www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Posodobitev kotlovnice
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.21
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 08, 2021 7:37 pm    Naslov sporočila:  Posodobitev kotlovnice Odgovori s citatom

Ker mii je ogrevanje z kurilnim oljem predrago menjam toplotni vir. Grem na toplotno črpalko.
Sedaj imam v kurilnici tri ogrevalne veje s črpalkami, dodal bom še eno črpalko za toplo vodo.
Sedanja regulacija je bila enostavna. Sobni termostati so prižigali izbrane vodne črpalke, peč pa je bila na temperaturi, in to je bila vsa umetnost.
Z uvedbo toplotne črpalke pa menim da ta opcija ne bo najboljša.
Najslabša varianta je, da se vklopijo vsi trije termostati, hkrati pa tudi bojler začne jamrat da hoče malo več toplote. Se bojim da toplotna ne bo "folgala".
Kako imate ostali rešeno avtomatiko v kurilnici.
Prosim za mnenja in nasvete

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 08, 2021 9:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Janez pozdravljen,

Toplotna ima zagodovo že svoje krmilje, ki zna "skrbeti" zase pa verjetno tudi za sistem. Za upravljanje celotnega sistema bi jaz vzel kak namenski industrijski krmilnik. Vsaj 3 kotlovnice sem sam realiziral s siemensovim logotom. Sestra ima podoben sistem kot si ga opisal ti - oljni kotel + toplotna črpalka + ločen bojler + zalogonik. Vse fura en logo, ki je v hišni mreži. Vse lahko upravlja in nadzira z računalnikom ali telefonom.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.21
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 08, 2021 11:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo hvala za predlog,
Muči me ali naj pred vsako črpalko montiram reguliran tropotni ventil, da bi recimo v vsaki veji bila temperatura maksimalna temperatura dvižnega voda cca 40 stopinj, In ko bi temperatura vode iz zalogovnika, ki pa bo samo 100 lit (nimam placa) padla pod 38 stopinj pa bi črpalka izklopila.
Za bojler sanitarne vode pa bi črpalka izklopila ko bi bila temperatura vode pod cca46 stopinj
ideja izvedbe je pa takšna:
Na dovodnem dvižnem vodu je termostat ki dopušča vklop črpalk ko je temperatura višja od (hipotetično) 40 st.
Za črpalko imam tudi termostat nastavljen na 42st. Ko pride ukaz za vklop črpalke se le ta vklopi, termostat zazna previsoko temperaturo mešalni tropotni ventil se prične odpirati in odvodno vodo mešat v dvižni vod ki jo hladi na 42 stopinj in upam da bo to temperaturo tudi uspel nekako držati z neprestanim odpiranjem zapiranjem ventila. ko temperatura na dvižnem vodu pade pod 38 st črpalka ugasne, in mešalni ventil se zapre.
Pri zahtevi po topli vodi v bojlerju se črpalka vklopi in obratuje dokler temperatura dvižnega voda ne pade pod 47 st.
Kadar obratuje črpalka za toplo vodo, imajo ostale črpalke prepoved obratovanja.

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2021 9:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Janez pozdravljen,

S kakimi tropotnimi ventili sam ne bi kompliciral. Nisi napisal kako ogrevanje imaš v stanovanju? (radiatorje?, talno gretje? ) Če so radiatorji, je najbolje prostore regulirati s "pametnimi" termostatskimi ventili. Verjetno imaš še stare klasične črpalke? Le te zamenjaj z novimi, katere same uravnavajo pretok. Večina boljših toplotnih črpalk ima zvezno regulacijo, tako da zalogovnika ne rabiš. Črpalka pa je stalno vklučena.
Zalogovnik je smiseln, če je dovolj velik in lahko "spraviš" večino obratovanja črpalke na nočni tok.
Kolega Miran - poznaš ... ima tak sistem kot ga želiš ti v rabi že par let. Mogoče ga kontaktiraš za podrobnosti oz. informacije.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2021 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peč na olje in toplotna črpalka imata popolnoma različen princip delovanja.
Oljna peč se vklaplja in izkaplja in segreva ogrevalno vodo na zelo vroče, kroženje relativno kratek čas. TČ pa po drugi strani kroži z mlačno vodo (sodobna inverterska) , praktično ves čas.
Silvo je v bistvu že vse povedal: zalogovnika ne potrebuješ, zamenjaj črpalke (ali pa vse poganjaj z eno, če gre), eventuelno namontiraj termostatske ventile (razen na en radiator, ki mora biti ves čas odprt). Sobnih termostatov ne potrebuješ.
Toplotna črpalka naj deluje na vremensko voden termostat (zunanja temperatura),
ko TČ deluje, delujejo vsi trije ogrevalni krogi. Dvižni vod bo samo v najhujšem mrazu presegel 40°C, ob predpostavki seveda, da imaš talno ogrevanje oz. velike radiatorje. Če tega nimaš, si jih omisli, raje kot visokotemperaturno TČ.
Ogrevanje sanitarne vode, je tudi za TČ poseben program, saj takrat deluje na višji temperaturi, ker takšno potrebuješ za segreti bojler.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.21
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2021 11:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hiša je starejša brez talnega ogrevanja, so samo radiatorji.
Imam pa izgleda še veliko za naštudirat,
za toplotno črpalko pa se nagibam k zubidan PUHZ-SHW140YHA (TS)
Bom moral naštudirat kaj vse mi pravzaprav ponuja.

