www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava stereo ojačevalnika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.78
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 23, 2021 4:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav!
Zdaj po dolgem času, spet razmišljam o izdelavi zgoraj omenjenega ojačevalnika. Dodal bi mu eno funkcijo in sicer tale spectrum meter.

Me pa zanima zakaj ima samo 4 priključne kable... Rdeča in črna sta napajanje, rumena je desni kanal, bela je levi kanal.. Kako to deluje, če ni priključka še za negativni pol desnega in levega kanala... In ali priključitev takega metra na izhod ojačevalnika, kaj vpliva na zvok?

Kar se tiče samega ojačevalnika, bom verjetno trafo in elektronske dele naročil na svet elektronike. Zraven je tudi PCB ploščica , ki pa je ne bom uporabil, saj bi jo rad načrtoval sam (v programu Proteus). Obstaja mogoče kakšna cenejša varijanta, kot na svet elektronike, saj tam že samo trafo (2x27V 500VA) stane 91 EUR ?

Razmišljam tudi, da bi k ojačevalniku dodal tudi predojačevalno vezje - za bass in treble kontrolo (levo - desno ne rabim) Ker sem v tem skoraj popolni začetnik, me zanima vaše mnenje in opcije glede tega...

Ohišje bo vsekakor leseno, me pa zanima kakšne vrste hlajenje priporočate. Hladilni rebri že imam. Ali bi bilo dovolj navrtati luknje na zgornji strani ohišja, ali dodati še 2 majhna ventilatorja na zadnji strani ohišja? Eden bi pihal noter, drugi ven..

Torej prosim za pomoč. Hvala!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2638
Aktiv.: 12.54
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 23, 2021 5:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ocitno merijo potencial med vhodi in DC minus.
Nisem gledal, kaksen je izhod tvojega ojacevalnika.
Ce vplivajo na zvok, je odvisno od vhodne impedance. Najbrz je visoka..(upam)

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.78
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 24, 2021 2:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdaj sem se spomnil, da bi lahko uporabil en transformator, ki sem ga vzel iz enega marantz receiverja. Tako bi lahko prihranil 90 EUR. Med ostalimi izhodi ima tudi dva izhoda 26.5 V. Bi bilo to vredu? Je zelo velik in težak, nevem pa, če je dovolj močan za ta ojačevalnik..Se da to kako izmerit? Spodaj je slika, na kateri so razvidne izhodne napetosti, ki sem jih izmeril..


trafo-slika-19517652.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  54.22 KB
 Pogledana:  1 krat

trafo-slika-19517652.jpg



trafo-slika-19517654.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  63.57 KB
 Pogledana:  22 krat

trafo-slika-19517654.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2638
Aktiv.: 12.54
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 25, 2021 7:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za izracun moci samega jedra uporabi ta video, ki ti pove kako.
Tokovno obremenljivost pa lahko priblizno ocenis z debelino vodnikov na sekundarju.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 25, 2021 8:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m je napisal/a:
Za izracun moci samega jedra uporabi ta video, ki ti pove kako.


Kaki dve leti nazaj sem zaradi težav z Windowsi klical na Mikrosoftovo tehnično pomoč. Po mnogih preusmeritvah klica ter DTMF menujih sem se končno prebil do živega človeka. Punca na drugi strani je govorila angleško približno tako, kot tip iz gornjega videa Smile!

Ko smo še hodili v osnovno in kasneje srednjo šolo, smo moč transformatorja na laminiranem EI jedru iz transformatorske pločevine računali po preprostem receptu, napisanem v mnogih revijah tistega časa s tehnično vsebino (TIM, TN, SAM):

moč transformatorja / W = (presek jedra / cm2) ^2 x 0,9

oz. v besedi:

presek jedra (v kvadratnih centimetrih) kvadriraj, odštej 10% stran, kar dobiš, je moč transformatorja v vatih.

