www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

"WDT" za vodovod ?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 03, 2021 5:22 pm    Naslov sporočila:  "WDT" za vodovod ? Odgovori s citatom

Pred mnogimi leti sem zase naredil en "WDT" vodovoda. Deluje tako, da drseče meri čas obratovanja hidroforja. V povečanem obratovanju v intervalu 30min izključi hidrofor. Zadeva je še vedno v funkciji.
Potreboval bi nekaj podobnega za klasičen vodovod brez hidroforja.
Za kaj gre?
Kolega - kmet me je danes klical. Pravi, da se mu je že parkrat zgodilo, da je živina zlomila ali poškodovala kak napajalnik, tako da je voda tekla celo noč d'oh!. (zapiranje oz alarmiranje ni problem) Kaka ideja kako izvesti detekcijo take okvare?

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.01
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 03, 2021 6:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če uporabiš pretočno stikalo, bi iz njega dobil informacijo koliko časa teče voda. Potem lahko javiš alarm ali z kakšnim elektro magnetnim ventilom zapreš dovod vode, če ta recimo teče več kot 30min neprekinjeno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 03, 2021 10:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem šel pogledat kako izgleda. Očitno ne bo šlo tako enostavno. Sad V glavnem vodomernem jašku je razvod na 4 lokacije. Na vseh lokacijah so napajalniki. Komunala ima montiran elektronski števec. Z nim si ne morem kaj pomagat. Varianta je, da bi montiral en mehanski števec s katerim bi zajemal podatke pretoka. Izvedel bi neke vrste drsečo meritev, recimo z intervalom pol ure. Pri povečanem pretoku bi sprožil alarm.Najprej pa bom moral izvesti monitoring.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.96
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2021 7:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V bistvu si z elektronskim vodomerom lahko pomagaš, če ima tudi funkcijo brezžičnega javljanja stanja. Za zajemanje podatkov o pretoku bi moral najti podatke o protokolu...

Pri nas imamo vodomere, ki oddajajo na 868MHZ, torej na standardni frekvenci. Ali vodomer oddaja stalno po intervalih ne vem, da bi imel sprejemnik in čakal na ukaz, bi bila poraba baterije še večja, zdržat mora 5 let. Avto za odčitavanje se vozi vsak mesec ali pa na vsake nekaj mesecev mimo in podatke ujame ali pa tudi ne, to je vidno na položnici, kdaj je bil odčitek narejen.

Seveda me je firbec matral kako gredo podatki iz mehanskega dela v elektronski. Nalepke, ki pokrivajo vijake s katerimi je elektronski del pritrjen na mehanski del, sem odstranil, odmontiral elektronski del in videl da je zgleda rešeno z magnetkom v mehanskem delu in reed kontaktom v elektronskem delu. Ta rešitev se mi zdi logična, ker je za baterijsko napajanje najbolj varčna, vsak drug senzor bi imel večjo porabo kot reed. Da mi ne bo slučajno kdo sedaj jokal o odstranjenih nalepkah, to je moj problem ki ga sploh ni. Mehanski del ima številčnico ki meri litre in se seveda ujema z odčitki, pri menjavi vodomera vodovodar iz komunale vedno vpiše podatke starega in novega...

V kakšnem formatu vodomer oddaja stanje ne vem... ali gre za cele m3 ali oddaja tudi kakšno decimalko mi ni znano, na položnici je odčitek brez decimalk. Če je oddajanje v celih "kubikih" je podatek za tvoj namen bolj neuporaben. Edino kar bi mogoče lahko naredil je, da bi nekako na vodomer dodal še en reed kontakt, ki bi ga mogoče prožil vgrajen magnetek.

Vsi vemo, da dodaten reed ne bi motil delovanja, problem je le to, da mogoče ne bi mogel montirati dovolj blizu. Drug problem je, da bi zoprn in nepoučen vodovodar lahko tečnaril in seveda po menjavi vodomera bo spet treba namestiti senzor nazaj. Če reed kontakt ne bi bil dovolj občutljiv, bi mogoče šlo s kakšnim dovolj občutljivim hall senzorjem, verjetno prej z analognim kot z digitalnim.
Analogni hall meri jakost magnetnega polja, izhod je sorazmeren, digitalni se obnaša kot stikalo.

