www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kako se merijo drva?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 821
Aktiv.: 5.04
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 12:05 pm    Naslov sporočila:  Kako se merijo drva? Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Sem pred eno dilemo, omenit prodajalcu ali ne?
Sam nimam pojma o temu kako se količinsko merijo drva, ali je tu kakšna drugačna meritev, če je potrebno še kaj upoštevat pri sami meritvi.
Torej, imamo prostor pod streho volumna 3,4m3. Naročili smo 3m3 drv pripravljenih za v peč, torej dolžine 33cm in cepljenih. Pri zlaganju v ta prostor, smo ugotovili, da smo v resnici dobili 2,7m3. Naj poudarim, da nismo pretiravali pri zlaganju, sigurno bi se kje vmes vtaknilo kakšno manjše drvo.
Prodajalec je kar Ok gospod, pri njemu kupujemo tudi jabolka in krompir, vedno kaj primakne zraven in tudi mi pri nakupih zaokrožamo navzgor. Tudi tokrat je, poleg drv, pripeljal 100kg krompirja za ozimnico in sem mu pustil 15€ več, kot dogovorjeno.
Mu omenit manjko drv ali ne?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.88
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 1:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor vem, se vzame tri prostorninske metre 1 meter dolgih drv in se jih dvakrat prežaga.
Ko so meterska drva zložena v mero 1 meter, se prav gotovo ne zložijo tako dobro kot potem ko so prerezana na 33 cm. ocenjujem, da si dobil količino, ki je OK.

ne vem točno kako jih prodajajo v trgovini- Merkur Bauhaus?

Pri merjenju drv sta dvoje meril.
1 - Merjenje okroglega lesa, ki še ni razcepljen v polena se meri na podlagi izračuna in s temu reče kubični meter drva - lesa.
2 - Merjenje drv cepljenih v polena dolgih 1 meter. Ta sistem se uporablja kot prostorninski meter drva, pri katerem se meri tudi vmesni prostor med drvmi. Torej prostorninsk imeter ni enako kubičnemu metru drv.
Tu je vprašanje, kako so drva zložena in je pri tem kar nekaj manipulacijskega prostora.

En kubični meter drva, ko so scepljana v metrska polena da približno 1.4 prostorninskega metra drv.
Na kratko, kolikor sem enkrat malo brskal za temi stvarmi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 3:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cepljena drva, kot že napisano, dejansko vsebujejo manjšo količino, kot se prodaja, saj je v ceno vključen še zrak oziroma prostor med poleni.

Vsak kmet dobro ve, da se cepljena drva veliko bolje prodajo kot hlodovina oziroma "goli".

Prijatelj, je pred leti, ko je bil začasno brezposelen, kupil dva kamiona cca 60m3 bukove hlodovine... vse to razžagal in nacepil, tako je prodal dobrih 90m3. Nakupna cena je bila takrat okoli 30-35eur/m3, prodajna 60eur ali več za m3, odvisno ali je bilo razžagano na kratko in pripeljano na dom. Njemu se je to splačalo bolj, kot če bi sekal lasten gozd, ker je kupil večjo količino v času, ko je cena drv nižja in prodajal ob primernem času ko je povpraševanje... Razlika v denarju v tem konkretnem primeru je bila 3300eur, res je vložil kar nekaj ur v delo, ampak veliko manj kot če bi hodil v službo. Poraba goriva in amortizacija že obstoječe mašinerije doma, je bila le majhen delež, ki jo je bilo potrebno odšteti od dobička.

Če cepljena drva lepo zlagaš v skladovnico, potem ko jih kupiš, jih zgleda precej malo...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.42
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozede je napisal/a:
Kolikor vem, se vzame tri prostorninske metre 1 meter dolgih drv in se jih dvakrat prežaga.
Ko so meterska drva zložena v mero 1 meter, se prav gotovo ne zložijo tako dobro kot potem ko so prerezana na 33 cm. ocenjujem, da si dobil količino, ki je OK.

ne vem točno kako jih prodajajo v trgovini- Merkur Bauhaus?

Pri merjenju drv sta dvoje meril.
1 - Merjenje okroglega lesa, ki še ni razcepljen v polena se meri na podlagi izračuna in s temu reče kubični meter drva - lesa.
2 - Merjenje drv cepljenih v polena dolgih 1 meter. Ta sistem se uporablja kot prostorninski meter drva, pri katerem se meri tudi vmesni prostor med drvmi. Torej prostorninsk imeter ni enako kubičnemu metru drv.
Tu je vprašanje, kako so drva zložena in je pri tem kar nekaj manipulacijskega prostora.
En kubični meter drva, ko so scepljana v metrska polena da približno 1.4 prostorninskega metra drv.
Na kratko, kolikor sem enkrat malo brskal za temi stvarmi.



