www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Krmiljenje mešalnega ventila pri centralni kurjavi
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Bascom sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 20, 2016 6:27 pm    Naslov sporočila:  Krmiljenje mešalnega ventila pri centralni kurjavi Odgovori s citatom

Da malo razburkam nekam mirno vodo na našem Bascom forumu, pripenjam dokument, kako reguliram mešalni ventil na cetralni kurjavi.

Tema sicen nima nujno veze z Bascomom, pri meni je pač realizirana v Bascomu, a koncept je dokaj preprost, in lahko ga sprogramira vsak, ki obvlada nek programski jezik

Pozdrav
VS



Regulacija mešalnega ventila.doc
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Regulacija mešalnega ventila.doc
 Velikost datoteke:  46.5 KB
 Downloadano:  106 krat


_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 20, 2016 8:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lepo.

Paziti je potrebno le, da je tudi pogon ustrezen - možnost krmiljenja pomika levo - desno in izklop.

Sam sem se s FIRŠT-ovim pogonom:
Loputa se lahko prosto vrti za 360+ stopinj.
Za zaznavanje skrajnih leg skrbita dve mirostikali.
Problem je naključna smer vrtenja motorja.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ecobra
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Jun 2014 14:16
Prispevkov: 310
Aktiv.: 2.61
Kraj: Radeče

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 20, 2016 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri pogonih mešalnih ventilov raznih proizvajalcev se naključna smer začne dogajati zaradi slabih kondenzatorjev v pogonu, ki ostarijo s časom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 20, 2016 10:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imaš tudi take proizvajalce, ki šparajo in montirajo notri sinhronski motorček brez pomožne faze, torej kondenzatorja. Ta se zavrti v naključno smer. Ustavi se pa na tistem končnem stikalu, preko katerega ga napajaš. Vilko govori o takem.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 20, 2016 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri pogonih mešalnih ventilov, ki mi delajo že leta, nisem naletel na to, da bi se vrteli v napačno smer. Svoboda vrtenja je samo 90 kotnih stopinj in oba motorja (ja dva mešalna ventila krmilim, za dve stanovanji, kjer imata vsaka svoje želje po temperaturi) imata končni mikrostikali. Gre pa z 3-potne mešalne ventile ..
_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dragozerjav
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 20 Apr 2021 20:21
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.22
Kraj: KK

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 8:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preletel sem forum vendar rešitve nisem našel.
Pri centralnem ogrevanju imamo mešalni ventil. Nima elektro pogona, je ročni. Ima pa možnost nadgradnje z elektro pogonom. Črpalka je na vodu proti ogrevalom.
Sem pristaš čim manj elektronike.
Zanima me ali je možno dobiti/kupiti elektro motor (skupaj z tipalom) za kriljenje mešalnega ventila tako, da bi lahko določal želeno temperaturo na vodu v ogrevala - brez ostalih senzorjev in elektronike. Torej, levo prihaja vroča voda iz peči, desno prihaja povratna voda iz ogreval, mešalni ventil pa poskrbi za nastavljeno temperaturo proti ogrevalom.
Hvala za pomoč.



mesalni ventil.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  22.63 KB
 Pogledana:  3 krat

mesalni ventil.png



_________________
Naredi sam kar lahko narediš sam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

seveda je možno , vprašanje pa je kakšen ventil imaš in kako je postavljen

https://www.seltron.eu/kategorija-izdelkov/kompaktni-regulatorji-konstantne-temperature/

https://www.instal.si/index.php?c=242

PS: ko smo imeli mi tak na pol sistem je bilo sranje konstantno .

Potem sem namestil seltrona , nekaj časa se nisva razumela najbolje ( razumevanje navodil in način zaporedja dela ukazov ) sedaj pa sem zelo zadovoljen

V nasprotju z nekaterimi tu gor sem dobil vse odgovore na vprašanja od osebja.

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dragozerjav
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 20 Apr 2021 20:21
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.22
Kraj: KK

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 8:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za hiter odgovor.
Bom poslikal moj mešalni ventil in ga tukaj priložil.
Pregledal bom tudi povezavi.
Za naprej, ob nejasnostih, bom pa še pisal.

