www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

230V 50Hz H bridge stikalo na Arduino

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.43
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 15, 2021 2:39 am    Naslov sporočila:  230V 50Hz H bridge stikalo na Arduino Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Zanima me če mogoče kdo pozna rešitev za moje neznane.

Univerzalni motor pralnega stroja bom krmilil s pomočjo arduina in mu tako nastavljal tok skozi komutatorsko navitje in pošledično vrtilno hitrost.
Za spremembo smeri vrtenja motorja moram spremeniti smer toka skozi komutatorsko navitjje ali smer toma skozi vzbujalno navitje ob nespremenjeni smeri toka skozi komutator.
Zanima me ali kdo od tukaj prisotnih pozna rešitev, kako bi to najenostavneje izvedel s pomočjo arduina. Pri DC motorjih za to obstaja klasičen H mostič.
Nikjer na spžetu nisem našel kakih pametnih načrtov za stikalo, ki bi preklopilo oziroma zamenjalo 2 vodnika med seboj.

Hvala za nasvet
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmelektronika
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Okt 2019 18:59
Prispevkov: 176
Aktiv.: 3.18
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 15, 2021 8:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

rele
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 15, 2021 9:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ponavadi v pralnem stroju zamenja samo zaporedno vezavo Stator-Rotor.

To lahko izvedeš z dvopolnim relejem.

Ena vezava je tako kot v rdečem kvadratu, za drugo smer je naskicirana vezava zraven desno.



washing-machine-engine-circuit.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  165.02 KB
 Pogledana:  33 krat

washing-machine-engine-circuit.jpg



_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.43
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 15, 2021 1:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zahvaljejem se vama za odgovor.

Ker bi se rad izognil klasičnim relejem me zanima, če za to obstaja tudi SSR releji?


Nazadnje urejal/a borzon Pon Mar 15, 2021 3:06 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.71

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 15, 2021 2:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbrž misliš z SSR releji. SSD so diski.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.43
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 15, 2021 3:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tlogar je napisal/a:
Najbrž misliš z SSR releji. SSD so diski.


Ja res je SSR sem imel v mislih. Hvala za opozorilo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1345
Aktiv.: 7.69
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 15, 2021 5:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa ko boš to krmilil, pazi da ti ob kakšni napaki motor ne uide. Glavnovezni motor brez obremenitve se lahko celo razleti, če ga priključiš na napetost in pustiš da dobi hitrost.
Sicer dam pa še moj glas za spremembo smeri z relejem ali stikalom.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 19, 2021 11:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tule imaš recimo grobo shemo H mosta, če boš uporabil DC napetost.

https://tahmidmc.blogspot.com/2013/01/using-high-low-side-driver-ir2110-with.html

Za dober design pri takih napetostih manjka še dosti stvari, mogoče kot referenca za močnostni del:

https://www.lz2gl.com/power-inverter-3kw/#lightbox-gallery-0-1

Enostavne rešitve za nadzor hitrosti, ter hitrih sprememb smeri vrtenja ni.

Za to definitivno H-Most in DC napajanje statorja in rotorja, je pa že bilo omenjeno, da lahko takšen motor uide izpod nadzora.

Malo poglej, nekaj je že rešitev z Arduinom, mogoče uporabiš kakšno kombinacijo z obstoječo rešitvijo

https://www.hackster.io/microst/control-a-220vac-universal-ac-motor-with-arduino-4dbd83

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.43
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 20, 2021 5:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@rplink3r zahvaljujem se ti za pomoč.

Pri mojem projektu imam namen uporabljati AC napetost in ne DC.
To je res, da neobremenjen serijsko vezan motor teži k "pobegu" ampak pri tem je potrebno upoštevati dejstvo, da bo sam motor že v štartu obremenjen z nekim "nazivnim" bremenom tako, da mi to ne predstavlja kakega večjega problema.

Mogoče sem v prvem sporočilu napisal premalo informacij. Motor bo krmiljen preko arduina s katerim bom nastavljal število vrtljajev. Seveda pa bo ob preklopu smeri toka skozi rotorsko navitje te ta miroval.
Spraševal sem, če je mogoče že kdo izdeloval kaj takega, da bi namesto klasičnega "mehanskega" dvopolnega AC releja uporabil "elektronski" izmenični H mostič (preklapljal bi AC napetost). Podobni predvsem pa lažje dosegljivi so klasični H mostiči za DC napetosti.
Iskal sem po spletu ampak nisem našel nič pametnega...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2021 8:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za AC napetost ti rabiš preklop navitij kot sem podal.

To lahko narediš z štirimi AC Solid State releji.

Dejansko bi potem to zgledalo kot H most, enkrat bi napajal rotor z ene enkrat z druge strani.


enkrat vključiš 2A in 2B, drugič 1A in 1B, rabiš pa zaščito, da neboš dal v kratek stik , da nebo nikoli 1A in 2A ali 1B in 2B hkrati vključen.



ACSSR_.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  32.9 KB
 Pogledana:  3 krat

ACSSR_.jpg



_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group