www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Inverter- razsmernik
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.83
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 14, 2021 10:04 pm    Naslov sporočila:  Inverter- razsmernik Odgovori s citatom

Imam solarni panel, regulator, inverter 24/220v. Sem imel namen malo uporabljati sočno energijo vendar se je zapletlo pri inverterju. Kupil sem poceni pokvarjenega (2500w), dal popraviti. Delal mi je nekaj mesecev, bil zadovoljen, sedaj pa se je ponovno pokvaril, verjetno enaka napaka. Vem, da ti običajni niso za indukcijske naprave. Sicer mi ni čisto jasno delovanje inverterja, zato mi je čudno, zakaj takoj ne pregori, ko zaženem nek močni porabnik. Pregori pa ko zaženeš 200w.
Kakšen inverter bi moral bit, oziroma kaj narediti, da bi lahko uporabljal kotno brusilko, vrtalko......
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.30
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 15, 2021 9:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Teh kitajskih 5000W ni nikoli, je pa kakih 1500W realno.


https://www.aliexpress.com/item/1005001826046569.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4b4a7f8dbUVMIn&algo_pvid=9bcd6b89-eacd-4b0c-a8a7-ea9c35c8ba6b&algo_exp_id=9bcd6b89-eacd-4b0c-a8a7-ea9c35c8ba6b-0

https://www.aliexpress.com/item/4000750906935.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.639f4d8a6dKjZg&algo_pvid=be75f9d5-6f99-41f3-a43c-1edfc78f95f8&algo_exp_id=be75f9d5-6f99-41f3-a43c-1edfc78f95f8-0

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.83
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 15, 2021 5:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ma nevem če bi te kitajske, prav nič ne zaupam.... Sem že skoraj plačal MPPT in potem vidim na shemi, da ni MPPT. Lažnivci pokvarjeni kitajski!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 15, 2021 10:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uporabljam in strankam montiram razsmernike GreenCell iz Poljske. Konkretno največkrat uporabim 12V/230V čisti sinus moč 2000W, kratkotrajno 4000W, preizkušeno 3500W za nekaj sekund, požene tudi varilni aparat do nekje 45-50A nekaj sekund na akumulatorje 2x ali 3x 12V 180Ah. Cenovno je cca 250eur, delovanje zanesljivo, izdelek kvaliteten. Lahko zrihtam tudi 24V verzijo, dosegljiv sem na e-mail.
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.83
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 15, 2021 11:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trenutno uporabljam tega, da občasno zaženem kompresor čistilne naprave (30W) in upam, da tudi ta ne odleti....

https://file.si/d/LgL/inverter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 16, 2021 10:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z razsmerniki in napravami je takole:

Razsmerniki z modificiranim sinusom nimajo s sinusom nobene veze, še vedno je kvadratna oblika napetosti, širina se spreminja z amplitudo, da je na izhodu 230V RMS. Amplituda je odvisna od vhodne napetosti in predvsem od moči bremena - sesedanje. Oblika napetosti ni čisto kvadratna, je bolj stopničasta, ker ne gre za direkten prehod iz pozitivne v negativno smer, je vmes prehod skozi 0, dolžina prehoda je odvisna od potreb PWM za zagotavljanje stabilne RMS.
Večina naprav oziroma bremen normalno deluje na kvadratno krivuljo napetosti, to so ohmska bremena, navadne žarnice, univerzalni elektromotorji (vrtalni strojček, kotna brusilka, ...), tudi stikalni napajalniki delajo normalno, če je razsmernik dovolj močan... večinoma mora biti predimenzioniran vsaj za faktor 2 in to brez upoštevanja zagonskega toka. Asinhronski motorji delujejo, ampak se grejejo, pogosto celo toliko, da izklaplja zaščita v motorju, če jo ima.

Sinusni razsmerniki so obremenjeni bolj "naravno", ker so porabniki narejeni za to obliko napetosti. Tudi stikalni napajalniki na sinusnem razsmerniku delujejo bolje kot na kvadratnem, oziroma obratno, razsmernik s sinusnim izhodom je obremenjen z manj intenzivnimi tokovnimi konicami. Asinhronski motorji se ne pregrevajo popolnoma nič.

Na vrtu, ki je od hiše oddaljen 200m nimam napeljane elektrike, ker je vmes glavna cesta in bi bila izvedba dovoda nekoliko težje izvedljiva in dražja. Ker elektriko rabim in ker mi paše imeti "laboratorij" v praksi, imam zato postavljen otočni solarni sistem 12V večje moči. Stalno imam postavljenih več akumulatorjev, večinoma nad 200-300Ah, tudi nad 500Ah. Za večje moči bi bila bolj ugodna napetost 24V ali bolje 48V, ampak če želim kombinirat različne akumulatorje, ne gre drugače kot 12V in to mi povsem ustreza. Razsmernik s kvadratno obliko napetosti moči 1700W je tam stalno že od prej, letos sem dodal še 2000W sinus. Nameravam preizkusiti še 3500W sinus (7000W kratkotrajno), da bom preizkusil še varilni aparat na vsaj 60A tja do 80A bo dovolj in to za normalne zvare preko 10-15 sekund. Ja, vem kaj to pomeni na 12V, imam na voljo dovolj tokovne zmogljivosti in debele kratke povezave. Zadeva je taka, če hočem stranki priporočat nekaj (za posebne želje, ki jih ni malo), moram prej sam preizkusit, da lahko zagotovim delovanje na podlagi lastnih preverjenih izkušenj.

