www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Mini vrtalnik
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.64

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2021 10:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Eno je upogljiva gred iz te povezave: https://www.interdiskont.si/izdelek/natancni-brusilni-stroj-170w-mb-170d/
Druga pa od proxxona: https://m.enaa.com/brusilniki-1/upogljiva-gred-proxxon-micromot-110-bf-28622-28-622

Oboje ima neke drobne ležaje, ki pa izgleda zaradi raznih ostankov od brišenja prehitro zaidejo vanj.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.98
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2021 1:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A to..., razdreti, zamenjati ležaje...(vem, da je odgovor tako - tako, ampak druge ni.
Sam sem imel v mislih kaj takega. Če jaz takole podrem in poštimam, pa mislim, da tvoja zadeva tudi ne bi smela biti trd oreh. Počasi in z "andahtjo".



20210409_134014.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.73 MB
 Pogledana:  7 krat

20210409_134014.jpg



_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.64

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2021 2:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako pa sčistiš ležaje in na novo namažeš na tej zadevi? Ali ima ležajne puše?

Ležajno pušo ima tudi krtačni motor na Proxxonu 230 V različica. Kadar tam gre tak ležaj v franže zamenjaš cel motor vsaj jaz sem tako naredil.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.98
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2021 5:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ležaje zamenjam. Včasih je dobro kako stvar prej urediti, preden se popolnoma razjaha, potem je težava s pušami, vse začne opletati, močno se greje in stranka pravi ds je roba zanič.
_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2021 6:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadeva je prispela. Zadevo razpakiram - hočem vklopit vrtalnik. Evil or Very Mad vtičnice ni - je samo odprtina. Čutim da se v ohišju nekaj premika oz ni pritrjeno. Prvi poseg je bil odpiranje ohišja. Ja res - ploščica s transformatorjem se je snela - ploščica ni posebej pritrjena. Drži jo transformator, ki je z objemko pritrjen v ohišje. Zadevo je morala doživeti kar močne transportne šoke, da se je snela. Sicer ni bilo nič polomljeno. Napajalnik je narejen s klasičnim transformatorjem. Že na prvi pogled se vidi, da tak trafo ne zmore dosti več kot 15W kaj šele 35W kar sem prebral v reklami. Vezje je sicer lepo narejeno - izgled ne liči na poceni kitajsko vezje.
Sam vrtalnik je kompakten in cel kovinski. Vpetje je avtomatsko. Škoda da je le 2.3mm.
Bom moral najti ali narediti kak adapter z glavo s konusom.
Vklop in prvi test.
Sem bi presenečen. Delovanje je praktično neslišno. Sem moral potipati s prstom, če se spoh vrti. V vrtalnik sem vtaknil majhen brusek. Malo bolj močan pritisk je vrtalnik ustavilo . OK, še vedno je precej močnejši kot 12V vrtalnik, ki gre po več kot tridesetih letih v pokoj. Wink. OK za sveder in mali rezkarček je popolnoma dovojl močan.
Seveda me je zanimalo, če je podhranjen samo napajalnik oz. je podhranjen tudi motor, zato sem ga priključil na delavniški usmernik. Ugotovil sem, da je podhranjen samo napajalnik. Brusek sem moral stisniti precej močneje, da je obstal. Delovni tok pri obremenitvi, kjer še ni izgubljal vrtlajev je bil nekaj čez 2A, kar bi kar ustrezalo moči blizu 30W. Torej, če bi bil kje dobavljiv bi bilo smiselno kupit sam vrtalnik brez napajalnika.
Nekaj fotografij:
Vrtalnik je že našel mesto na mizi:

Izgled vrtalnika:

V roko kar lepo sede:

Tale gre po več kot 30-tih letih v pokoj Wink



Ps
Še ena zanimivost.
Zraven so mi poslali EU adapter za napajalnik. Prilepili so ga na škatlo od zunaj. Notri je bil navaden kabel. Sedaj ugotavljam - ca 14 dni nazaj sem naročil eno zadevo, pa adapterja ni bilo zraven - a so ugotovili da mi ga prejšnjekrat niso poslali pa so ga dali sedaj zraven ali gre za naključje?

