www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Spajkanje (Ultimate Guide to Electronic Soldering)

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.10

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 20, 2021 10:52 pm    Naslov sporočila:  Spajkanje (Ultimate Guide to Electronic Soldering) Odgovori s citatom

Nekaterim je v veselje fotografiranje konic spajkalnikov, drugim razdiranje in preštevanje stare šare, ...



Včasih je pa zabavno tudi kaj novega zaspajkati. Da pa bo rezultat ročnega spajkanja kar najboljši, pa nikoli ni preveč napotkov, navodil in malih trikov. Prilagam en res koristen pregled. Upam, da vas ne moti tuj jezik.

Lahko pa seveda tudi kakšno rečemo okrog spajkanja, ki je vedno zelena tematika (razan, kadar ni zaradi svinca Smile )

Vir: https://www.techspray.com/ultimate-guide-to-electronic-soldering

Print v PDF priložen.

Mimogrede... koliko vas uporablja tehniko, prikazano zgoraj?



spajkanje.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  spajkanje.pdf
 Velikost datoteke:  1.61 MB
 Downloadano:  34 krat


_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2638
Aktiv.: 12.54
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 21, 2021 6:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vsaj jaz, velikokrat.
_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 21, 2021 3:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že kaki dve desetletji Smile. Niti ne vem, kako bi drugače z navadnim (klasičnim) spajkalnikom ročno zaspajkal npr. IC s širino nogic/razmikom v razredu 0,25 mm. Pri teh dimenzijah je bolj kot sam spajkalnik pomembno dovolj dobro videti, kaj sploh počneš. Meni glede tega precej pomaga optični stereo mikroskop.

Glede člankov na temo spajkanja na splošno pa je daleč najbolj celovito in informativno problematika tako teoretično kot praktično in za povrh še v domačem jeziku obdelana tule:

http://antena.fe.uni-lj.si/literatura/VajeOK/Spajkanje/Spajkanje.pdf

Članek bi si moral prebrati vsak, ki se začenja oz. želi ukvarjati z elektroniko. Sam ga prebiram znova in znova vsake 3 do 4 leta, da ugotovim, kaj vse sem vmes že pozabil Wink!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
dkone
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2007 18:53
Prispevkov: 2104
Aktiv.: 10.10
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 21, 2021 6:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že od samega začetka moje elektronske kariere Smile Na koncu še vedno preverim z povečevalnim ali je vse OK.
_________________
Denis
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.61
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 22, 2021 11:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oni Matjažev dokument, sem že v preteklosti prebral in je zelo koristen.
Moja praksa spajkanja "stonog" je malenkost drugačna od onega na Maretovi sliki. Jaz ne vlečem čez pine ampak vzporedno z pini.
Se mi je dogajalo, da sem poškodoval povezave. Pri odstranjevanju čipa velikokrat lepilo pod barkom popusti in prečna vleka potegne za seboj tudi pade, pri vzdolžni pa ne. Rezultat pa je isti, le malenkost več časa vzame.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.18
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 22, 2021 9:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
Se mi je dogajalo, da sem poškodoval povezave. Pri odstranjevanju čipa velikokrat lepilo pod barkom popusti in prečna vleka potegne za seboj tudi pade, pri vzdolžni pa ne.

Kakšno temperaturo si imel? Lahko, da je bila previsoka.

_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.61
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 22, 2021 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Topel zrak držim okoli 340-350 st.C Je pa opazna razlika med PCBji. Za serisko proizvodnjo low-cost zadev se uporablja tako slaba kvaliteta, da je joj.
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 23, 2021 1:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Glede člankov na temo spajkanja na splošno pa je daleč najbolj celovito in informativno problematika tako teoretično kot praktično in za povrh še v domačem jeziku obdelana tule:

http://antena.fe.uni-lj.si/literatura/VajeOK/Spajkanje/Spajkanje.pdf

Članek bi si moral prebrati vsak, ki se začenja oz. želi ukvarjati z elektroniko. Sam ga prebiram znova in znova vsake 3 do 4 leta, da ugotovim, kaj vse sem vmes že pozabil Wink!


Uf, tole je pa bilo poučno branje. Ga moram prenesti samo še v prakso. Po prebranem vidmi, da sem še popolnoma začetnik, čeprav mi kar nekaj vezij lepo deluje. Vprašanje je samo, koliko časa bo delovalo....
Težavo imam pri izbiri fluksov. Sicer jih imam več vrst, a zaradi priročnosti uporabe večinoma uporabljam cinol pasto, a po prebranem je to kar težava...


lp

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 23, 2021 3:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
......i. Jaz ne vlečem čez pine ampak vzporedno z pini.
Se mi je dogajalo, da sem poškodoval povezave. Pri odstranjevanju čipa velikokrat lepilo pod barkom popusti in prečna vleka potegne za seboj tudi pade, pri vzdolžni pa ne. Rezultat pa je isti, le malenkost več časa vzame.


Enako. Če odstranjuješ odvečno spajko s pletenico je to nujno, sicer se kaj-hitro zgodi da "gre" kak pin s pletenico.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group