www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zavijanje v desno pri rdeči luči.
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2021 9:33 am    Naslov sporočila:  Zavijanje v desno pri rdeči luči. Odgovori s citatom

Pred kratkim so bile sprejete spremembe in dopolnila Zakona o pravilih cestnega prometa. (zavijanje v desno pri rdeci luči).
Dopolnilo sicer podpiram - koliko vem je to v Ameriki normalna praksa. Sprašujem pa se, če smo Slovenci temu dorasli.
Zakaj:
Na območju, kjer se pogosto vozim sta dva križišča, ki že imata ločen desni zavijalni pas ločen z otokom. Moram reči da je zavijanje v levo pri zeleni luči dostikrat rizično, saj vozniki desnega zavijalnega "spregledajo znak "križišče s prednostno cesto" . Mislijo za tudi za njih velja zelena luč na semaforju,

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2021 10:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz tudi podpiram vožnjo desno pri rdeči. Priznam, da včasih že sedaj to naredim. Najbolj bedasto se mi pa zdi to, ko je dopolnilni semafor za zavijanje v desno zelen, potem ugasne in se čez par sekund prižge glavni zeleni semafor. Tistih par sekund pa se kolona za desno ustavi.

V ZDA imajo to predpisano, sem občutil na lastni koži, ko je avtomobil za mano meni trobil pri rdeči. Druga dobra stvar, ki jo imajo v ZDA je pa postavitev semaforjev, ti so namreč na drugi strani križišča. Pri nas včasih ne vidiš semaforja, če si prvi pri semaforju. Nekatere semaforje so že dopolnili z malimi dopolnilni semaforji.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2021 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MarkoM je napisal/a:
Jaz tudi podpiram vožnjo desno pri rdeči. Priznam, da včasih že sedaj to naredim. Najbolj bedasto se mi pa zdi to, ko je dopolnilni semafor za zavijanje v desno zelen, potem ugasne in se čez par sekund prižge glavni zeleni semafor. Tistih par sekund pa se kolona za desno ustavi.



Semafor na mostu v Dravogradu... se mi zdi da so sedaj to popravili oz. zmanjšali čas med preklopom puščice ali pa sem se navadi...

Zgoraj omenjeno "nevarno križišče" Slovenj Gradec - zavijanje Lidl- Merkator desni zavijalni pas. Seveda odvzem prednosti ne glede na luč na semaforju.
"Nevarno" zavijanje pri zeleni luči smer Velenje levo. Dostikrat namreč tisti, ki zavija desno misli, da ima prednost, ker je na semaforju zelena luč. Sem že vsaj dvakrat obstal sicer bi trčil. Napaka je, da je desni zavijalni pas speljan preveč pravokotno na cesto. Enako križišče zavijanje za Vuzenico pri Tuš-u.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2021 11:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zavijanje v desno pri rdeči luči , ja , če je križišče pregledno.

So tudi križišča kjer je talna oznaka za zaustavitev postavljena nekoliko prej recimo 8-10 m- lahko tudi več , objekt zakriva del križišča ,če bi v takem primeru , hipotetično se istočasno srečala v takem križišču ( rdeča za zavijanje v desno lahko gre ) in pravokotno na to cesto pride tovornjak- šleper - avtobus, ki imajo večji rajdni krog in zeleno ,mu ti zapreš del ceste, ker ima on pravico iti preko polovico ceste v tvojo stran. Naj bodo še zimske razmere, ker kakšen naklon na kateri cesti.....
Vsaj dodatno ogledalo bi bilo potrebno za boljši pregled križišča.

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2021 1:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav.

Tudi jaz podpiram zavijanje desno pri rdeči, če se pa ne motim, je bilo nekje omenjeno, da bo na križiščih, kjer bo dovoljeno zavijanje desno, tudi postavljena dopolnilna tabla, in ne bo povsod brezpogojno dovoljeno desno zavijanje. Kar pa mislim da je tudi prav.

lp

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2021 2:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Definitivno (tako je tudi v ZDA) bo zavijanje na desno ob rdeci luci dovoljeno samo tam, kjer bo stal dopolnilni znak, ki bo to dovoljeval. Tudi v ZDA ni povsod dovoljeno zavijati desno ob rdeci luci.
Bolj zanimiva so mi v ZDA krizisca brez prednostne ceste Smile Vsi enakovredni.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.20

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2021 2:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poleg tega desno-rdečega zavijanja bi lahko uvedli avtomatski izklop semaforjev, če je prometa manj kot nek %. Marsikdaj se zgodi, da čakam sam na semaforju (zakaj že?).


s55m je napisal/a:
Bolj zanimiva so mi v ZDA krizisca brez prednostne ceste Smile Vsi enakovredni.


