www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zmanjšanje svetilnosti H7 žarnic
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1871
Aktiv.: 8.40
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 5:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zaporedno veži več (po potrebi) diod. Na vsaki je padca cca. 0,7V.
Predvidevam, da bo 5-6 diod ravno nekje prav.
Morajo pa biti dovolj močne - vsaj 15-20A, ker sta žarnici vzporedno vezani.

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5333
Aktiv.: 24.72
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 5:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej, ce lahko zamenjas z LED: Osram ima dejansko za H7 certificirane LED nadomestke, ampak tipako, tako da moras pogledati, ce je tvoj avzo na spisku! (Osram Ledrive serija)
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mtl
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Okt 2011 18:43
Prispevkov: 35
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vetrovno mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 5:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobra ideja in sem že pogledal, poznam, to bi bilo super.
Žal za A2 lahko pozabim, da bi bilo kdaj homologirano, saj jih je bilo premalo narejenih. Recimo A3 je pa že gor na listi podprtih vozil.

Morda še kratek komentar na zgoraj izraženo skrb glede življenske dobe: na enem od preteklih vozil sem imel nastavljeno svetilnost za dnevne luči na 60% in mi žarnica ni nikoli pregorela v treh letih in 150 tisoč prevoženih km. Tako da to me res ne skrbi Smile.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.07

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 7:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če vzameš H7 LED nadomestek in odspajkaš polovico LED?


H7.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  33.97 KB
 Pogledana:  0 krat

H7.jpg



_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5333
Aktiv.: 24.72
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 8:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole je polomija od snopa, preverjeno in izmerjeno. Ce ze gres v to, vzames ustrezno lampo s pravilno pozicionirami diodami, ki dobro sledijo obliki in sirini zarilne nitke.
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mtl
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Okt 2011 18:43
Prispevkov: 35
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vetrovno mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 11:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Tole je polomija od snopa, preverjeno in izmerjeno.

Drži. Ta zadeva je potencialno primerna samo za v žaromete z lečo, ker leča ustrezno poreže snop, sicer je zadeva katastrofa.
Mi je enkrat en s Fordom prišel za mano ponoči in sem moral ogledala prestavit dol, ker nisem dobesedno nič videl, kaj je moralo biti šele nasproti vozečim. Je bil ravno semafor in sem voznika pobaral, če ima LED noter in je potrdil. Sem mu samo rekel, da super, da on vse vidi, ampak vsi pred njim smo pa popolnoma slepi.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1871
Aktiv.: 8.40
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 14, 2022 7:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

robert je napisal/a:
Zaporedno veži več (po potrebi) diod. Na vsaki je padca cca. 0,7V.
Predvidevam, da bo 5-6 diod ravno nekje prav.
Morajo pa biti dovolj močne - vsaj 15-20A, ker sta žarnici vzporedno vezani.


Še zaključek zgodbe, ki je bil očitno uspešen Smile

Kopiram iz ZS saj bo mogoče še komu prišlo prav.

Citiram:
Glede na to, da si "avto štromar" mi je sedaj na pamet padel še " greatz mostiček " s faston priključki, ki ga boš lažje zvezal Wink
En primeren : https://www.ic-elect.si/polprevodniske-komponente/diodni-mostici/enofazni-mostici/tht-enofazni-mostici/most-kbpc2502-25a-200v-faston.html
Morda ga dobiš tudi pri kakšnemu elektromehaniku ali elektro trgovini v bližini - amperaža niti ni toliko važna.
Verjetno boš potreboval dva ali celo tri zaporedno vezane. Na vsakemu je cca. 1V padca (ker sta v njemu že dve diodi zaporedno).
Z dvema prideš na cca. 10V in je ravno toliko kot sem imel izmerjeno na žarnici pri Alfi33 Mr. Green

Vezava pa je:
1. Iz tvojega napajanja "+ " oziroma 15 na " - " prvega mostička.
2. Iz "+ " mostička na " - " naslednjega.
...
3. Iz " + " zadnjega mostička na luči
4. Priključke " ~ " oziroma "AC" pustiš prazne oziroma jih po zadovoljivemu rezultatu poščipaš.