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2021 7:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo tudi glava je naročena.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.64

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2021 12:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo. Si mi dal za glodat kost in bom moral ob priliki že sam nekaj takega naročiti. Po tvojem pisanju izgleda imam doma samo klump.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.96
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2021 1:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, tvoj vrtalnik, ki gre v pokoj je doma še iz Jugoslavije, Rovinj Hrvaška, Šimetić
Podatki vrtalnika, poraba naj bi bila 1,2A, tako piše gor in tudi je, motorček je majhen, 10-15W

Tak vrtalnik še imam, to je bil moj prvi vrtalnik. Saj je bil v redu, ampak po nekaj letih mučenja sem takrat kupil Proxxon Micromot 40, neprimerljivo močnejši in neprimerljivo bolj kvaliteten.

Kapo dol, da si se s tistim mučil več desetletij d'oh!

OK, Proxxon Micromot 40 ne obstaja več, sedaj je Micromot 50, praktično enak. Tisti z regulacijo je še manj uporaben kot brez. PWM regulacija se bolje obnese kot original tiristorska, več navora pri nižjih vrtljajih.

Za fina dela, za res drobne svedre je Micromot 50 res skoraj prevelik in pretežak, zato pa je potrebno imeti več mašinc, tudi 230V verzija 100W mašince in seveda eno mini, majno in lahko, no, take pa jaz nimam, zaenkrat nimam težav s Proxxonom tudi z 0,4mm svedri.

Da ja tudi mini mašinca uporabna, mora imeti vpetje 3,2mm oziroma 3,175mm Wink

.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2021 8:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vili hvala za informacijo. Bo kar držalo. Imel sem še najmanj dva nekoliko manjša vrtalnika kupljena v naših trgovinah z elektroniko. A to je bil živi "klump".
Vrtalnikov- brusilnikov pri meni v delavnici ne primanjkuje a skupno s vsemi je, da so robusni in nerodni, ko so v rabi iz roke in je v njem zelo tanko in nežno orodje. V delavnici imam kot za "smetenje" Wink Na fotografiji. Tudi za vrtanje TIV imam v uporabi že kakih 20 let nekoliko popravljeno stojalo za večji vrtalnik, ki je kompakten in mi odlično služi. Ne menjam ga za nobeno namensko igračko za te mini vrtalnike.
Vrtralnik, ki sem ga iskal je dobil drugo mesto. (tam kjer je bil prejšni Wink ) in sicer v "delovnem" delu delavnice, kjer mi je v dosegu roke.

Kot za smetenje Wink

Delovni nepospravljeni kot Wink

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 15, 2021 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo sam strojček ***klik***
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.96
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 16, 2021 12:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo hvala za link, sem že malo gledal za sam strojček brez napajanja, pa nisem našel.

Videti je zelo kompakten, majhen, verjetno dokaj lahek. Za fine zadeve, vrtanje z drobnim svedrom, mora biti strojček lahek in imeti višje število vrtljajev.

Napajanje raje uredim sam, da ni dodatne navlake.

Zanima me, kako ima narejeno vpetje? ali je ta strojček brez napajanja enak kot tvoj, ki si ga prejel?

Omenjal si 2,3mm, no, nekje 2,2mm ali 2,25mm so stročnice, rezkarji za graviranje proxxon pa so nekje 2,3mm do 2,35mm in gredo v te stročnice.

Torej, če je vpetje 2,3mm in je to s stročnico, ali meniš, da bi bila lahko namesto te stročnice notri tudi stročnica z luknjo 3,2mm?
Verjetno take stročnice ne ponujajo, je pa mogoča verjetnost, da bi stročnico naredil sam, seveda če so zunanje mere stročnice take, da bi prenesle luknjo 3,2mm.

