www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Vesna 60 UKV
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 09, 2021 12:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MF mi je uspelo uglasiti, ima pa ta radio dosti bolj "ozek" MF kot npr. Triglav ali Soča, namreč krivulja je bolj oblike črke V, kot pa U, če seveda uglasim za center 10.7 MHz in največjo jakost signala.

Zdaj imam le še problem z uglasitvijo FM enote. Namreč sprejem postaj na začetku skale (87 do cca 92 MHz) je veliko slabši kot na kakšnim Triglavu, je pa zato nad 92-93 MHz sprejem presenetljivo dober, oz. še boljši kot bi pričakoval. UCC85 sem že menjal in ni kaj veliko izboljšalo situacije. Je pa nekdo že vrtel nekaj, saj postaje niso čisto na pravih mestih, na koncu pa je sprejem do skoraj 104 MHz (sumim, da je nekdo že želel raztegniti skalo).

Skratka, rabil bi še podatke za uglaševanje UKV enote. Pripel sem dva posnetka zaslona sheme, kjer se vidi razpored elementov na UKV enoti, vendar manjkajo navodila za uglasitev trimerja 4 in 5 na UKV enoti.



vesna60fm1.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  62.31 KB
 Pogledana:  10 krat

vesna60fm1.JPG



vesna60fm2.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  55.95 KB
 Pogledana:  8 krat

vesna60fm2.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2022 2:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Demonitral in razdrl sem UKV tuner radia Vesna 60 UKV, saj še vedno iščem razlog za slabše delovanje tunerja. Enota ni bila nikoli pred mano odpirana, ampak vseeno oscilatorja ni bilo mogoče uglasiti na področje 87-101 MHZ, ampak je šel najnižje do 104 MHz, najvišje pa do okrog 114 MHz. Ko sem dospajkal dodaten 10pF trimer kondenzator na spodnji strani vzporedno obstoječemnu, pa je bilo mogoče spustiti frekvenco nižje, na 87-101 MHz, za katero je tudi tuner predviden. Občutljivost se je po celi skali močno popravila, saj prej vhodni nihajni krog ni čisto sledil oscilatorjevemu. Torej je definitivno trimer kondenzator izgubil na kapaciteti, zato sem naročil že novega (vizualno identičnega temu).

Tuner sem testiral z zunanjim napajanjem in z elektronko ECC85 (namesto UCC85) in na šasiji Triglav-a, saj je šasija Vesne dokaj neprimerna za takšne teste. Triglavu sem onesposobil oscilator, da sem ga ozemljil preko 100pF kondenzatorja, MF signal s tunerja pa sem priklopil na MF vhod Triglava.

V priponki prilagam par fotografij tunerja. Kot zanimivost, je že izveden na tiskanem vezju, kar je za datum izdelave (1960) zelo zgodaj. Antenska tuljava je tudi izvedena na tiskanem vezju.



336F41B9-695C-43F5-B1D8-5F59982A7D1F_1_105_c.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  220.82 KB
 Pogledana:  10 krat

336F41B9-695C-43F5-B1D8-5F59982A7D1F_1_105_c.jpeg



725651CA-4B81-409B-88DE-3CF4D4F5422F_1_105_c.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  224.19 KB
 Pogledana:  7 krat

725651CA-4B81-409B-88DE-3CF4D4F5422F_1_105_c.jpeg



B0B4003C-BC22-4AC9-9CB1-075037EC4D91_1_105_c.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  229.63 KB
 Pogledana:  7 krat

B0B4003C-BC22-4AC9-9CB1-075037EC4D91_1_105_c.jpeg



C9C0176D-8317-4BC1-8727-F79EE194491B_1_105_c.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  213.21 KB
 Pogledana:  4 krat

C9C0176D-8317-4BC1-8727-F79EE194491B_1_105_c.jpeg



D46B18EE-B572-41D6-B6F7-28BC6C4C3086_1_105_c.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  152.62 KB
 Pogledana:  5 krat

D46B18EE-B572-41D6-B6F7-28BC6C4C3086_1_105_c.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 17, 2022 4:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da nadaljujem temo, krivec za previsoko frekvenco je dejansko bil keramičen trimer kondenzator, ki je izgubil cca 7-8 pF kapacitete. Po meritvah je šel le do 12pF, po speficikaciji pa gre za 20pF kondenzator.

Z novim trimer kondenzatorjem enota zdaj deluje kot mora, tudi uglasiti je bilo mogoče na pravilen frekvenčni razpon.