Zadeva me je začela zanimati v takšni meri, da bom vodomer ponovno pogledal, mogoče celo nafehtam enega iz komunale, so mi dolžni uslugo, večkrat jim popravim kakšen daljinec...

Druge možnosti so potem samo še vgradnja senzorja ali senzorjev pretoka.
Problem puščanja vode v hlevih poznam, še dobro da se pri vodomerih za hlev ne obračunava kanalščina in nekatere takse, samo vodarina.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2021 9:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preveri, kot je ze Vili napisal, ce imate mogoce Wireless M-BUS stevec. Ce pa ne, je pa varianta prigradnje se enega stevca z dodatnim pulznim izhodom. Sem delal nekaj podobnega pred leti za isti namen Wink

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2021 11:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole:
https://iot-shops.com/product/water-meter-amr1-868mhz-lr/
preko https://www.thethingsnetwork.org/
povezano na https://ifttt.com/ ki sproži alarm.

Če rabiš pomoč, pa javi.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Mar 2004 21:35
Prispevkov: 561
Aktiv.: 2.52
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2021 12:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo,
če so vodomeri elektronski in imajo možnost daljinskega odčitavanja, potem mogoče obstaja možnost
da jih bereš z RTL-SDR.
Namreč jaz že dve leti berem delilnike na radijatorjih in vmes prileti tudi nak vodomer.
WM Bus dela v S načinu na frekvenci 868.300MHz in v T načinu na 868.950 MHz.
Za branje uporabljam RPi in program rtl_433.
Stanje porabe vodomer ne oddaja vseskozi, ampak na programirane datume, pretok pa oddaja mislim na vsake 2 minuti.
LP
Vlado
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2021 12:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za odgovore. Glede elektronskega merilca se bom pozanimal oz moram pogledat kako izgleda čitanje. (Zaposlen sem sicer na komunali - a ne na vodovodu) Zdi se mi, da vodovodarji za čitanje števcev uporabljajo tablico. Kaj je še zraven nimam pojma.
Dvomim pa, da števec stalno pošilja podatke sicer bi prehitro skurilo baterijo. Po moje je v standbay-u. Odzove se le na čitalec.
V konkretnem primeru bi mi bilo najenostavneje čitat čisto običajen mehanski števec.
Meilni jašek je zraven zgradbe, tako da bi rabil samo 5 m kabla. Jutri grem do naših vodovodarjev. Kaj bom izvedel, poročam Wink

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2021 1:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Drugače pa je v vsakem vodomeru tudi magnet in lahko zaznavaš z reed kontaktom ali pa magnetnim senzorjem. Ne vem pa, če je že tisti plastični obroč gor, če še prideš dovolj blizu za reed, za magnetni senzor pa bi znalo vsekakor biti dovolj.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 05, 2021 12:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem za primere vklopa / izklopa bojletja ob uporabi / neuporabi kupil ene vmesne merilnike, ki ga vključiš v cev. Cena: bagatela Potem pa z enim malim krmilnikom preverjaš pretok po željah. To vem da boš znal urediti .

Poiščem še link do merilnika... in pripnem.

EDIT: direktno mojega na Ebayu ne najdem, sem pa našel nekaj podobnega. link

Malce prebrskaj, kot ideja.

So različne izvedbe priključkov, je treba poiskat pravega. Niso pa več tako poceni kot tedaj Liar
V glavnem, meni dela torej že več kot tri leta b.p. (toliko daleč lahko pogledam v mojo Ebay zgodovino)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 11, 2021 7:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobil en modul za daljinsko očitavanje. Žal tukaj ni kaj videt. Vse vključno z baterijo je zalito. Od zunaj je samo antena in ledica.



A obstaja kako topilo, da topi to maso?

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 11, 2021 8:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Težka bo. Verjetno je epoxy. Prav veliko se ne da narediti.

Morda bi glavni državni čorbolog kaj vedel, samo se bojim da ne bo prav veliko koristi....

Do takrat pa poglej tole, samo je kar packarija:
https://jcjc-dev.com/2020/10/20/learning-to-decap-ics/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1871
Aktiv.: 8.40
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 11, 2021 11:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekatere "epoxy" zalivne mase se topijo z antifrizom - seveda ne z danes na jutri Wink
_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group