Tako je. Link..... http://www.zgs.si/delovna_podrocja/lesna_biomasa/izracunajte_si_sami/prostorninske_enote/index.html
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Srecko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Dec 2003 21:29
Prispevkov: 1006
Aktiv.: 4.52
Kraj: Okolica Cerkna

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 6:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi Tukaj Je razprava kako se merijo in prodajaj drva za ogrevnje. Laughing

Upam, da jezik ni problem. Shocked

LP Srečko

_________________
Samouk
Tukaj sem doma
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 2.99
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Točno tako se računa, kot je na linku ki ga je pripel Srečko. Če je jezik problem, prevedemo.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 821
Aktiv.: 5.04
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 7:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne razumem najbolje vaših razlag.
Naročil sem 3 kubike drv razcepljenih in narezanih na dolžino 33cm.
Predstavljal sem si, da bom dobil količino, ki jo bom na tesno vstavil v prostor velikosti 3x1x1m.
Dobil sem nekaj manj, torej 2,7m3.
Če grem v Merkur, je popolnoma jasno, da bom dobil 1,7 m3 drv.
https://www.merkur.si/drva-bioles-horizont-1x1x1-8-m-premium-bukova-cca-33cm-z-dostavo/
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.88
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 8:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:
Ne razumem najbolje vaših razlag.
Naročil sem 3 kubike drv razcepljenih in narezanih na dolžino 33cm.
Predstavljal sem si, da bom dobil količino, ki jo bom na tesno vstavil v prostor velikosti 3x1x1m.
Dobil sem nekaj manj, torej 2,7m3.
Če grem v Merkur, je popolnoma jasno, da bom dobil 1,7 m3 drv.
https://www.merkur.si/drva-bioles-horizont-1x1x1-8-m-premium-bukova-cca-33cm-z-dostavo/

Iz tega zornega kota imaš prav, dobil si premalo drv, to je dejstvo, verjetno si jih tudi zlagal dokaj dobro.
Sem napisal, da je pri tem kar nekaj manevrskega prostora, kako so zložena. Tudi tista drva iz merkurja, bi verjetno lahko še lepše zložil in bi jih tudi malo manjkalo?
Na tebi je, da na podlagi podatkov, ki jih imaš, ugotoviš ali se boš pritožil ali ne- cena napram Merkurju in količina, ki si jo dobil. Če je dobavitelj naredil tako, poronal 3metre drva in jih razžagal je količina verjetno povsem ok, ni pa OK za tebe, ker nisi naročil 3m drv 1 meter dolgih in posebej žaganje drv na 33cm.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.56
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 9:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

[quote="hudamravljica"
Če grem v Merkur, je popolnoma jasno, da bom dobil 1,7 m3 drv.
https://www.merkur.si/drva-bioles-horizont-1x1x1-8-m-premium-bukova-cca-33cm-z-dostavo/[/quote]

Malo morgen boš dobil 1,7 m3 drv, poglej še enkrat povezavo in preberi malo nižje
"Drva za kurjavo so naložena v paleti 1x1x1,8 m. Narezana so na dolžino do 33 cm. Vlažnost od 25% do 45%. Ena paleta vsebuje 1,7 prm drv. Toleranca: v paleti je možno odstopanje od zgoraj navedene sestave."
Torej dobiš 1.7 prostorninskega metra drv in ne kubika.
Mislim, da je tudi v tvojem primeru enako, da si naročil 3 kubike (prostorninske kubike drv), ker drva se nikoli ne prodajajo v kubikih, ampak v prostorninskih kubikih, kar pomeni nasuta drva v prostor 1m x 1m x 1m. Tako je povsod kjer prodajajo drva. Kubiki so samo ko kupiš okrogla debla, pa še tam se vzame srednja vrednost, pomeri se na sredini hloda, se pravi tudi pri hlodih ne dobiš čistih kubikov.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 821
Aktiv.: 5.04
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 9:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

robertos je napisal/a:


Malo morgen boš dobil 1,7 m3 drv,


Poglej še 1x kaj sem zgoraj napisal!

Naročil sem 3 kubike drv razcepljenih in narezanih na dolžino 33cm.
Predstavljal sem si, da bom dobil količino, ki jo bom na tesno vstavil v prostor velikosti 3x1x1m.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.56
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 10:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tvoje osnovno vprašanje je bilo kako se merijo drva.
Vedno s prostorninskim metrom in pika.

