-sekundni impulz v nastavljivem času po priklopu napajanja. Izhod enostavno vežeš vzporedno s tipko. Napajanje je zelo široko. Če prav razumem, to v eni komponenti izpolni vse tvoje želje.
...
Glede na omembo Kitajščine, nisem čisto prepričan ali bi naredil vezje, če bi narisal shemo, ki bi vsebovala tudi integrirana vezja. Sporoči, če si vseeno želiš. Mogoče si vzamem čas.

Applause točno vse kot napisano, edino ne uspem dognat vseh funkcij "releja" ali res na izhodu odda samo en impulz in potem konec, ali pa oddaja impulz v intervalih (ne pride v poštev)

d'oh! da bi sam naredil vezje glede na shemo pa sem prepričan da ne, razen če bi to bilo nekaj kondenzatorjev in uporov, mogoče kaka dioda Mr. Green

sedaj se moram še posvetit tem releju (kako povezat rele, kaj kam priključit) in poskusim "popravit" obstoječo "kontrolno ploščo" Think
hvala za to


ed1:
če prav razumem "rele" bi to delovalo nekako tako kot na sliki

AMPAK ! to je pa zdaj moje razmišljanje, ki pa ni nujno pravilno,
"rele" bo dal na izhodnih priključkih 220 V ! če prispajkam vzporedno na tipko, kar mi bo skurilo vezje "kontrolne plošče"... ali pa se motim ?

Hvala za odgovor.
Lp



ir vezje-2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  54.02 KB
 Pogledana:  1 krat

ir vezje-2.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 20, 2021 8:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lith je napisal/a:
=D> točno vse kot napisano, edino ne uspem dognat vseh funkcij "releja" ali res na izhodu odda samo en impulz in potem konec, ali pa oddaja impulz v intervalih (ne pride v poštev)

Slika pove tisoč besed. Upam, da si pogledal tisto na strani 13.
Funkcija J je en sam impulz z izbrano zakasnitvijo po priklopu napajanja (Un je napajanje). (To kar ti potrebuješ.)
Funkciji C in D sta generator takta. (To kar se ti bojiš da je.)

lith je napisal/a:
AMPAK ! to je pa zdaj moje razmišljanje, ki pa ni nujno pravilno,
"rele" bo dal na izhodnih priključkih 220 V ! če prispajkam vzporedno na tipko, kar mi bo skurilo vezje "kontrolne plošče"... ali pa se motim ?

Spet slika, sicer druga, kjer se lepo vidi, da je izhodni kontakt ločen (kar je zelo pogosto pri takih zadevicah). To omogoča, da lahko kontakt preklaplja nekaj, kar je napajano z večjo, enako ali manjšo napetostjo, izmenično ali enosmerno. Torej v funkciji J ti za kratek čas sklene priključka 15 in 18.

Ker bi bilo tako funkcionalnost nerodno doseči z nekaj upori in kondenzatorji, sklepam, da je ta rešitev (na ključ) še najbolj primerna.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lith
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2021 21:00
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 20, 2021 12:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:

Slika pove tisoč besed. Upam, da si pogledal tisto na strani 13.
Funkcija J je en sam impulz z izbrano zakasnitvijo po priklopu napajanja (Un je napajanje). (To kar ti potrebuješ.)

to sem uspel videt in "razbrat" iz sheme (nisem elektronik, zato mi ne grejo te stvari enostavno v glavo)

bostjang je napisal/a:
Torej v funkciji J ti za kratek čas sklene priključka 15 in 18.

Ker bi bilo tako funkcionalnost nerodno doseči z nekaj upori in kondenzatorji, sklepam, da je ta rešitev (na ključ) še najbolj primerna.


tega pa nisem uspel razumet, zato sem mislil da izhodna priključka "posredujeta" 220V na njih, ne pa da deluje kot kontakt (tipka)
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 20, 2021 12:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iz slike je lepo razvidno, da so na izhodnih priključkih zgolj kontakti.