Sem že delal mini stročnice na moji stružnici, zareze v stročnici sem žagal z 0,3mm krožno žago. Da je stročnica natančna, je treba vse z enim vpetjem, struženje zunanjosti in luknje. Izkušnje imam s struženjem lukenj od cca 2,9mm premera navzgor, za manj nisem izdelal stružnega noža, že ta je bil kar podvig d'oh! struženje luknje 3,15-3,20mm je torej zame izvedljivo.
Če hočem 100% centričnost, vrtanje samo ni dovolj, luknja mora biti še postružena, da je res poravnana. Svedre 3,15mm sem poleg 3,1 in 3,2 nabavil v BMR trade, ampak te imam za druge namene, oziroma za stročnico, ki jo iz 3,15mm postružim na 3,20mm..

Da ne dolgovezim preveč... Silvo, ali meniš, da bi šlo tole predelat na stročnico z luknjo 3,2mm oziroma 3,175mm, tako kot je največja stročnica pri proxxonu?

Strojček je všečen, primerna cena, ampak če ne gre notri sveder za tiskana vezja s steblom 3,175mm oziroma 1/8" potem je neuporaben. OK; original ima 2,3mm vpetje, ampak če je možno predelat, potem ki je všeč ...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 16, 2021 8:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vili pozdravljen,
Po videzu je ta zelo podoben mojemu. Vpenjanje na mojem je samodejno. Na držalu je obroček, ki ga zavrtiš. S tem sprostiš trirobe čeljusti. (Bom naredil zvečer kak posnetek) Kaj dosti debelejšega ne bo šlo noter. Prav tako ne bo prijelo kaj dosti tanjšega. V ta namen sem že naročil glavo. Naročil sem tudi to glavo, ki jo lahko pritrdiš na 2.3mm trn. Če se bo zadeva obnesla, bom slednjih naročil več. V vsako daš drugo orodje. Celo glavo zamenjaš praktično v par sekundah, kar je bistveno hitreje kot odvijanje in privijanje v čeljusti.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 16, 2021 9:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izvedba vpetja se zelo lepo vidi na fotografiji na bangoodovi strani, če jo povečaš.
Pritnscreen:




Ko zavrtiš moder obroček potegneš obroček, ki drži čeljusti skupaj nazaj. S tem se čeljusti razširijo in spustijo trn.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.96
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 16, 2021 10:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbolj centrično vpetje je čim bližje ležajem in po možnosti v stročnico. Vsako podaljševanje gredi poveča morebitno opletanje. Univerzalne glave za vpetje večinoma niti približno niso tako točne kot je vpetje v stročnico.

Imam 3 čeljustno glavo za Proxxon in tudi za Dremel, navoji so različni, glavi nista kompatibilni, vsaka znamka ima svoj sistem, čeprav zelo podoben. Vpetje svedra za tiskano vezje v tako glavo ni tako dobro kot vpetje v stročnico, za drobne svedre je nezadostno, preveč vibracij. Pri proxxonu sem preizkusil več glav, ker je skozi moje roke šlo kar precej teh mašinc, ko sem pred leti organiziral nekaj skupinskih nakupov. Saj glave so kar v redu, ampak s stročnico ni primerljivo, žal.

Ostane torej iskanje svedrov s premerom stebla 2,3mm. Rezkarji in brusi za graviranje s takim premerom obstajajo, nisem, pa še videl trdokovinskih svedrov s tem premerom, no, v bistvu jih sploh še nisem iskal.

Mogoče bom vseeno naročil to mašinco, brez napajalnika, če zame ne bo uporabno, bo ženski del družine te pridobitve zagotovo z veseljem sprejela Wink

Malo sem gledal še konkurenčne oglase in našel tole:
https://www.aliexpress.com/item/1005002072022360.html
v tem oglasu je exploded shema vseh delov

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
horvi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Mar 2005 16:36
Prispevkov: 154
Aktiv.: 0.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 1:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

...se mi zdi, da bi tole lahko bile kompatibilne stročnice Think
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group