www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Odpoved vrtljivega gumba pri prenosnem radiu

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.20
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 6:42 pm    Naslov sporočila:  Odpoved vrtljivega gumba pri prenosnem radiu Odgovori s citatom

Ali se je še kdo ukvarjal z občasno odpovedjo vrtljivega gumba za vklop in nastavitev glasnosti pri prenosnem radiu?

Ko zavrtim vrtljiv gumb za 1/4, velikokrat slišim samo šumenje ali celo nič, čeprav je frekvenca točno nastavljena! V kolikor vrtljiv gumb mehansko pregibam v vse smeri (ne samo v smeri vrtenja), kar naenkrat deluje brezhibno.

A se kakšna oksidacija nabere na prevodni površini vrtljivega gumba??
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 7:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bo treba s kakšnim Kontakt sprejem pošpricat.
_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 7:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno počena drsna površina potenciometra. Lahko tudi prah v samem potenciometru. Za slednje je pomoč kapljica kontakt spreja, če je poteniometer odprt. Za prvo pa pomaga le menjava.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.20
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potenciometer je odprt.

Bom uporabil kontakt sprej, samo iskat ga moram. Kateri bo pa pravi? V trgovinah jih je cela zbirka...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.07

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je drsnik potenciometra kovinski, ga lahko mehansko premakneš, da bo drsel malo drugje, kot sedaj. To naredi izjemno pazljivo. Če bo preveč tiščal bo slej ko prej odpovedal. Če bo prenalo, bo pa tudi slabše, ker bo zgubljal stik. Če je drsnik grafitni čepek pa preveri, da ni počen ali drugače poškodovan.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 9:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

elektrolit je napisal/a:
Potenciometer je odprt.

Bom uporabil kontakt sprej, samo iskat ga moram. Kateri bo pa pravi? V trgovinah jih je cela zbirka...


Večina kontakt sprejev so tudi maziva. Zato ne "zalivaj" potenciometra. Kot sem napisal - Rahlo posprejaj izvijač ali pinceto, da bo na njemu kaka kapljica potem jo spusti v potenciometer. Zame je bil najboljši kontak sprej - mislim da se je imenoval ALDO 45. Mislim da je bil celo jugo proizvod. Ga že dolgo ni na trgu. Sedaj uporabljam kontakt 61 od kontakt cemie. (modra doza) Poskusil sem tudi wurth-ovega, a je zelo masten.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.88
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 01, 2021 12:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

elektrolit je napisal/a:
Potenciometer je odprt.

Bom uporabil kontakt sprej, samo iskat ga moram. Kateri bo pa pravi? V trgovinah jih je cela zbirka...

Za potenciometre ni dober vsak kontakt sprej, nekateri so celo škodljivi,
za potenciometre obstajajo specialni spreji, kot so Deoxit f5 ....
Za potije uporabljam Teslanol t6, je preverjeno dober na dolgi rok.



Deoxit_FaderF5.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.74 MB
 Pogledana:  2 krat

Deoxit_FaderF5.jpg



Kontakt-sprej-t6.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  61.67 KB
 Pogledana:  1 krat

Kontakt-sprej-t6.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.20
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 05, 2021 4:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem uporabil Kontakt 61, ki je odlično opravil svoje delo.

Tako natančno že dolgo nisem nastavljal glasnosti in to brez vmesnega šumenja.

Hvala za nasvete!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
klemenh
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 16 Dec 2021 8:24
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.07
Kraj: nazarje

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 18, 2021 6:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK je napisal/a:
Bo treba s kakšnim Kontakt sprejem pošpricat.


Kontakt sprej uniči potenciometer.

_________________
klemenh
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.54
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 19, 2021 10:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker je ravno nanesla debata na kontakt spreje- pred časom sem tukaj spraševal, kako zaščititi sim kartico, da ne bo oksidirala čez čas- svetovali ste čistilo in potem 60 in 61 spraj (se mi zdi).
Sem nabavil, špricnil na vato in po vrstnem redu namazal sim kartice. Delalo je EN MESEC, potem so simke začele odpovedovat kot po tekočem traku. Na njih je bil prav sloj , malo temnejši, ne vem al oksid ali samo od premaza. Potem sem jih sčistil z brake cleanerjem in sedaj je že celo zimo mir.
Odsvetujem vse spreje za občutljive dele!

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.20
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 19, 2021 11:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potenciometer še vedno odlično deluje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2021 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za odprti potenciometer bi jaz uporabil palčko za ušesa in dobri stari alkohol, 70% ali več, ali pa izopropanol ki je splošno in univerzalno sredstvo za čiščenje elektronike, stekla in keramike (optični konektorji).

Za enkratno uporabo nima smisla kupovati in uporabljati specialna čistilna sredstva za katera se niti ne ve ali bodo dobro delovala, potem bo pa tista "piksna" stala v garaži v omari ali na polici "20 let" dokler ne bo fuč in bo šla v kanto za smeti.

Govorim iz lastnih izkušenj.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 16, 2022 7:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
Ker je ravno nanesla debata na kontakt spreje- pred časom sem tukaj spraševal, kako zaščititi sim kartico, da ne bo oksidirala čez čas- svetovali ste čistilo in potem 60 in 61 spraj (se mi zdi).
Sem nabavil, špricnil na vato in po vrstnem redu namazal sim kartice. Delalo je EN MESEC, potem so simke začele odpovedovat kot po tekočem traku. Na njih je bil prav sloj , malo temnejši, ne vem al oksid ali samo od premaza. Potem sem jih sčistil z brake cleanerjem in sedaj je že celo zimo mir.
Odsvetujem vse spreje za občutljive dele!


Sem danes prebral na Brake Cleanerju da med drugim vsebuje tudi aceton, to pa pomeni da je agresiven na nekatere vrste plastike in barvne lake, tako da pazljivo s tem čistilom.

Sem razmišljal v smeri uporabe bolj univerzalnih sredstev, in za čiščenje potenciometrov ne bi bilo slabo poiskusiti z White Spiritom (specialni bencin za čiščenje), je malenkost masten, z razliko od navadnega bencina za čiščenje, in za sabo pusti tanek mazalni sloj. Podobna takšna sredstva so tudi pod imenom Alkidkolor razredčilo, Terpentin, Tessarol razredčilo od tovarne Helios.

Potem je pa tukaj še petrolej, včasih so ga urarji uporabljali za mazanje urnih mehanizmov, ampak se bojim da je petrolej že preveč masten in bi potenciometer ščasoma začel izgubljati stik.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojz54
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Dec 2010 15:20
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.90
Kraj: Portorož

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 9:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

z izopropanolom sem jih že več očistil in deluje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group