Še to:
Domnevam, da je tvoja zadeva s tipko zgolj termostat.
Torej je lahko njegova pamet vedno pod napetostjo, ti pa na tvojo pametno vtičnico vežeš rele katerega kontakte vežeš zaporedno s kontakti termostata. Najbolj enostavno in ceneje. Res pa, da mora potem v grelni panel peljati dodaten kabel.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lith
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2021 21:00
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 22, 2021 4:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uh huhh,
zdaj sem naročil ta "pametni rele" in čakam ...

Če mi bo pa uspelo kar sem si zamislil, pa bom videl ko dobim rele in razdrem vezje panela (če uspe poročam).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lith
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2021 21:00
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 26, 2021 2:18 am    Naslov sporočila:  Rešeno ! Odgovori s citatom

Tako, rele dostavljen po pošti (hvala !)
in zadeva DELUJE ! Mr. Green

seveda sem imel kar nekaj težav zaradi neznanja in neustreznega orodja za elektroniko, tako da po nekaj urah je zadeva bila priključena za test kar tako malo po domače kabli viseli naokoli Very Happy
No potem pa sem se odločil na "kontrolni plošči" na tipko za vklop/izklop prispajkat žice, ki bodo delovale iz releja (prej preizkusil najmanj 5x da sem se prepričal kaj in kako deluje) ...
in na koncu še sestavil nazaj kot je bilo (z nekaj dodatki )

Zadovoljen - ja, kot bi otroku dal novo igračo Very Happy

strošek - ne znam ocenit, čeprav nekih 35 € se mi v glavi sveti (rele + žice + "kabel čevlji" ...), delo pa sploh ne vem.

Hvala bostjang za nasvete



panel-4.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  757.77 KB
 Pogledana:  4 krat

panel-4.jpg



panel-3.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.73 MB
 Pogledana:  5 krat

panel-3.jpg



panel-2.jpg
 Opis:
modificirano originalno vezje konektorji kabla 220V
 Velikost datoteke:  1.7 MB
 Pogledana:  9 krat

panel-2.jpg



panel-1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.73 MB
 Pogledana:  13 krat

panel-1.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 26, 2021 9:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za poročilo o delovanju.

Opazil pa sem gumbno baterijo v krmilniku in se zdaj sprašujem čemu je tam. Torej zgolj zato, ura teče? Se pravi časovnike si zapomni, upošteva jih pa ne?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lith
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2021 21:00
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 26, 2021 7:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja zaradi ure in časovnikov je po moje (nisem vedel, dokler nisem razdrl)
ampak jih upošteva če je panel vseskoz prižgan in potem samo notranji rele za grelni element izključi...
torej točno to kar je mene motilo, ker ne vem kdaj bom želel da mi greje in kdaj ne... zato sem želel na daljavo vključit, pa je bilo treba še tipko pritisnit na "kontrolni plošči" da se vključi grelec .
Zdaj deluje tako kot Jaz želim (po domače ko se mi "dvigne" )
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1020
Aktiv.: 5.32
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 27, 2021 11:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole "smrdi" po slabi bateriji... Sem imel tak primer v kontrolniku za luči v akvariju... Naj bi si zapomnil nastavitvem, pa si jih ni... po menjavi baterije (ki mora bit polnilna) se je krmilnik zapomnil po pričakovanjih. Slabo baterijo sem dobil že ob nakupu... očitno je krmilnik nekje "sedel" predolgo in se je baterija izpraznila predaleč.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lith
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2021 21:00
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 29, 2021 5:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmja, na to pa sploh nisem pomislil, ampak zdaj mislim da sem to bolj "trajno" rešil
in jo en lep k*c gleda Laughing

Tole se mi kar dopade na tak način s tem "relejem", v končni fazi lahko na "wifi remote" vtičnici nastavim 1000x timer vsako minuto če bi želel (ne pa na nekem neumnem "kontrolnem panelu").

Nekaj sem se sicer malo naučil, ampak verjamem da bom pri kakšni drugi zadevi spet ostal prazne glave in bom rabil kakšno pomoč.

Do takrat pa Hvala za vso pomoč !
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group