www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

energetski simboli in oznake

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 6:24 pm    Naslov sporočila:  energetski simboli in oznake Odgovori s citatom

Ker se z energetskimi rečmi sedaj prvič srečujem, me zanima zakaj se rabi oznaka S. razen za stikala in tipke.

V energetski elektroomarici sem mogel dati na glavno varovalko oznako GV, za to varovalko so sledile vzporedno vezane še 5 enakih varovalk. Na katere sem mogel dati oznake od S1 do S5. Od S5 take varovalke nato sledi fid in nato 5 običnih varovalk, ki jih že poznam. Ker mi to z temi oznakami še vedno ne gre v glavo, sedaj to tu na forumu sprašujem. Te varovalke so nekaj čist drugega in dosti večje reči in s tem se sprvič srečujem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 7:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GV je verjetno 'glavna varovalka'.
Verjetno različni projektanti uporabljajo različne oznake za posamezni element.
Pomembno je predvsem to, da so na načrtu uporabljeni grafični simboli za posamezen element (varovalka, stikalo, tipkalo, kontaktor; itd...) 'nedvoumni' (poglej v kakšen Kaiserov el.tehnični priročnik), pomembno pa je, da je v omarici na elementu in v načrtu enaka oznaka. Brez tega je kaos.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 7:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na to, da moram za to omarico zrisati električni načrt. Je potem glavna varovalka enak simbol, kot običajna varovalka. Nebi rad šefa 5x isto spraševal, sploh ker so to osnovne stvari. Rajši zdaj tu take neumne reči sprašujem. Ker bo mogel biti jutri narejen načrt.

Ostale običajne varovalke so na tisti omarici naprej označene z F1 do F5, razen one velike energetske varovalke so označene z S.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmelektronika
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Okt 2019 18:59
Prispevkov: 176
Aktiv.: 3.23
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 7:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

gv glavna varovalka
s stikalo
f (fuse)varovalka
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 7:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dokler sem to delal (pa ne malo načrtov, predvsem za krmiljenje, pa tudi za razdelilce) je bil simbol za varovalko vedno enak. Razlika v naćrtu razdelilca samo v tem, da je bila varovalka za trofazni izvod označena s tremi prečnimi črtami, enofazni izvod pa z eno.
Kontaktorji enak grafični simbol, močnostni označeni s 'C' pomožni pa z 'd'.
Sicer pa. kot razumem, moraš narisati shemo razdelilca. Uporabi oznake, kot ti jih je šef dal za posamezni element in takšne napiši tudi na načrt. Pazi, da bodo identični v omarici in na načrtu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 7:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej je potem tisto mišljeno kot energetski odlopnik ali kaj takega. Ko sem videl tiste oznake (S) polek tiste omarice mi ni bilo nič jasno, potem sem šefa vprašal zakaj je to tako. Je rekel, da nima zdaj časa in mi je samo nastavil gor, kje sem pač mogel gor zalepiti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group