www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Oznake na stikalu

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Traktorist
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 26 Maj 2015 21:10
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05
Kraj: Radlje ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 26, 2015 9:53 pm    Naslov sporočila:  Oznake na stikalu Odgovori s citatom

Spoštovani,

sem čisto nov tukaj, vaš forum sem našel ker me zanimajo oznake oz. številke na mojem stikalu za varnostne utripalke.

Problem:
-čistil sem armaturko oznotraj in razklopil večino stikal da bi preveril če vse deluje in ugotovil da tega boschevega stikala ni na shemi, zvezat bi seveda znal le da ne vem kam kaj priklopiti, na stikalu so napisane številke za kable kam pride kateri, tu je pa problem ker ne vem kaj katera številka pomeni. Nekatere številke sem ugotovil za kaj so, nekatere pa ne ker oznake niso kompatibilne z mojo shemo traktorja:

Najlepša hvala za vse odgovore, če boste pa zbrisali pa tudi vredu.



Zajeta slika.JPG
 Opis:
Shema stikala za varnostne utripalke
 Velikost datoteke:  27.39 KB
 Pogledana:  8 krat

Zajeta slika.JPG



71_1174062231.jpg
 Opis:
Shema štroma na traktorju Ursus C-360
 Velikost datoteke:  188.95 KB
 Pogledana:  74 krat

71_1174062231.jpg



_________________
Zgolj poslovno
Lp. Rok
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 26, 2015 10:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://en.wikipedia.org/wiki/DIN_72552 Wink

Upam, da bo pomagalo (in še komu) - na kablih pa praviloma ni oznak.

NPR: Če boš preverjal kabla L ali R z preizkusno lučko ali celo z multimerjem bosta hitro postala 31 Mr. Green

V veliko pomoč ti bo žarnica H7 z dvema kosoma žice (H4 sem opustil, ker na H7 gredo "standardni" fastoni) Wink

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Traktorist
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 26 Maj 2015 21:10
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05
Kraj: Radlje ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 26, 2015 10:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

U, najlepša hvala.

Torej, če sem kaj razumel:

31 - je masa
30 - potegnem od varovalke
30b - potegnem od druge varovalke
15 - potegnem od kontakta
49 - peljem v stikalo za izbiro levi oz. desni žmigavec
49a - peljem v lučko na armaturki
L - priključim za levi žmigavec
R - priključim za desni žmigavec

Hvala lepa še enkrat, jutri takoj probam in če deluje.....če ne, bom pa spet napisal kakšno objavo.

_________________
Zgolj poslovno
Lp. Rok
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Traktorist
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 26 Maj 2015 21:10
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05
Kraj: Radlje ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 27, 2015 6:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vse sem priključil in vse preveril, izmeril s H3, ugotovil pa da moja min. 100 eur vredna dodatna instalacija varnostnih utripalk ne funkcionira, saj je ta boschev hazard lights switch skurjen :angr: . Nov pride 75 eur tako da niti pod slučajno ne bom kupoval novega.

Zato bi razdrl obstoječo zadevo in kupil novo stikalo ter flash light rele in zadevo sestavil skupaj kot je bilo v originalu, to me stane max. 10 eur ter eno popoldne.

_________________
Zgolj poslovno
Lp. Rok
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1614
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 27, 2015 9:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da te popravim pri oznakah:

30 - je stalni plus in naj gre preko varovalke. Ta mora prenesti tok vseh žarnic od vseh utripalk naenkrat (odvisno koliko prikolic misliš vleči, in če še imaš kakšne dodatne utripalne luči)

30b - pri tem stikalu spojiš na 49 in to pelješ na priključek 49 na avtomatu. To je namreč vhoid v avtomat

49a - To je izhod iz avtomata. Pelješ ga na priključek 49a na avtomatu, ki gre istočasno tudi na stikalo za izbiro leve ali desne smeri.

15 - je plus preko kontakta. Veži ga na varovalko ki je pod napetostjo le kadar je ključ v kontaktu. Varovalka mora prenesti tok ene strani žarnic.

Kontrolna lučka je že integrirana v stikalu.
Cena za stikalo res ni majhna - vem, ker je na našem traktorju bilo enako - zdaj če mislim na okroglo stikalo pod kodo "0 340 302 006"? Se pa dobi tudi prozorna zaščitna vodotesna kapa čez to stikalo.

Cenejše alternative so recimo Hella, ali pa proizvajalec Pneutron. Na ebayu in v kmetijskih trgovinah se zagotovo najdejo. Poleg stikala ti zelo priporočam da vzameš še podnožje za kontakte na spodnji strani.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Traktorist
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 26 Maj 2015 21:10
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05
Kraj: Radlje ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 27, 2015 9:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha hvala, no saj sem že vse preizkusil tudi tako kot si napisal @sebaveh pa ugotavljam da je crknilo tole stikalo. Je pa Bosch 0 340 302 006.

Ali bi lahko prosim slikal kako imaš ti narejen sistem s tem stikalom, ker očitno imava enakega pa bi še enkrat probal nataknit preden vzamem ven cel štrom in naredim znova po sistemu IMTja.

Najlepša hvala v naprej, lahko tudi po ZS.

P.S. Kateri traktor imaš?

