www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Obstoječi avto akumulatorji in delovna doba

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
tonesem
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Jul 2019 14:20
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.84

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 26, 2021 11:23 am    Naslov sporočila:  Obstoječi avto akumulatorji in delovna doba Odgovori s citatom

Ker v 6 letih menjam že 2 avto akumulator pri normalni uporabi Think (Pb, 12V srednji razred 80Ah), me zanima kje so dobri stari, ki so zdržali tudi 15 let+ A mi zna kdo predlagat, kdo še dela take ?

Nazadnje urejal/a tonesem Pet Feb 26, 2021 1:45 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.19
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 26, 2021 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preden okriviš "nekakovostne" proizvajalce, se najprej dobro prepričaj, če je s polnjenjem (alternator: pravilne napetosti in tok polnjenja) in porabo avtomobila (predvsem v mirovanju) vse v redu. Malo čudno se mi zdi, da bi v tako kratkem času crknila dva akumulatorja...
_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tonesem
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Jul 2019 14:20
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.84

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 26, 2021 12:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za info. Te stvari poznam.

Je treba povedat da sem naletel ravno na serijo ki kot sem ugotovil je bila znana po slabi kakovosti izdelave. Ne želim pa konkretno omeniti in blatiti proizvajalca.

Splošno dejstvo je da so na splošno današnji akumulatorji narejeni kot hitra potrosna roba, zanima me kateri klasični Pb akumulatorji so znani po dovgi življensko dobi...


Nazadnje urejal/a tonesem Pet Feb 26, 2021 1:46 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 26, 2021 12:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem bil zadovoljen z dvema:
-za avto sem ga kupil v Austriji, ker mi je tam crknil. Plačal cca 30-40% več. Pri nas se te firme ni dobilo.
-za motor Fiamm (clasic ali standard), že vsaj 2x preveč spraznjen in še vedno dela.

Pred tem sem imel azijce in pa Topla 2 različni seriji.
Pri topla sem nabavil "srednji" razred in še višjo kapaciteto ker je šlo v avto pa je vseeno crknil v4-5let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.28
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 04, 2021 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predlagam pregled avta pri avto električarju, da preveri, če polnjenje in praznjenje akumulatorja poteka pravilno.

Sem imel težave s praznim akumulatorjem. Kazalo je na iztrošenost akumulatorja (6 let uporabe), ampak po menjavi akumulatorja ni bilo nič bolje.
Po temeljitem pregledu so odkrili pravi razlog. Ščetke alternatorja, ki so sicer polnile akumulator ampak ga tudi praznile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 04, 2021 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

elektrolit je napisal/a:
Ščetke alternatorja, ki so sicer polnile akumulator ampak ga tudi praznile.

Lol

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.44
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 04, 2021 10:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

elektrolit je napisal/a:

Po temeljitem pregledu so odkrili pravi razlog. Ščetke alternatorja, ki so sicer polnile akumulator ampak ga tudi praznile.


to ti je verjetno naložil mehanik...

_________________
In brake we trust...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.28
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 04, 2021 10:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, malo je poenostavil... Very Happy

Pokazal je tudi obrabljen del in se je lepo videlo kratke stike.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.68
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 06, 2021 7:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozimi opažam da akumulator oslabi.... posebej če gre za krajše relacije vožnje.

Jaz ga 2-3x med zimo dopolnim s klasiko polnilcem (2-3 ure na 14,4-15,6V) in prezivi do otoplitve.

Seveda med polnjenjem odklopim vsaj eno klemo, da ne napajam instalacije vozila s povišano napetostjo.

Literatura navaja... vrelna napetost elektrolita Pb akumulatorja pri 25°C znaša 14,4V.

Polnjenje pri nizjih temperaturah zahteva višjo polnilno napetost; to alternator ne zagotavlja zaradi omejitve porabnikov v vozilu ker ne bi prenesli povišane napetosti.

So pa razlike med akumulatorji za prvo vgradnjo ki so izdelani po posebnih kakovostnih zahtevah naročnika in teh ki so prosto dostopni po trgovinah.