_________________
Naredi sam kar lahko narediš sam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dragozerjav
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 20 Apr 2021 20:21
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.22
Kraj: KK

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 20, 2021 9:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prilagam sliki mešalnega ventila (levo zgoraj sem naredil provizoriš varovalko, da mi drugi člani družine slučajno ne bi popolnoma zaprli ventila in potem na to pozabili).
Na povezavah pa ne razumem najbolje kaj pomeni dvo ali tro točkovno delovanje.



IMG_20210420_213110.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.41 MB
 Pogledana:  7 krat

IMG_20210420_213110.jpg



IMG_20210420_213144.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.29 MB
 Pogledana:  0 krat

IMG_20210420_213144.jpg



_________________
Naredi sam kar lahko narediš sam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1614
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 21, 2021 9:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odvisno je tudi od tega, če imaš kakšen termostat v uporabi, kako je ostalo krmilje narejeno, kako je izveden vklop črpalke...
Ampak jaz bi na tvojem kupil ACC40 in ga zmontiral. V meniju pa izbereš shemo 1, ki je dovolj približna za ta 4-potni ventil.
Lahko tudi ACC30, če imaš vklop črpalke že rešen kako drugače - ampak za tistih 10€ razlike v ceni, bi vseeno raje vzel ACC40.
Ima tudi COM priklop, za ostala krmiljenja (zato da neko drugo krmiljenje pridobi informacijo o temperaturnem tipalu, ki je priključeno na ta ACC40 pogon)

Jaz sem ga uporabil na našem sistemu, za regulacijo povratka v peč. Nimam 4-potnega ventila kot ti, temveč 3-potnega kot na shemi 1, (kar je boljša rešitev).Po 2 letih sem še vedno zelo zadovoljen - temperatura v celotnem reguliranem sistemu je največ 60°C in je stabilna.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 21, 2021 11:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Firšt 1/2
Firšt 2/2

"Dvotočkovno" najbrž pomeni termostatsko: ko temperatura pade pod željeno (npr. iz 70 na 65), ventil do konca odpre; ko je temperatura enaka željeni, ventil do konca zapre.
"Tritočkovno" je najbrž da ventil stalno lovi željeno temperaturo (npr. 70°C +/- 1) z večjim ali manjšim odpiranjem/pripiranjem.
V tem primeru bi za bojler izbral "dvotočkovno", za radiatorje pa "tritočkovno".

P.S.:
pogosta napaka je tudi da je tipalo preblizu mešalnega ventila. Tako se dogaja da je ventil popolnoma zaprt ker se nekaj temperature širi tudi po inštalaciji (železo, baker) in tipalo vidi da je temperature dovolj, radiatorji pa so dejansko hladni.

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dragozerjav
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 20 Apr 2021 20:21
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.22
Kraj: KK

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 21, 2021 2:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovora.

Tudi sam se nagibam k ACC30. Ostalo imamo rešeno.

Razlago o dvo ali tro točkovnem delovanju pa razumem tako kot je napisano. Če je narobe, prosim naj napiše nekdo, ki to razume in pozna. Torej v mojem primeru upam da ACC30 omogoča tri točkovno delovanje.

_________________
Naredi sam kar lahko narediš sam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dragozerjav
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 20 Apr 2021 20:21
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.22
Kraj: KK

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 31, 2021 11:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nabavil ACC 30 in ga zmontiral.
Dela tako kot mora, v radiatorje spušča vodo točno določene temperature.
Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Naredi sam kar lahko narediš sam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rudiP
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Avg 2007 15:30
Prispevkov: 1234
Aktiv.: 6.09
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 31, 2021 5:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko dobil kakšen link ali Pdf za ACC 30 ?

Hvala!

_________________
Lep pozdrav iz Kopra Rudi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 31, 2021 5:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://selizobrazevanja.com/wp-content/uploads/2018/10/ACC30_40_ENG_DEU_SLO_HRV.pdf
_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Bascom sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group