Vsekakor sinus, danes so sinusni razsmerniki že tako cenovno ugodni, da sploh ni debate. Primer: krožna žaga z asinhronskim motorjem 1100W se zaganja na trapezni - kvadratni razsmernik 1700W skoraj 10s, razsmernik joka s piskanjem... medtem ko 2000W sinusni razsmernik ne zajoka nič, krožna žaga se zažene v enakem času kot doma na omrežje, še 2200W agregat malo počepne. Med 1700W in 2000W ni taka očitna razlika, bolj je razlika zaradi oblike napetosti. Ostri vogali v obliki napetosti povzročajo hude tokovne konice, polno višjih harmonikov, motenj, oscilacij, ... ni da ni, neugodno za induktivna bremena, čeprav delujejo in nenazadnje, navitja dejansko trpijo, možnost preboja, pregrevanje jedra, ...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 16, 2021 11:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j., da bi mu pa dal povezavo na Grencellov inverter, ki ga omenjaš
in košta cca. 205€, to pa ne, a ne?

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.83
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 16, 2021 5:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Jaka57 saj je vsak sposoben najti povezavo....

@v.j. lepo si razložil, samo za laike je bol težko razumljivo....

sedaj samo razmišljam, če se mi to vse skupaj splača.... vedno bo kaj pregorelo, se iztročilo....in na koncu bo solarna elektrika dražja kot če vse priključim na omrežje...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 16, 2021 6:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@ Jaka
Imam dobavitelja, s katerim komuniciram direktno in imam količinski rabat, povezava NE obstaja. Oglasi na raznih platformah kot je npr ebay, so kratkoročni in povezava ima omejeno trajanje. Kdor ima IQ večji od sobne temperature, lahko pogugla s ključno besedo greencell da pride na uradno stran, seveda so cene tam nekoliko višje.

@H2O

Solarna elektrika kot otočni sistem za doma, je lahko že nesmiselen zaradi cene akumulatorjev ali baterij. Bolje je oddajati oziroma pokrivati lastno porabo z grid-tie inverterjem, to pa se splača v nekaj letih, če narediš s čim manj kompliciranja, da je stroškov čim manj.

Imam lastno sončno elektrarno in omenjene grid-tie inverterje (razsmernike) za vse tri faze, vendar zaradi pomanjkanja časa še vedno deluje samo eden, ker še nisem potegnil kablov za tokovne senzorje. Tokovni senzorji so potrebni da v omrežje oddajam samo toliko, da pokrijem lastno porabo, šele potem se bodo razsmerniki uspešno "dogovorili" med seboj koliko bo kdo vzel energije iz panelov. V prvih nekaj mesecih je bil prihranek slabih 25eur na mesec z 8 paneli 275W. Skoraj polovica energije je bila v omrežje podarjena, tako da ko bom večino ali pa vso energijo porabil zase, bo bilanca boljša. Poleti so dnevi dolgi, je energije dovolj, tudi visoka tarifa je v času sonca...

Otočni sistem se splača bolj tam, kjer elektro priključka ni. No, vsekakor se na dolgi rok še vedno splača domač hranilnik, če ima vsaj nekaj kWh kapacitete, bolje preko 10kWh pod pogojem, da vse narediš sam in baterije kupiš ugodno.

Zame vem, da se mi bo splačalo, sicer bo to nekjeod 5 do 10 let vse skupaj, pa vseeno, izkušnje, ki jih bom pridobil, bodo tudi veliko vredne, koliko, je odvisno kako jih bom uporabil... prav gotovo bolj komercialno kot zastonjsko talanje povezav.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 16, 2021 8:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
@ Jaka
Imam dobavitelja, s katerim komuniciram direktno in imam količinski rabat, povezava NE obstaja.......

Ali tole ni povezava?
Pa ne na raznih platformah kot si omenil, temveč direktno pri Green Cell!
Glede na to, da imaš popust, si nekam drag, se ti ne zdi?
Forum naj bi bil zato, da si pomagamo, ne pa, da na tvoj način služimo na soforumaših, a ne?

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.83
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 17, 2021 9:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

če nebi dobil baterije brezplačno se tega itak nebi šel. paneli so poceni, vse ostalo pa....
bil sem pa tudi premalo seznanjen....sem pač mislil, da se da s skoraj vsakim inverterjem uporabljati hobby ele. orodje....
edina rešitev je, da počakam na kakšen rabljen dober inverter....

zakaj raje 12v kot 24?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 17, 2021 10:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zato, ker se baterije izdelujejo vecinoma v 12V razlicici in s kolicino pada cena.
_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.83
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 17, 2021 11:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ok to že. mislil sem kakšna je razlika iz 12v v 220 in 24-220
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 17, 2021 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

H20 je napisal/a:
zakaj raje 12v kot 24?

s55m je napisal/a:
Zato, ker se baterije izdelujejo vecinoma v 12V razlicici in s kolicino pada cena.


Tudi sam sem se to vprašal. Saj jih ni tako težko vezati zaporedno. Tudi celice znotraj ene baterije so enostavno vezane zaporedno. V primeru množice baterij (v.j.) jih je zgolj potrebno imeti v parih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 17, 2021 12:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

H20 je napisal/a:
ok to že. mislil sem kakšna je razlika iz 12v v 220 in 24-220


Dvakrat manjsi tok pri 24V. Visje kot gres, nizji je tok, tanjsi vodniki.
Previsoko, debelejsa izolacija, tezje preklapljanje.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group