www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

PCB in predebele nogice diod
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2021 6:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izvrtaj dovolj velike luknjice poleg obstoječih, skoznje vstavi diode, spodaj pa diodam ukrivi nogice ter jih prispajkaj na pade.
_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2021 7:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najraje bi potem takem nalotal žičke na diode in jih tako prispajkal... Je kaj narobe če so diode v zraku? Ali morajo biti na tesno na ploščici?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.28
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2021 8:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SlyCrespo je napisal/a:
V čem pa se razlikujejo med seboj kar se specifikacij tiče? Glede 1N5404 pa mi je itak že nekdo na tem ali sosednjem forumu rekel, da so overkill za moje vezje..


Usmerniške diode se med seboj razlikujejo predvsem po maksimalnem toku, ki lahko teče skozi diodo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2021 10:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Edino kar mi pade na pamet je, da namesto 1N5401 z 1,3mm debelimi nogicami uporabiš usmerniški mostiček B80C5000, ki ima tanjše.
Seveda pa lahko samo sklepam, da nisi uporabil rebrove predloge za tiskanino in si nekaj po svoje narisal. Kako in na kakšen način so diode razporejene na novi tiskanini in ali prostor ter razmak med luknjami dopušča vgradnjo usmerniškega mostička pa je drugo vprašanje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 611
Aktiv.: 4.46
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2021 2:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SlyCrespo je napisal/a:
Je kaj narobe če so diode v zraku? Ali morajo biti na tesno na ploščici?

Če se grejejo ob max obremenitvi potem ni priporočljivo da se tišči ploščice.
Sam ponavadi ko spajkam elemente ki se bolj grejejo med ploščico in element vstavim še en košček ploščice ki mi služi za distanco. Ta košček potem seveda odstranim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2021 3:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če se že gremo v podrobnosti, se pri PN spoju bolj greje P del, torej anoda.
Nogica A mora dobro odvajati toploto, izvedba je stvar domišljije (ok, eni se ukvarjajo z estetiko, namesto s funkcijo).

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2021 4:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo, dodajam še sliko. Levo je zgornji del PCB-ja, desno pa spodnji. Nogice od diod sem malo pobrusil in grejo lepo noter. Pravtako sem diodo pustil malo "v zraku", da se odvaja toplota.. Je vredu tako, ali je preveč ven?


pcbindioda.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  638.81 KB
 Pogledana:  94 krat

pcbindioda.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2021 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor se spomnim starejše RTV tehnike, so bili diode in močnostni upori včasih montirani na votle distančnike (nogice skozi distančnike) in odmaknjene od ploščice za 10-15 mm.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dgrude
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Nov 2008 13:44
Prispevkov: 193
Aktiv.: 1.03
Kraj: Velike Lašče

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2021 10:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nič ni preveč ven, vendar bi bil vizualni izgled mnogo lepši, če bi bile diode samo nekaj mm nad tiskanim vezjem in ne nekaj 10mm. Slučajno sem na vezju opazil tranzistor v TO3 ohišju. Zanima me kako ga boš hladil, saj ta tranzistor rabi kar konkreten hladilnik, saj se na njemu kuri kar nekaj moči.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pomar
Član
Član



Pridružen-a: Čet 04 Dec 2008 21:15
Prispevkov: 243
Aktiv.: 1.30
Kraj: okolica Ptuja

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 18, 2021 11:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj ko vidim sliko tiskanega vezja mi ni jasno zakaj nočeš poslušat nasvetov. Zakaj ne povrtaš lukenj in prispajkaš z obeh strani?
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 18, 2021 7:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pomar je napisal/a:
Sedaj ko vidim sliko tiskanega vezja mi ni jasno zakaj nočeš poslušat nasvetov. Zakaj ne povrtaš lukenj in prispajkaš z obeh strani?
Zato: "Zakaj bi enostavno, če lahko zakompliciram?!"
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group