Sem pa hkrati na nekaterih tujih forumih zasledil, da so s takšnimi keramičnimi trimerji lahko težave z izgubo kapacitivnosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 17, 2022 8:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
........Sem pa hkrati na nekaterih tujih forumih zasledil, da so s takšnimi keramičnimi trimerji lahko težave z izgubo kapacitivnosti.
Ali preboj, kar se je zgodilo meni pri Triglavu.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2022 5:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na takšne keramične trimerje sem že naletel v Soči RA18, vendar le za AM področja, v kasnejših pa jih nisem več srečeval.

Triglavi imajo v UKV tunerju drugačne trimer kondenzatorje, ki ne morejo odpovedati na tak način. Tisti so t.i. Philipsovi oz. tubularni zračni, mislim pa da jih je proizvajala tudi Iskra. Razen, če je seveda vmes prišlo do kakšne spremembe pri dobavi delov
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2022 11:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In ravno v UKV tunerju se je iskrilo med ploščama keramičnega trimerja.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2022 4:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saga se nadaljuje...
Skratka, zadevo sestavim, še enkrat preverim uglašenost MF z voblerjem in ja, zadeva v škatli ne deluje kot bi morala. Sprejem niha in hkrati se glas pači kot bi šel s frekvence.

Razlog: frekvenca oscilatorja se spreminja glede na tip in impedanco antene. V kolikor hodiš po sobi oz. se kakorkoli dotakneš antene frekvenca leti za cca 20-50kHz (merjeno na waterfallu SDR radia) in s priklopljenem vgrajenim dipolom. Če priklopim kos žice v eno izmed priključkov UKV antene (300 ohm), se zniža frekvenca za cca 30 kHz, če pa priklopim identičen kos žice v sosednjega, pa se zviša za cca 100 kHz. Kot bi antenski krog vplival na oscilatorskega.

Dejansko kaj takšnega nisem še nikoli doživel in mi ni jasno kaj bi lahko sploh bil vzrok.
UCC85 elektronke sem zamenjal tri, vendar težava je popolnoma ista pri vseh.

Ta napaka mora obstajati že od samega začetka, vendar sem jo napak pripisal razglašenemu MF delu in ratio detektorju (ki je sicer realno bil malenkost razglašen). Ugotovil sem pa na podlagi tega, da sem dobil "čist" sprejem neke postaje brez priklopljene antene na malenkost drugi poziciji, kot s priklopljeno anteno ali kar kosom žice.

Za test sem primerjal še stabilnost oscilatorja radia Triglav 66, ki je tudi ravno na mizi in se ne spremeni niti za malenkost pri odklapljanju antene oz. priklopitvi druge.

Zdaj pa nagradno vprašanje, vemo da je 99% napaka v tunerju, vendar kaj bi lahko bilo sploh krivo? V priponki sem pripel izostren del sheme s UKV tunerjem.



Screenshot 2022-07-07 at 04.45.13.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  381.15 KB
 Pogledana:  4 krat

Screenshot 2022-07-07 at 04.45.13.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2022 5:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saga se nadaljuje...
Skratka, zadevo sestavim, še enkrat preverim uglašenost MF z voblerjem in ja, zadeva v škatli ne deluje kot bi morala. Sprejem niha in hkrati se glas pači kot bi šel s frekvence.

Razlog: frekvenca oscilatorja se spreminja glede na tip in impedanco antene. V kolikor hodiš po sobi oz. se kakorkoli dotakneš antene frekvenca leti za cca 20-50kHz (merjeno na waterfallu SDR radia) in s priklopljenem vgrajenim dipolom. Če priklopim kos žice v eno izmed priključkov UKV antene (300 ohm), se zniža frekvenca za cca 30 kHz, če pa priklopim identičen kos žice v sosednjega, pa se zviša za cca 100 kHz. Kot bi antenski krog vplival na oscilatorskega.

Dejansko kaj takšnega nisem še nikoli doživel in mi ni jasno kaj bi lahko sploh bil vzrok.
UCC85 elektronke sem zamenjal tri, vendar težava je popolnoma ista pri vseh.

Ta napaka mora obstajati že od samega začetka, vendar sem jo napak pripisal razglašenemu MF delu in ratio detektorju (ki je sicer realno bil malenkost razglašen). Ugotovil sem pa na podlagi tega, da sem dobil "čist" sprejem neke postaje brez priklopljene antene na malenkost drugi poziciji, kot s priklopljeno anteno ali kar kosom žice.

Za test sem primerjal še stabilnost oscilatorja radia Triglav 66, ki je tudi ravno na mizi in se ne spremeni niti za malenkost pri odklapljanju antene oz. priklopitvi druge.

Zdaj pa nagradno vprašanje, vemo da je 99% napaka v tunerju, vendar kaj bi lahko bilo sploh krivo? V priponki sem pripel izostren del sheme s UKV tunerjem.