In potem se skoraj sočasno pripeljejo na vse odcepe Smile


Meni so bila pa najbolj zanimiva krožišča v Teheranu. 4 pasovi, vozi se tudi v 6, najbolj notranji se odloči, da bo zavil ven, pa se nihče ne zaleti. Zelo gladko poteka. Si ne predstavljam kaj takega pri nas.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2021 2:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:

Meni so bila pa najbolj zanimiva krožišča v Teheranu. 4 pasovi, vozi se tudi v 6, najbolj notranji se odloči, da bo zavil ven, pa se nihče ne zaleti. Zelo gladko poteka. Si ne predstavljam kaj takega pri nas.


Pri nas? Z mnogo robantenja, hupanja in zvite plocevine Smile

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.28
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2021 5:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo, sem izvedel preko foruma. Upam, da bodo sporočili še kaj preko medijev (tako kot za krožna križišča).

Sicer pa, vozniki v naslednjem prispevku se dobro znajdejo:

Getting Behind the Wheel In Crazy Cairo (If You Dare)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2021 7:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Veliko bi bilo že, če bi semaforje v red spravili. To je pri nas poglavje zase. Puščica za desno na Karlovškem mostu v Ljubljani naprimer ne vem, če dela en mesec na leto. Poznam tudi primer (spet Ljubljana), ko so pred kakimi 15 leti semaforizirano križišče postavili in vso njegovo življenjsko dobo so izključno utripale rumene luči. Ob zadnji prenovi so pa semaforje enostavno pospravili.

Vožnjo desno pri rdeči načeloma podpiram, čeprav se v Ljubljani že zdaj vozi pri rdeči tako desno, kot naravnost ali pa levo. Ne glede na zeleno luč moraš dobro pogledat okrog, če se je kdo odločil ustavit, ali še naprej zija v telefon in pelje dalje. Včasih imam občutek, da je hujše, kot v kakšnem (zgoraj omenjenem) Teheranu. Sicer s svojimi 35kkm letno verjetno nisem nek faktor ... bo mogoče komentiral še kdo, ki je več na cesti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
urosg
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Apr 2007 14:30
Prispevkov: 565
Aktiv.: 2.74

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 23, 2021 3:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m je napisal/a:
Bolj zanimiva so mi v ZDA krizisca brez prednostne ceste Smile Vsi enakovredni.


To bi morali uvesti pri nas! Jaz sem bil navdušen; kljub vsemu so pa v tem delu profesionalci; upoštevanje drug drugega v prometu.

Še za druge ki mogoče ne vedo kako je pravilo - čisto enostavo: "prvi pride - prvi pelje" tako da si sledijo en za drugim kot so se pripeljali v križišče in ne tako kot pri nas, ko čakaš kot pribit da te kdo spusiti ali pa moraš že bolj kot ne izsiliti na kakšnih odsekih kjer je ena od relacij prevladujoča.

Glede vožnje v desno v rdeči sem pa v ZDA bolj videl kontra - dopolnina tabla za prepoved zavijanja v desno pri rdeči; pri nas me pa skrbi da si bodo premnogi to razlagali kot absolutno prednost v križišču...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 23, 2021 7:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

urosg je napisal/a:
[
Glede vožnje v desno v rdeči sem pa v ZDA bolj videl kontra - dopolnina tabla za prepoved zavijanja v desno pri rdeči; pri nas me pa skrbi da si bodo premnogi to razlagali kot absolutno prednost v križišču...


Imas obe varijanti:



11.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  149.23 KB
 Pogledana:  0 krat

11.jpg



22.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  20.79 KB
 Pogledana:  0 krat

22.jpeg



_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mihec
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Mar 2006 20:10
Prispevkov: 412
Aktiv.: 1.88
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 26, 2021 12:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam tega ne podpiram, saj se v Sloveniji nekateri že v trenutnih okoliščinah ne znajdejo prav dobro v prometu in si je stalno potrebno reševati življenje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 26, 2021 5:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mihec je napisal/a:
Sam tega ne podpiram, saj se v Sloveniji nekateri že v trenutnih okoliščinah ne znajdejo prav dobro v prometu in si je stalno potrebno reševati življenje.

Najbolje, da prepovemo avtomobile, zato ker nekateri ne vozijo po predpisih.
Ko si v avtu si stalno resujes zivljenje . Samo na motorju je slabse.
Torej, to resevanje zivljenja ne bo prav nic novega.



travel.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  23.42 KB
 Pogledana:  2 krat

travel.jpg



_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 27, 2021 12:24 am    Naslov sporočila:  Re: Zavijanje v desno pri rdeči luči. Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Pred kratkim so bile sprejete spremembe in dopolnila Zakona o pravilih cestnega prometa. (zavijanje v desno pri rdeci luči).
Dopolnilo sicer podpiram - koliko vem je to v Ameriki normalna praksa. Sprašujem pa se, če smo Slovenci temu dorasli?...

TO NI NIČ NOVEGA ! Še do devetdesetih je bila to stalna praksa tudi pri nas. Na semaforju, kjer je bilo dovoljeno zavijanje desno ob rdeči smo imeli pritrjeno malo zeleno puščico.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group