www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Priporočila glede PCB dizajna za visokonapetostno zaščito
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
aleskramzar
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 26 Nov 2021 16:52
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.28

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 29, 2021 11:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:

Pri SMA-jevih razsmernikih sta dva releja v serijo. In ob zagonu firmware preveri, ali oba delujeta in ne gre on-line, če je kateri zapikan, četudi bi teoretično lahko.


To uporabljamo take releje, ki imajo že vgrajen ta weld monitoring in se ga tudi preverja ob zagonu. Releji imajo tudi 3.2mm contact gap, tako da te so po mojem solidni.

Drugače pa razmišljam, da bi za prednapetostno zaščito uporabil kar optocoupler ter z njim hkrati meril še napetost.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 29, 2021 5:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa pri routanju ne pozabi na zadostne spacinge med Lx, N, PE (po spominu 2,5 mm) in HV/LV delom (vsaj 6 mm?), če ne bo šlo na SIQ že direktno v review, še preden bodo sploh testirali.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.81
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 30, 2021 9:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa pri routanju ne pozabi na zadostne spacinge med Lx, N, PE (po spominu 2,5 mm) in HV/LV delom (vsaj 6 mm?)

2,5 mm je "clearance", torej razdalja med neizoliranimi deli-ponavadi so to pini THT komponent. Med vezmi na PCB pa je lahko manj, glej tabelo v priponki...



PCB-LVD-razdalje.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  18.5 KB
 Pogledana:  1 krat

PCB-LVD-razdalje.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1017
Aktiv.: 5.31
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 30, 2021 10:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za EV chargerje obstajajo namenske zaščite, katere lahko montiraš direktno na din šino pa imaš mir... Poglej si DEHNcord 3P TT 275 FM , Raycap bo dal podobno zaščito na trg (razvito prav za E polnilnice) v začetku naslednjega leta. Bo pa obstajala verzija 3+1 (za 3 fazne sisteme) in sistem 1+1 (za enofazne polnilnice). Back up fuse deklariran za 60 A. Tako ti ostane samo še manjši varistorji med linijo in N ter plinček med N in PE, in še to samo zato, da zbiješ UP, to je to... vsa znanost okoli prenapetostne zaščite.

Če te već zanima lahko v ZS.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 30, 2021 11:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GUMY je napisal/a:
Med vezmi na PCB pa je lahko manj, glej tabelo v priponki...

Kaj med posameznimi plastmi PCB? Ali se upošteva prvi stolpec?

Saj prav razumem, da tipičen PCB (1,6 mm) (na eni strani omrežna stran, na drugi sekundar) ni zadostna izolacija z Class II napravo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 423
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 30, 2021 11:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aleskramzar se mi je zdelo, da razmišljate o "polnilni omarici" in ne o EV polnilcu. Wink

Zanima me, zakaj ste se lotili projekta in kje mislite, da imate lahko pred ostalimi prednost na trgu??

Poznam precej firm in tudi mi smo o tem resno razmišljali, vendar, ko sem videl kitajske polnilne postaje mi je bilo jasno, da v EU nihče nima šans, že če moraš kupiti samo FID. Cena kompletnih, zvezanih kitajskih polnilnih postaj je namreč nižja od FIDa po nam dosegljivi ceni. Torej kupiš tako polnilno postajo in nanjo integriraš svoje funkcionalnosti, določiš pogoje, omejitve, dovoljenje za polnenje s karticami, SMS, aplikacijami...

Zaradi predelave Smarta na EV sem delovanje EVSE polnilnih postaj dobro naštudiral in izdelal svoj EVSE vsmesnik... in krmilnik (3xCAN) za TC Chargerje. Pri tem delu sem odkril na terenu precej pomanjkljivosti in neskladij z EVSE standardi dveh polnilnih postaj, katerih proizvajalcem sem kasneje pomagal pri odpravi napak s testiranji na terenu.

Resno me zanima odgovor na vprašanje, ki sem ti ga zastavil na začetku.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Eisenhorn
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Dec 2009 11:50
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.14
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 30, 2021 2:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če gre za prenosno polnilno postajo pride v poštev tudi standard IEC 62752.
Če bo na vhodu prenapetostna zaščita (in vhodna fazna napetost do 250 Vac), mora biti razdalja med primarjem in sekundarjem 5 mm. Prenapetostna zaščita ni potrebna, vendar se v primeru da je ni, zahtevana razdalja poveča na 6 mm.
Rele za izklop mora biti deklariran za min 50000 ciklov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Eisenhorn
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Dec 2009 11:50
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.14
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 30, 2021 3:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Plus 2,5 mm od L/N proti ozemljitvi Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aleskramzar
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 26 Nov 2021 16:52
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.28

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 30, 2021 4:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_S je napisal/a:
Aleskramzar se mi je zdelo, da razmišljate o "polnilni omarici" in ne o EV polnilcu. Wink

Zanima me, zakaj ste se lotili projekta in kje mislite, da imate lahko pred ostalimi prednost na trgu??

Poznam precej firm in tudi mi smo o tem resno razmišljali, vendar, ko sem videl kitajske polnilne postaje mi je bilo jasno, da v EU nihče nima šans, že če moraš kupiti samo FID. Cena kompletnih, zvezanih kitajskih polnilnih postaj je namreč nižja od FIDa po nam dosegljivi ceni. Torej kupiš tako polnilno postajo in nanjo integriraš svoje funkcionalnosti, določiš pogoje, omejitve, dovoljenje za polnenje s karticami, SMS, aplikacijami...

Zaradi predelave Smarta na EV sem delovanje EVSE polnilnih postaj dobro naštudiral in izdelal svoj EVSE vsmesnik... in krmilnik (3xCAN) za TC Chargerje. Pri tem delu sem odkril na terenu precej pomanjkljivosti in neskladij z EVSE standardi dveh polnilnih postaj, katerih proizvajalcem sem kasneje pomagal pri odpravi napak s testiranji na terenu.

Resno me zanima odgovor na vprašanje, ki sem ti ga zastavil na začetku.


Na žalost ne moram povedati kaj preveč ker sem pod NDA. Sem pa močno prepričan da imamo zelo dober izdelek, ki je čisto drugačen od tega kar je trenutno na trgu. Kitajci tukaj niso taka konkurenca, ker se z njimi ne tekmuje po ceni in je tukaj čisto drug tip produkta.
Lahko pa razčistim da se tukaj ne gre za wallbox ampak za izjemno kompaktno prenosno polnilnico, kjer je vse na enem PCB-ju, zato kakršnekoli rešitve z DIN rail napravami tukaj odpadejo.

LP.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 30, 2021 7:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hja, prav bolj kompaktno, kot pri Metronovi varianti (kjer je vezje v Mennekes rocki) je ze tezko imho. Tudi mene zanima ... Wink
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 423
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 30, 2021 9:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A, OK torej nič posebnega. Zame je itak že sedaj vsaka vtičnica polnilna postaja. Wink

Energijo merim z aplikacijo priklopljeno na BMS, če bi moral kakšne stroške polnenja poravnati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 30, 2021 11:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za meritve se super obnese tudi Shelly 1EM ali 3EM. Tudi 1PM, samo za 3.6 kW ji je treba malo shunt modificirati, da ne gre v overcurrent pri 3500 W ... Glih danes delal Wink

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group