www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Predelava baterije Makita 1422 14.4V na Li-On celice
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
leut79all
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Jan 2015 14:14
Prispevkov: 20
Aktiv.: 0.18
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 10, 2022 1:15 pm    Naslov sporočila:  Predelava baterije Makita 1422 14.4V na Li-On celice Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

pripravljam se reparirati aku baterijo za Mkita baterijski vrtalnik. Sedaj ima baterija Ni-Cd celice, želim jih zamenjat z Li-On-skimi - 18650 3,7V. Zanima me kateri varnostni modul PCM ( BMS ) priporočate za kontrolo balansa polnjenja? Vgradil bi 4 baterije.



Makita 1422.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.01 MB
 Pogledana:  0 krat

Makita 1422.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
leut79all
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Jan 2015 14:14
Prispevkov: 20
Aktiv.: 0.18
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 10, 2022 4:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislil sem na 4 BMS modul, a ga težko dobim


4 BMS.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  118.37 KB
 Pogledana:  2 krat

4 BMS.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1338
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 10, 2022 5:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na priloženi fotografiji je 4S BMS brez balansirne funkcije... takih BMS-jev se izogibaj Exclamation

Sam uporabljam in tudi vedno jih imam na zalogi, BMS 4S 40A velikosti 60x45mm z balansirno funkcijo in balansirnim tokom 100mA.
Kar je manj kot 40A je večinoma problem, da zagonski tok mašince proži pretokovno zaščito in posledično izklop BMS.

V tole ohišje ti mogoče ne bo uspelo stlačit 4x 18650 baterij + BMS. Mogoče bi baterije še stlačil nekako, potem pa zmanjka prostor za primerno zmogljiv BMS, kaj manjšega bi še šlo nekako, zmogljivi, ki so obvezni za mašinco pa najbrž ne. Ohišje baterije je namensko načrtovano za NiMH in brez elektronike.

Makita 1422 baterija ima notri 12 NiMH celic... no, mogoče bi še šlo, ampak težka bo, 2 celici sta v tistem delu ki se vtakne v ročaj mašince, ostalih 10 je v ohišju.
Odpri baterijo, odstrani stare celice in pomeri z baterijami 18650. Če še nimaš novih, uporabiš kakšne stare, ki jih dobiš recimo v baterijah prenosnih računalnikov, ...
Za bms rabiš vsaj 60x45mm in debelina vsaj 7-8mm, še bolje 10mm in več, ker je treba povezat še žice, ta glavne vsaj 1,5mm2, še bolje 2,5mm2 če je le možno, za balansiranje je dovolj 0,14mm2 ali 0,22mm2, ni potrebe za več.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.43
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 10, 2022 6:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po moje bo bolje če na 3d printerju sprintaš vmesnik in ti gor paše baterija od parkside...
Sam imam tako na dveh makitah (14V) in jih do sedaj ni nič motilo če je parkside 20V
Skoraj za ceno posameznih celic dobiš baterijo z elektroniko + polnilec
Ali pa kupiš eno mašinco in baterije lahko porabiš tudi na makiti...

_________________
In brake we trust...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmelektronika
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Okt 2019 18:59
Prispevkov: 180
Aktiv.: 3.24
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 10, 2022 10:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lahko daš v baterijo samo 4 18650 celice in 4s balancer, brez zaščite

polniš pa na modelarski polnilec ! ! !

https://www.aliexpress.com/item/32955221927.html
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
leut79all
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Jan 2015 14:14
Prispevkov: 20
Aktiv.: 0.18
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 11, 2022 9:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem na odg., Lado kako pa zgleda tvoj BMS z balansirno funkcijo? Kater model, slika....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.43
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 12, 2022 8:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Elektronika je v bateriji nisem odpiral, novejše imajo celo blue-tooth da lahko kontroliraš in nastavljaš najnižjo napetost, maximalen tok...število ciklov...
Bom poslikal...

_________________
In brake we trust...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3469
Aktiv.: 16.53
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 12, 2022 11:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mmelektronika je napisal/a:
lahko daš v baterijo samo 4 18650 celice in 4s balancer, brez zaščite

polniš pa na modelarski polnilec ! ! !

https://www.aliexpress.com/item/32955221927.html


Si napisal kar veliko bedarijo! Če že brez česa, potem bo še najmanj pogrešal balanser in zna delat nekaj časa (če polniš z modelarskim polnilcem, potem problema sploh ni)
Če pa sestaviš brez zaščite, Shame on you

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmelektronika
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Okt 2019 18:59
Prispevkov: 180
Aktiv.: 3.24
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 12, 2022 11:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zakaj rabiš zaščito?