_________________
Zgolj poslovno
Lp. Rok
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1614
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 28, 2015 8:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo,

Traktor je Goldoni 3070, letnik 1997. In je v originalu imel Bosch stikalo. V mojem primeru je pri stikalu odletel kovinski štift ki drži gumb na mestu. Posledica je bila, da gumba ni več ostal notri in tako so vsi smerokazi ostali vklopljeni čez noč. Pri Pneutron stikalih, je recimo ta logika obratna in v takem primeru pač ne moreš vključiti vseh štirih smerokazov.

Ker se mi je originalno stikalo zdelo enako predrago, sem vgradil Hella verzijo, model TS13. Zraven sem dobil tudi ustrezno podnožje za kontakte, vezal sem pa po oznakah ki sem jih opisal zgoraj. Malenkost sem moral tud povečati in pobrusiti luknjo.

To stikalo je delovalo kakšno leto ali dve, nato pa je stopilo kontakte in plastiko zaradi vdora vode.
Shemo priklopa sem enkrat že narisal tule: http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=19525 Vendar pozor! Tu imam narisano da sta priključka 30 in 30b skupaj. Medtem ko bi pri Bosch stikalu moral biti 30b spojen z 49 in naprej na 49 na avtomatu. Mislim da so tu bile neke finte s stikali... Najbolje da pomeriš z instrumentom, če kontakti ustrezajo po shemi ki si jo dal zgoraj.

Sedaj je notri že drugo Hellino stikalo in zaenkrat je mir. Če bi pa še enkrat to delal, pa bi vgradil Pneutron stikalo.

Na originalni Ursus shemi vidim, da imaš kontrolno lučko za smerokaze vezano med levo in desno vejo smerokazov. Zato upoštevaj, da ti pri vključenih vseh štirih smerokazev, ta kontrolka pač ne bo delovala. Zato jo je bolje vezati na za to namenjen izhod na utripalnem avtomatu (oznaka C).

Glede avtomatov pa - lahko narediš doktorat iz njih, ampak na koncu so tisti elektronski (štirikotne oblike) še vedno najboljši. Mehanskih (valjaste oblike) bi se jaz izogibal v velikem loku.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Traktorist
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 26 Maj 2015 21:10
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05
Kraj: Radlje ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 14, 2015 12:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!

Zadnjič sem z vašo pomočjo rešil tiste žmigavce, natisnil sem še nekaj shem in tiste DIN oznake in izumil toplo vodo.

Tako sem cel srečen kupil še kar eno stikalo za menjavo med dolgimi in delovnimi lučmi. A zadevo prinesem domov razgrnem vse možne papirje, ki jih imam in ugotovim da so neke nove oznake gor in sicer bi vas spet prosil za pomoč.

Imam priklope:
H, A, C, 1, 2, 30

Doumel sem da bi moral vezati:
H - nimam pojma
A in C - vsak v svojo kontrolno lučko na armaturki
1 in 2 - sta izhoda za štrom do samih žarometov
30 - štrom od varovalke

Priložil sem še slike, pa prosil bi za pomoč, najlepša hvala:



WP_20150613_013.jpg
 Opis:
H
 Velikost datoteke:  1.53 MB
 Pogledana:  1 krat

WP_20150613_013.jpg



WP_20150613_026.jpg
 Opis:
A, C
 Velikost datoteke:  1.58 MB
 Pogledana:  2 krat

WP_20150613_026.jpg



WP_20150613_030.jpg
 Opis:
30
 Velikost datoteke:  1.61 MB
 Pogledana:  2 krat

WP_20150613_030.jpg



WP_20150613_032.jpg
 Opis:
1, 2
 Velikost datoteke:  1.56 MB
 Pogledana:  1 krat

WP_20150613_032.jpg



WP_20150613_033.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.44 MB
 Pogledana:  1 krat

WP_20150613_033.jpg



_________________
Zgolj poslovno
Lp. Rok
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1614
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 15, 2015 7:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tu pa res ni druge variante, kot da vzameš instrument (ohmmeter, oziroma tester prevodnosti s piskačem), in preveriš kateri kontakti so kdaj v stiku pri različnih položajih gumba.

Pa je drugače res praktično, da se ti žarometi izklopijo ko vklopiš delovne luči? Ali jih ne bi vezal neodvisno?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejT
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 26 Maj 2021 18:27
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.03
Kraj: Dobrova - Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 29, 2021 9:55 am    Naslov sporočila:  Re: Oznake na stikalu Odgovori s citatom

Traktorist je napisal/a:
Spoštovani,

sem čisto nov tukaj, vaš forum sem našel ker me zanimajo oznake oz. številke na mojem stikalu za varnostne utripalke.

Problem:
-čistil sem armaturko oznotraj in razklopil večino stikal da bi preveril če vse deluje in ugotovil da tega boschevega stikala ni na shemi, zvezat bi seveda znal le da ne vem kam kaj priklopiti, na stikalu so napisane številke za kable kam pride kateri, tu je pa problem ker ne vem kaj katera številka pomeni. Nekatere številke sem ugotovil za kaj so, nekatere pa ne ker oznake niso kompatibilne z mojo shemo traktorja:

Najlepša hvala za vse odgovore, če boste pa zbrisali pa tudi vredu.


Hvala, zelo uporabno!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2021 4:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Druga možnost je pogledati v shemo vozila za katero je stikalo namenjeno. Sicer pa kot je napisal sebaveh.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group