Če bi kupil v Merkurju 3 pm drv bi zanje odštel 363,51€, koliko si plačal ti zanje nisi napisal.
Sicer je pa neumno razpravljat tu na forumu kaj si ti mislil, pokliči možakarja, ki ti je prodal drva in ga vprašaj kako je on razumel tvojih 3 kubike drv, ki si jih naročil. Sicer pa lahko iz cene Merkurja primerjaš kaj si naročil, oziroma kaj si plačal, 3 kubike ali 3 prostorninske kubike.
Še enkrat, pokliči prodajalca in se pogovori z njim.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 821
Aktiv.: 5.04
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2021 11:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno zato sprašujem tu na forumu, mogoče sem narobe razumel, ker ne vem kako se meri količina drv.
Ne želim se z nobenim kregat, še posebej, ker ne vem, če imam prav ali ne.
Kaj ima sploh veze koliko sem dal?
Ko je ponudil drva, sva se dogovorila o ceni za 1m3, jaz sem se strinjal in naročil 3 m3.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 11, 2021 1:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako je, strinjal si se, ko si kupil nekaj, za kar sploh nisi vedel kako se kupuje... povzetek: iz tvojega stališča si kupil mačka v žaklju, ker dejansko nisi vedel kaj kupuješ... verjetno si drva kupoval prvič, prejšnja leta so drva kupovali starši ali nekdo drug... Rolling Eyes

Zelo pomembno je, koliko si dal zanje, ker primerjava z recimo merkurjevo ceno, ti lahko z olajšanjem potrdi, da je bila kupčija pod črto gledano verjetno zelo dobra, tudi če si dal za "en kubik" drv 85eur, kar je dokaj pogosta cena za razžagana drva s prevozom vred.

V naših koncih so cene trenutno nekje od 55 do 85eur, seveda je jasno, da 55eur za "kubik" pomeni mešana drva različnih dreves, tudi iglavcev, različne debeline, od cepljenih do drobnih okrogležev, dolžina 1m, torej nerazžagana in večinoma še brez prevoza... prevoz je lahko gratis če je dobavitelj blizu in je količina vsaj 3 ali 4 kubike...

Da ne pozabimo, kurilna vrednost se zelo dobro ujema s težo, specifično težo...
Trd gost in težak les bo v enaki prostornini dal več energije kot lahek smrekov les, še posebej če je hitrorastoči z redkimi letnicami in zelo suh..

Neznanje še ni izgovor za jokcanje o domnevni krivici, ki se je domnevno zgodila... ali pa tudi ne. Postavite se v vlogo kmeta, kupite si gmajno, posekajte les, spravite ga iz gozda, razžagajte, razcepite, zložite v krade da se posuši, razžagajte na mero, dostavite kupcu... vas bo precej hitro minilo, ker boste ugotovili, da je treba za zaslužek vložiti kar nekaj truda, žuljev in časa.

Kot sem že prej opisal na primeru, kolegu se je bolj splačalu kupiti "goli" in jih razžagati, razcepiti, zložiti, razžagati, prodati, dostaviti... kot pa v primerjavi, posekati v lastnem gozdu in zvlačiti iz gozda in seveda ob izplenu zmanjšati vrednost gozda...

Cena je taka kot je, komur ni včeč, naj kupuje drva v Merkurju, Obiju, Bauhausu, ...

Drva, ki so dostavljena na dom, niso ravno poceni... jih je pa možno dobiti zastonj, le iz gozda jih je treba odpeljati, res pa da niso cepljenci, so pač navadne bukove veje, ki jih ni treba cepiti, v bistvu še boljše. Ja, čisto legalno, nekateri sekači puščajo debele veje za seboj, da jim ni treba pospravljati po gozdu, metati na kup ali v jame, jih ponujajo zastonj, dejansko so to kvalitetna drva, preverjeno... sam jih vsako leto poberem nekaj kubikov, tako za sprostitev jih obsekam, premečem, prenosim, nabašem na prikolico in odpeljem... koristno s koristnim, ekonomsko zelo upravičeno, prijazno zdravju, ...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
poule
Član
Član



Pridružen-a: Čet 11 Jan 2007 19:53
Prispevkov: 800
Aktiv.: 3.80
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 11, 2021 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi napisanih 1.7 prostorninskega metra drv ne boš dobil. On jih je zložil, ko so bila še mokra. Po enem letu se vsušijo. Ko jih greš še enkrat zlagat boš prav gotovo zložil na manjši volumenski prostor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.18
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 11, 2021 4:17 pm    Naslov sporočila:  Re: Kako se merijo drva? Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:

Torej, imamo prostor pod streho volumna 3,4m3. Naročili smo 3m3 drv pripravljenih za v peč, torej dolžine 33cm in cepljenih. Pri zlaganju v ta prostor, smo ugotovili, da smo v resnici dobili 2,7m3.

Če preračunaš po linku, ki ga je podal zoran, potem je čisto ok. Ponavadi se kupujejo drva po metru, torej zložena meterska drva na kup. Po tabeli je pa ravno 0,1 prostorninskega metra razlike med meterskimi in 30 cm drvami. Pri tvojih 3m3 znaša ravno 0,3 in zaradi tega imaš 2,7m3 zloženih 30 cm drv, kupil si pa 3 m3 meterskih drv. Ni te nategnil, tisti, ko nateguje ponavadi ostane brez biznisa. In kupec, ki hoče nategovat tudi hitro pride na črno listo pri prodajalcih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group