Tokovno ne rabiš, bo varovalka ok

za prenizko napetost ne rabiš ker že na moči motorja vidiš, da je baterija prazna

za previsoko napetost ne rabiš, če je polnilec 16.8V li-ion in ne original makita

balancer poskrbi, da se energija porazdeli na vsako celico



to je to

preverjeno dela že na vsaj 10 mašincah
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3469
Aktiv.: 16.53
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 1:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mmelektronika je napisal/a:
zakaj rabiš zaščito?



za prenizko napetost ne rabiš ker že na moči motorja vidiš, da je baterija prazna



preverjeno dela že na vsaj 10 mašincah


Ti celo drugim delaš tako, brez zaščite? Ali si total neodgovoren ali pa samo ne veš, kaj vse se lahko zgodi... Pray

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmelektronika
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Okt 2019 18:59
Prispevkov: 180
Aktiv.: 3.24
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 8:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tako je narejeno pri veliko cenenih igračah na liion

Bluetooth zvočnikih, sesalcih......


Tako da raje nehaj



če ni prostora, druge opcije ni. Baterijska mašinca ali sesalec porabi lahko tudi 30-40A, za BMS vezje velikokrat ni prostora, za balancer pa vedno, ki pa je nujno potreben.

Seveda pomembno je da je polnilec strogo namenski za li-ion.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1338
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 12:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
samo ne veš, kaj vse se lahko zgodi... Pray


No, kaj vse se lahko zgodi? poleg uničevanja celic...

18650 ... tudi druge velikosti npr 21700 se ne vžgejo, bi moralo biti nekaj hudo hudo narobe, polniti bi jih moral z velikim tokom in še vedno ne bo hudega, le zakaj so razvili tako obliko in ohišje? da so baterije varne.

Pregloboko praznjenje baterijam ne paše, ampak za kratek čas ni problema, bodo naredile manj ciklov. Preveč polnjenja jih nekako razkraja... enako, bo življenska doba krajša.

Absolutno pravilno je, da se uporabi primeren BMS, ampak če ni te možnosti, narediš kompromis, čeprav to ni v redu.

In še mimogrede, kolega je prinesel Makita mašinco z dvema baterijama, polnilnik ni več polnil, javljal je napako...
Odprem baterijo in vidim notri 4 Li-ion celice, nobenega BMS, nobenega balanserja Shocked in ja, bila je original mašinca. V bateriji je bilo eno mini vezje, kot kaže samo za identifikacijo in nadzor celotne napetosti, saj odcepov na posamezne celice ni bilo. Baterija je imela samo še ene 5V, napolnim vsako celico posebej, izmerim kapaciteto, vse v redu, deluje.
Polnilnik še vedno ni želel sodelovati, očitno je vezje za identifikacijo naredilo svoje, saj smo ga preizkusili z drugimi baterijami in je deloval normalno... tudi baterije se niso polnile na drugem polnilniku, vezje je nekako zaklenilo baterijo in sporoča polnilniko da je baterija zanič.
Kaj storiti? baterije so bile v redu, čeprav so bile globoko izpraznjene in stare nekaj let... vezje polnilnika sem odstranil iz ohišja in vanj vgradil DC-jack vtičnico 5,5mm in uporabil kitajski 4S polnilnik... ohišje je sedaj v funkciji podnožja za baterijo.
Po več kot 2 letih kolega te baterije še vedno uspešno uporablja.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.43
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takole imam jaz in sem zadovoljen...


IMG_20220313_170428.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.94 MB
 Pogledana:  1 krat

IMG_20220313_170428.jpg



IMG_20220313_170411.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.37 MB
 Pogledana:  1 krat

IMG_20220313_170411.jpg



IMG_20220313_170423.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.64 MB
 Pogledana:  2 krat

IMG_20220313_170423.jpg



_________________
In brake we trust...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
satelitko
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Apr 2004 13:27
Prispevkov: 1753
Aktiv.: 7.86
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2022 8:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, jaz sem pa enkrat polnil eno igračko 7,4V/1800 mAh. Z original polnilcem, da ne bo pomote.
Na veliiiiko srečo sem bil 1m proč, ko je naenkrat počilo in se začelo močno sajasto kaditi. Ogenj je sekal skoraj pol metra daleč. Spet na srečo, je bila na enem plehu, ki sem ga prijel in vrgel skozi okno na dvorišče.
Ogenj je sekal vsaj pol minute (zdelo se mi je sicer neskončno...).
Še danes me spreleti srh, ko pomislim, kolikokrat prej sem jo filal brez vsakega nadzora.
Še danes se mi ne sanja, kaj je šlo narobe in zaradi tega imam od takrat do vseh teh Lixxx zadev globok respect!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
leut79all
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Jan 2015 14:14
Prispevkov: 20
Aktiv.: 0.18
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 17, 2022 5:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kateri BMS z balansirno funkcijo uporabljate? Kje ( razen ebaya pri nas dobit?)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group