V principu gre za enako formulo, kot jo je uporabil tip v videu na naslovu, ki ga je priprel S55M, le da izhaja iz meritve dimenzij v cm namesto inčih.
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 272
Aktiv.: 3.47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 25, 2021 9:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nov switcher napajalnik 1000W je ene 50€, še za elektrolite prišparaš, ki niso nujni. Če te že vezava VU metra in skupna masna točka signala in napajanja matrajo, raje pusti vse skupaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2638
Aktiv.: 12.54
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 25, 2021 1:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s56al je napisal/a:
s55m je napisal/a:
Za izracun moci samega jedra uporabi ta video, ki ti pove kako.


Kaki dve leti nazaj sem zaradi težav z Windowsi klical na Mikrosoftovo tehnično pomoč. Po mnogih preusmeritvah klica ter DTMF menujih sem se končno prebil do živega človeka. Punca na drugi strani je govorila angleško približno tako, kot tip iz gornjega videa Smile!

Ko smo še hodili v osnovno in kasneje srednjo šolo, smo moč transformatorja na laminiranem EI jedru iz transformatorske pločevine računali po preprostem receptu, napisanem v mnogih revijah tistega časa s tehnično vsebino (TIM, TN, SAM):

moč transformatorja / W = (presek jedra / cm2) ^2 x 0,9

oz. v besedi:

presek jedra (v kvadratnih centimetrih) kvadriraj, odštej 10% stran, kar dobiš, je moč transformatorja v vatih.

V principu gre za enako formulo, kot jo je uporabil tip v videu na naslovu, ki ga je priprel S55M, le da izhaja iz meritve dimenzij v cm namesto inčih.
.


Sandi, verjames ali ne, video sem gledal brez audia. Samo do tam, kjer racuna moc. Malo domace naloge pa mora ostati pri pretvorbi palcev v logicne enote Smile

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 25, 2021 2:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m je napisal/a:


s56al je napisal/a:

Kaki dve leti nazaj sem zaradi težav z Windowsi klical na Mikrosoftovo tehnično pomoč. Po mnogih preusmeritvah klica ter DTMF menujih sem se končno prebil do živega človeka. Punca na drugi strani je govorila angleško približno tako, kot tip iz gornjega videa Smile!

...



Sandi, verjames ali ne, video sem gledal brez audia. Samo do tam, kjer racuna moc. Malo domace naloge pa mora ostati pri pretvorbi palcev v logicne enote Smile



Adi, upam, da se razumeva, da prvi odstavek mojega sporočila ni bil kritika videa, temveč Mikrosoftove podpore! Tip v videu se je potrudil angleško, kolikor je pač vedel in znal... Vse je tudi zgledno "narisal in napisal", čeprav v palcih Wink!
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2638
Aktiv.: 12.54
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 25, 2021 3:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Absolutno Sandi! "Sr trai tu restrt kompjutr" Smile
_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 25, 2021 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V tem stilu, ja Smile!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3171
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 26, 2021 7:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale shema mi je močno znan iz tega foruma. Pobrskaj.

Na sekundarjih, ki niso za to namenjeni, ne moreš izkoristiti polne moči transformatorja!

Glede na to, da imaš shemo, najbrž tudi veš iz katerega receiverja je transformator in lahko pogledaš v navodila kako močne izhode ima ta receiver.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3171
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 26, 2021 7:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SlyCrespo je napisal/a:
Ohišje bo vsekakor leseno, me pa zanima kakšne vrste hlajenje priporočate. Hladilni rebri že imam. Ali bi bilo dovolj navrtati luknje na zgornji strani ohišja, ali dodati še 2 majhna ventilatorja na zadnji strani ohišja? Eden bi pihal noter, drugi ven..

Če gre zrak noter, gre tudi ven. Torej so potrebni samo eni ventilatorji. Običajno se pri večjih močeh dela tako, da so rebra vodoravno, ventilatorji zadaj vlečejo zrak preko reber ven. Spredaj je le filter. Potrebno je poskrbeti, da gre večina zraka preko večjega dela reber. Tudi ostalo se mora nekoliko hladiti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group