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
comteq
Član
Član



Pridružen-a: Sre 30 Jul 2008 11:15
Prispevkov: 20
Aktiv.: 0.10

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 07, 2021 2:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sicer nisem elektronik, imam pa kar nekaj izkusenj z avti. Mogoce bo komu kdaj pomagalo.

V nekaterih primerih ti lahko ubija akumulator tudi avto, s katerim ni prav nic narobe. Ze BMW je pred 15+ leti zacel uvajati PWM kontrolirano napetost porabnikov in "variabilne" alternatorje, ki lahko polnijo tudi do 18V. To je predvsem v avtih, ki imajo vse polno komforta (navigacije, velike zaslone, cd/dvd izmenjevalce, bluetooth...). Praviloma imajo vgrajen senzor baterije (na minus klemi), ki nenehno belezi stanje akumulatorja, kadar je avto v mirovanju (izracunava SOC in SOH).

Pri takih "luksuznih" avtih je treba avtomobilu dopovedat, da ima nov akumulator. Ce ga samo menjas, nisi naredil nic. Kolikokrat se zgodi scenarij "original BMW aku mi je zdrzal 10 let in 200k, sedanji pa niti eno leto ne". Ce nisi registriral novega akumulatorja, ti ga bo brzkone polnil cez 15V in si hitro nazaj na zacetku.

Enako pri VW, audi, mercedes...

Edit: se to moram dodati. Pomembna je tudi procedura menjave. Taki akumulatorji se v avto montirajo maksimalno napolnjeni na zunanji polnilec, avto mora imeti vse ključavnice zaprte (havba oz prtljaznik), da gre takoj po priklopu nazaj v fazo mirovanja in tako se avto potem v mirovanju pusti vsaj tri ure, da ECU dobi prvi cikel informacij o SOC akumulatorja. V kolikor mu das noter nov aku z 12.4V - tudi ce ga registriras in s tem resetiras kilometre, bo SOC se vedno premajhen in bo avto avtomaticno mislil, da si zgolj registriral novo baterijo, montiral pa v bistvu staro.

Slisi se bizarno, ampak pejte vprašat kakega slabse podkovanega mehanika, ki se je ze kdaj opekel z menjavo na omenjenih avtih... Marsikateri ti ga ne bo hotel menjavat...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mr.G.
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Feb 2010 13:17
Prispevkov: 36
Aktiv.: 0.21
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 19, 2022 12:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po 9 letih sem ravno danes pripeljal 2 nova TAB akumulatorja. 12V 135ah. 9 let so zdržal tastari.
Se spomnem ko sem jih pred 9 leti namontital. Nove!
Čez 2 tedna bi moral pelete iskat. Zalimalo zaganjač(mal starejši je bil) in je verglau 10 minut, predn sem uspel najti ključ za kleme(hiša v adaptaciji, proti koncu).
Naslednjih 7 let alternator pilnil z 24V. Namesto z 28.5V.
Zadnji dve let nov alternator. Polne z 28.5V.
Ampak so vseeno zdrzal 9 let.
Kolega je reku, da je tako(kot je že omenil nekdo prej):
Akumulatorji 1klase gredo za prvo vgradnjo.
Akumulatorji 2 klase...mal slabši...gredo na servise.
Akumulatorji 3 ali najslabši iz proizvodnje gredo na trgovske police.
Zgleda da sem takrat imel srečo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lojz54
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Dec 2010 15:20
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.90
Kraj: Portorož

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 19, 2022 7:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

je čisto odvisno kdaj crkne.Sem imel nov avto pa je šel akumulator po 14 dneh!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mr.G.
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Feb 2010 13:17
Prispevkov: 36
Aktiv.: 0.21
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 19, 2022 8:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naj bi bilo tako. Je pa res, da nkol ne veš....tud pr novmu.
No bomo vidl kolk bodo zdej zdržal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 19, 2022 9:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.morjeplovec.net/forum/viewtopic.php?t=14213&start=15

tukaj sem našel zelo lep opis delovanja in ravnanja s svinčenimi akumulatorji.
Glej prispevke uporabnika po imenu 330i

LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group