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.21
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2021 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo
Kaj imaš v mislih pod "pametnimi" termostatskimi ventili" so to mehanski bimetalni ventili z katerim nastavljaš temperaturo radiatorja ali kaj drugega

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2021 2:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

napetost je napisal/a:
Hiša je starejša brez talnega ogrevanja, so samo radiatorji.
če fasada ni izolirana, jaz še ne bi odstranil peči na olje
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2021 5:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

napetost je napisal/a:
Silvo
Kaj imaš v mislih pod "pametnimi" termostatskimi ventili" so to mehanski bimetalni ventili z katerim nastavljaš temperaturo radiatorja ali kaj drugega


Mislil sem glavo ventila, ki jo lahko montiraš praktično na vsak termostatski ventil. Take glave omogočajo nastavitev urnika ter režima ogrevanja glede na nastavljen urnik. Zaznavajo zračenje prostora, običajno jih je možno povezati v hišno omrežje ali upravljati s telefonom. Proizvajalcev je kar precej. Skoraj vsako leto sem jih videl v Hoferju ali Lidlu.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 20, 2023 8:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naj izkoristm temo...
Lotil sem se prenove 50 let stare hiše. Najprej smo menjali okna, zunanja vrata, izdelali fasado z izolacijo (grafitni stiropor Caparol), solarna el....
Za letos je prepozno, da bi menjal še vse radiatorje, predelal kotlovnico, menjal peč na nafto s toplotno črpalko, ker je kurilna sezona pred vrati. Pri tako obsežni prenovi je enostavno premalo časa za vse kar je še za postoriti.

Pri obnovi sem moral porezati nekaj železnih cevi za ogrevanje do radiatorjev, zato jih moram sedaj povezati nazaj v sistem. To zimo bo še peč na nafto, spomladi pa kotlovnico predelam in takrat vgradim toplotno črpalko in vse kar pritiče.

Pritlične prostore bom obnovil čez zimo, zato že sedaj iščem rešitev za primeren toplovodni razvod. Predvsem ustrezen material in cevi, kje nabaviti...
Nekako mi razvod iz bakrenih cevi ne sede, pa tudi cenovno to ni več prav poceni. Menim, da v v teh časih obstaja kakšna primernejša rešitev. Delo bom opravil sam, kajti kot sem spoznal na lastni koži je delo vodovodarja lahko izjemno drago. Nazadnje sem dal samo za delo za montažo dveh kalorimetrov med dva obstoječa ventila verjeli ali ne blizu 400eur.

Gledal sem sistem Aquatechnik... katerega odlikuje neoviran pretok zaradi razširitev cevi pri fitingih. Odvrača me edino visoka cena.
Obstaja še kakšen proizvajalec ali dobavitelj s podobno rešitvijo?
Hvala za nasvete v naprej.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.53
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 20, 2023 6:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S podobnimi fitingi na aluplast sem delal napeljavo sanitarne vode in ogrevalnega sistema za talno, do razdelilca. So imeli dve tesnili. Delo je šlo hitro in enostavno.
Po treh letih sem zadovoljen.

Nabavljal v lokalni trgovini, ker mi je lastnik posodil orodje za stiskanje.
Če te zanima točen model fitingov, bi moral poiskati, ker je sigurno še kje kakšen.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kranjc
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Mar 2004 20:13
Prispevkov: 223
Aktiv.: 1.00
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2023 9:10 pm    Naslov sporočila:  Varovanje toplotne Odgovori s citatom

Zdravo
Med tednom sem priklopil 3F toplotno. Seveda ima svojo varovalko v omarici. Ali je kdo dodajal še kakšno drugo varovanje mogoče? Skrbi me namreč scenarij izpada samo 1 faze ali nule.

Hvala in LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2023 10:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni so svetovali indikator zaporedja faz in kontaktor. Deluje bp.
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ac/dc
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Dec 2009 10:44
Prispevkov: 193
Aktiv.: 1.11
Kraj: Lj-okolica

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2023 11:05 pm    Naslov sporočila:  Re: Varovanje toplotne Odgovori s citatom

kranjc je napisal/a:
Zdravo
Med tednom sem priklopil 3F toplotno. Seveda ima svojo varovalko v omarici. Ali je kdo dodajal še kakšno drugo varovanje mogoče? Skrbi me namreč scenarij izpada samo 1 faze ali nule.

Hvala in LP


Pred kratkim so prijatelju zmontirali Mickino TČ in dodatno zascito:
Iskra K08M-10
Iskra MVR54N

Najbrz tocno to isces…



IMG_5806.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2 MB
 Pogledana:  31 krat

IMG_5806.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 03, 2023 3:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj pa rabiš nadzor zaporedja faz? Ko enkrat priklopiš, se verjetno ne bo spremenilo kar samo od sebe. Pri posegih v omrežje in kakšnih odklopih pa itak pazijo na to.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group