www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Popravilo Iskra Triglav Deluxe
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
FE_markoj
Član
Član



Pridružen-a: Čet 12 Dec 2013 15:33
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.15
Kraj: Ljubljana, Slovenia

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobra ideja, ni kaj. Jože, imaš kakšno idejo glede oblike signala VCO-ja iz teme o Portorož 66?
_________________
Fakulteta za elektrotehniko
Univerza v Ljubljani
Laboratorij za fotovoltaiko in optoelektroniko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.86
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 8:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne komplicirajte. Vse stvari je treba gledati v nekih mejah toleranc. Pri elektroniki za splošno uporabo so te tolerance vse do 20%.

Sprememba z 220 na 230V je cca 5%.
Anodne napetosti elektronk so tudi tam okrog 350V, cca 30V spremembe prav tako pade v razred pod 10%. Smo torej povsem v mejah.
Anode se zaradi tega ne bodo pretirano grele. Mnogo bolj škodljivo za elektronke je bilo obratovanje na prenizki napetosti. To pa zato, ker se je katoda elektronke v tem primeru premalo segrela in je prihajalo dobesedno do trganja elektronov z njene površine.

Bolje kot kompliciranje s tem je, da se pravilno zažene tak napajalnik. Elektroliti so verjetno že lep čas stali. Lotite se torej zagona preko variaka, da se bodo elektroliti počasi formirali. Pri tem ne pozabite izklopiti napajanje anod v celem sprejemniku. Le napajalnik naj dela.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Lude
Član
Član



Pridružen-a: Sob 23 Nov 2013 23:27
Prispevkov: 62
Aktiv.: 0.49
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 24, 2014 9:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri meni je težava bolj v kondenzatorjih, ker nevem kje jih dobit. elektronko pa bi tudi rad original nazaj spravo. se sploh še dajo dobit?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mec
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Feb 2014 22:13
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.11
Kraj: lesce

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2014 11:04 pm    Naslov sporočila:  kondenzatorji upori Odgovori s citatom

Lude je napisal/a:
Pri meni je težava bolj v kondenzatorjih, ker nevem kje jih dobit. elektronko pa bi tudi rad original nazaj spravo. se sploh še dajo dobit?


zdravo
jaz sem vse 450v kondenzatorje ter upore naročil v ic ljubljana prek farnell
in je zašpilalo
lp, mec

_________________
mec
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pengy
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 01 Mar 2014 14:23
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01
Kraj: Tržič

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 07, 2014 9:31 am    Naslov sporočila: icon_disgusting  Odgovori s citatom

Pozdravljeni

tudi jaz imam omenjeni radio sprejemnik, pa me zanima, zakaj ne morem prenesti zgornje sheme, čeprav sem aktiviran uporabnik več kot 3 (tri) dni. Ali moram napisati še kakšna sporočila in če ...komu ?? http://www.elektronik.si/phpBB2/images/icon/icon15.gif

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.42
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 07, 2014 9:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Površno bereš pravila! Pravilo št. 6
_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ZoranB
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 14:23
Prispevkov: 102
Aktiv.: 0.73
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 16, 2015 1:53 pm    Naslov sporočila:  Soča RA54 Odgovori s citatom

Pri omenjenem radioaparatu zamenjal že precej (kondenzatorjev in uporov), zadeva pa se je ustavila pri elektronki EF89, ker ne vem zakaj se mi na drugi mrežici pojavlja napetost 256V namesto 75-80V. Preveril sem kondenzator med uporoma 4k7 in 2k2 OK. Ali je možno da je elektronka EF89 zanič, pa da je stanje te napetosti zaradi tega tako velika?

Hvala in Lep pozdrav

Zoran
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.83
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 16, 2015 5:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen

Po mojem sta možne dve stvari: Preveri kaj je na anodi in tretji mrežici -lahko je kaj v stiku v elektronki druga mrežica z anodo na EF 89 ?
2. Če elektronka nima pogojev za prevajanje - ustrezna prednapetost na prvi mrežici - mislim da cca -2V in ustrezna anodna napetost več kot 200V . Tok Ig2 mora biti cca 3mA in s tem povzroči padec napetosti na uporu 47K in s tem doboš ustrezno napetost 70-80V na tej mrežici. Če tega toka ni, ni padca na uporu 47K in tako pride na mrežico polna napajalna enosmerna napetost. Imam pa rezervno lampo EF 89 če želiš probati, če je tvoja slučajno v stiku.

Ali si slučajno meril brez te lampe v podnožju - potem bo napetost taka kot omenjaš ?

Lp

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ZoranB
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 14:23
Prispevkov: 102
Aktiv.: 0.73
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 18, 2015 12:46 pm    Naslov sporočila:  Soča RA54 Odgovori s citatom

Z veseljem si jo za začetek sposodim, da probam ali je tista v mojem aparatu zanič. Kdaj in kje bi si jo lahko sposodil?

Hvala in lep pozdrav!

Zoran
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.83
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 18, 2015 3:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen !

Tri možnosti : 1. Prideš do mene -kadarkoli - sem iz okolice Cerknega .
V tem primeru lahko pri meni testirava.
2. drug teden - ponedeljek ali torek sem v Kranju pa lahko prinesem
3. Drugi teden pošljem po pošti.

Javi na ZS

LP Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lude
Član
Član



Pridružen-a: Sob 23 Nov 2013 23:27
Prispevkov: 62
Aktiv.: 0.49
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 20, 2022 1:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo mojstri.

Od moje prvotne objave v tej temi je minilo ze kar nekaj casa. Ker sem takrat imel premalo znanja, sem se odlocil da projekt pocaka in dozori. No zadeva je potrebovala kar neka 3 leta, da je dozorela in sem radio uspel popravit. Po menjavi vseh kondenzatorjev, in par uporov, je radio lepo zaigral. Vse lampe so bile dobre.

Sedaj igra ze zadnja 4 leta. dodal pa sem še manjsi predelan bluetooth zvocnik na gramofonski vhod. Prilagoditi sem moral vhod in sicer mislim da sem 100k upor zamenjal z 1k. Zadeva lepo igra, se pa vsake toliko zgodi, da zvok na FM ponikne, ce malo pritisnem po selektrojih pa zacne spet igrat, najverjetne bo nekje slab kontakt na selektorju. Moram ob priliki pogledat.

V vmesnem casu pa sem popravil se par radijev, dve simfoniji, enega RIZ 594, in nazadnje Savica 60. Presenecen sem bil kako lep zvok prihaja iz teh starih radijev. Posebno RIZ 594

Pri savici moram na novo napeljati vrvico, tako, da grem brskat po temah in upam da najdem kaj informacij:)


Vse dobro!

Lude
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group