Screenshot 2022-07-07 at 04.45.13.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  381.15 KB
 Pogledana:  12 krat

Screenshot 2022-07-07 at 04.45.13.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.13

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2022 8:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko bi si predstavljal, da osc. in mešalna trioda neželjeno deluje kot reaktančna cev, če se spreminja napetost na njeni mrežici - to bi se lahko zgodilo tudi kot posledica plazečih tokov, umazanije, vlage v tisk. vezju, slabih kondenzatorjev (C7, C8, C10)... Mogoče ne bi bilo odveč zamenjati tudi R3 (220k).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 07, 2022 8:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vse te kondenzatorje sem odlotal in izmeril z zelo občutljivm LCR metrom. Vsi so znotraj 2-5% toleranc, nobeden ni odprt oz. ne prebija. Pomeril sem tudi vse ostale in so vsi skoraj 100% točni, le eden 820pF je meril 750pF.

220K upor je tudi OK, meri 228K, kar je še vedno znotraj 5%.

Vezje je že bilo enkrat očišeno z bencinom, zdaj sem še enkrat na novo prispajkal vse lote in kolofonijo dobro očistil. Hkrati sem vezje še enkrat očistil z acetonom in sprejem za čiščenje elektronike.

Po hitrem testu zunaj radia bi rekel da je stanje mogoče malenkost boljše, ampak še vedno se frekvenca zelo seli.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2022 8:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po testu vseh elementov in večkratnem vizualnem preverjanju, menim, da tuner deluje kot je bil dizajniran, vendar je dizajn takšen, da se antenski in osc. del motita med seboj.

Če primerjam po shemi zelo podoben tuner v radiu Triglav, je v sami izvedbi močno drugačen. Tam sta ant. in osc. del ločena z ozemljeno pločevino, ki hkrati ločuje polovici elektronke, MF pa je v svojem lončku. Tam skorajda ni možno da bi prišlo do kakšnih medsebojnih vplivov antene in oscilatorja.

Tukaj pa je vse izvedeno na tiskanem vezju, med sklopi pa ni nobene ločitve, zato skorajda ni čudno, da prihaja do nekih medsebojnih vplivov.
Največ kar sem lahko še naredil, je to, da sem fizično čimbolj premaknil elemente, med katerimi lahko pride do kakšnih medsebojnih vplivov. Opazil sem še tudi, da je bila prekinjena povezava opleta kabla za MF na pločevinast lonček UKV enote.

Situacija je zdaj malo boljša. Razmišljal sem da bi spremenil MF uglasitev, da bi bila rezonančna krivulja bolj ravna na vrhu in bi tudi pri zanihanju frekvence, ojačanje ostalo bolj ali manj enako.

Na koncu sem ugotovil še to, da je pri veliko postajah, vendar ne pri vseh, z vgrajenim dipolom sprejem nepričakovano slab. Hkrati sprejem izjemno niha, v kolikor se le približaš radiu. Npr. postajo kjer je na 1/4 zaprto magično oko in zelo hreščeč zvok spremeni v odličen sprejem in popolnoma zaprto magično oko le roka na ohšiju radia. Nekaj je zagotovo zaradi zanihanja frekvence, ampak vseeno dvomim da toliko.

V kolikor pa namesto dipola uporabim pol metra dolg kos žice, pa je sprejem pri večini postaj odličen, magično oko se zapre do konca, itd. Približevanje rok ali hoja po sobi v tem primeru ne vpliva na sprejem oz. le minimalno. Vseeno pa dve ali tri postaje boljše sprejema vgrajen dipol.

Ima kdo kakšno idejo, kaj bi še lahko bilo? Pričakoval bi, da bo vgrajen dipol sprejemal veliko boljše od nekega konca žice...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.53
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 08, 2022 2:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Možna razlaga do katere sem prišel na podlagi opžanj, da mi tipično tričetrt metra dolg kos żice bolje lovi ko vgrajen dipol: dipoli vgrajeni v radie izgledajo narejeni za horizontalno polarizacijo. Danes so pa praktično vsi fm oddajniki vertikalno polarizirani.

Nisem pa še probal celega radia zasukat za 90 stopinj, da bi preveril, če to drži.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 15, 2022 3:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To mi je popolnoma logično.
Vendar zakaj potem recimo Triglav lovi postaje z vgrajenim dipolom mnogo boljše kot s kosom žice?

Testirano na isti mizi, Vesna UKV s priklopljenim 70 cm kablom lovi odlično, z vgrajenim dipolom pa porazno. Triglav pa ravno obratno, isti kabel, ista lokacija, pa mu bolj odgovarja dipol Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 15, 2022 11:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vhodna impedanca, obcutljivost, okolica antene.
_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group