Ja - vezava je malo čudno opisana s temi + in - ker je pač namenjen za druge namene ampak bo najbolj lično saj ga lahko priviješ na kakšen nosilec saj ima izolirano ohišje pa še hladil se bo Cool



Citiram:
Živijo.
V informacijo. Sem nabavil tele mostičke in malo potestiral. Trije zaporedno vezani ustrezno zmanjšajo osvetlitev, tako da bo to to Smile.

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mtl
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Okt 2011 18:43
Prispevkov: 35
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vetrovno mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 14, 2022 7:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Drži, to je bilo to, kar sem potreboval. Hvala sg1 in robertu za vse informacije.
Bom prikazal končno rešitev, vendar bo malo potrajalo, ker moram še potestirat točno koliko se segrevajo in najti ustrezno mesto za montažo, da ne bo težav z odvajanjem toplote. Cool
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4049
Aktiv.: 18.18
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 16, 2022 8:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ko zbiraš led žarnico poskušaš izbrat tako kjer postavitev ustreza postavljeni žarilni žici

npr :eksperiment halogen 50W 12V , sredina H7 , LED H1



20220216_185934.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  947.71 KB
 Pogledana:  11 krat

20220216_185934.jpg



_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mtl
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Okt 2011 18:43
Prispevkov: 35
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vetrovno mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2022 8:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žal bo zadeva do končne izvedbe še nekoliko trajala, saj so nekatere druge zadeve bolj nujne.
Sem si pa včeraj vzel čas, da sem potestiral temperaturo diod, da pripravim ustrezen nosilec. Pustil sem priključeno cca. 20 minut (temperatura zadnjih 5 minut ni več naraščala). Sem pričakoval temperature do 60 stopinj in sem bil izredno presenečen, da se je temperatura na črnem notranjem delu diode dvignila do 100 stopinj, ohišje pa je bilo nekje med 80 in 90 stopinjami. In to pri zunanji temperaturi 5 stopinj in v odprtem prostoru. Predvidevam, da je to pri diodah popolnoma normalno in so prirejene za takšne temperature?
Tako da sem prišel do sklepa, da bom pripravil cca. 15cm dolg alu nosilec (diode na 5cm), ki bo privijačen na alu karoserijo. Za nosilcem bo cca. 2cm prostora, pred nosilcem cca. 4cm. Nosilec bo montiran v aluminijastem delu levega odbijača s strani notranjosti (torej nobenih zunanjih vplivov) in pa predvsem nobene plastike zraven, saj je samo aluminij tam okoli.
Kabel bom uporabil kar debeline 2.5 za hišno uporabo in ga prispajkal direkt na ušesa, tako da ne bo nobene plastike zraven.
Ima morda še kdo kakšen predlog, kako to VARNO izvesti? Ker najmanj kar si želim je požar...



Fotka.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  256.75 KB
 Pogledana:  22 krat

Fotka.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5333
Aktiv.: 24.72
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2022 2:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vse je samo fizika: na eni diodi se ti troši 0,7 V, tok je pač tak, kot je in razlika je toplota.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2022 6:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če bi uporabil kakšen namenski dimmer? Išči kot "12V dimmer" ali "halogen dimmer",...
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mtl
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Okt 2011 18:43
Prispevkov: 35
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vetrovno mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2022 6:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno bo spet potrebno odvajati toploto, tako da sem potem na istem.

Da morda malo dopolnim: nisem mislil drugačne rešitve (čeprav sem še vedno odprt za predloge), ampak kakšen nasvet glede same vgradnje točno te rešitve Smile.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2022 7:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, ne bo se, ker imajo princip dela drug in se bistveno manj greje
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1345
Aktiv.: 7.69
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 07, 2022 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri kakšnem namenskem dimerju se ti rado zgodi, da bo delal motnje. Bolje je, da na diode dodaš še kakšen kos pločevine, če boš izmeril, da se preveč grejejo. Ne spusti jih čez 100°C.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group