www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kaj bo izmeril števec?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Bonus
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Mar 2014 22:50
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.96
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 03, 2022 3:33 pm    Naslov sporočila:  Kaj bo izmeril števec? Odgovori s citatom

Imam 3 fazni števec (še klasika s koleščkom).
Postavil bom 1KW sončno elektrarno (na eno fazo), ki bo priključena za števcem. Razsmernik bo krmiljen s SMA Home managerjem 2.0, ki krmili razsmernik na način, da daje v hišno omrežje maksimalno toliko elektrike kolikor je porabe.

Home manager meri skupni pretok elektrike za vse tri faze skupaj in na osnovi tega krmili razsmernik.

Tu pa se mi zastavlja vprašanje - če je na eni fazi poraba 1kW , na drugi pa SE pošilja v omrežje 1kW, je dejanska poraba nič.

Kaj bo izmeril števec?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.72
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 03, 2022 4:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš še analogni števec, bi to še celo šlo. Z digitalnim bi bil hitro kažin in verjetno je samo vprašanje časa (in niti ne prav dolgo - poglej, do kdaj ti velja kalibracija!), kdaj ti ga bodo zamenjali za digitalnega.

Sem se sam zanimal za podobno varianto (mikrorazsmerniki Hoymiles v kombinaciji z njihovim tokovnikom in "zero export" funkcija), ampak po kar nekaj raziskovanja ugotovil, da ta "zero export" ni prav realen in da so merilna okna 15 sekund, kar pomeni, da lahko v najslabšem primeru 15 sekund v omrežje šopaš elektriko, čemur sledi najprej prijazen dopis Elektra o tem, česa se ne sme, naslednjič pa odklop.

Alternativa bi bil enokanalni Shelly EM, z izhodom katerega bi krmilil inverter (ampak žal samo vklop/izklop, ne bi bilo mogoče delati zvezne regulacije toka iz PV).

Long story short:
Namesto Hoymiles mikroinverterja sem vzel Growatt inverter (https://www.akumulator.si/izdelek/N12%2001%200003-4/otocni-solarni-razsmernik-growatt-35kw-deluje-brez-baterij), ki lahko deluje tudi brez akumulatorjev (čeprav so v planu ...) in na izhod katerega so povezani glavni stalni porabniki (toplotna črpalka, klima, hladilnik, skrinja, del luči ...). Ta razsmernik omogoča "kombiniranje" več virov energije naenkrat glede na določene prioritete, tako da mu lahko rečeš npr. uporabi kompletno energijo sonca, če zmanjka pa po potrebi dodajaj najprej iz akumulatorja nato pa še iz omrežja (ali kako drugače, kakor nastavič pač).

LP, g



Technical Note_Hoymiles Export Management_Global_EN_REV1.0.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Technical Note_Hoymiles Export Management_Global_EN_REV1.0.pdf
 Velikost datoteke:  254.69 KB
 Downloadano:  3 krat


Zero-export Kit.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Zero-export Kit.pdf
 Velikost datoteke:  214.78 KB
 Downloadano:  7 krat


_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bonus
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Mar 2014 22:50
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.96
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 03, 2022 10:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej hvala za izčrpen odgovor. Se mi je zdelo, da bi znala biti zadeva problematična.

Malo sem raziskoval - Sunny Home Manager preko UDP protokola pošilja v omrežje podatke na 15 sekund, na osnovi česar najbrž tudi razsmernik zmanjšuje moč.
Bom videl kaj se bo dogajalo, ko bom zadevo zmontiral.

Tale Growatt je pa kar zanimiva zadeva...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.94
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2022 9:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred leti sem imel 1kW sončno elektrarno z grid-tie inverterjem, priključeno za 3F analognim mehanskim števcem. Če ni bilo porabe, se je števec zavrtel tudi nazaj, v primeru morebitne mehanske blokade za vrtenje nazaj, pa bo elektrarna na eni fazi vsaj zavirala (ustavila) vrtenje, čeprav je poraba na drugi ali tretji fazi. To preverjeno deluje, žal je "zabava trajala manj kot 1 leto, ker so nam ravno v tistem času vsem predčasno zamenjali števce in od takrat imamo daljinsko odčitavanje.

Sedaj imam 3x 2kW razsmernike s funkcijo omejevanja (zero export), vsak na svojo fazo. Razsmerniki se napajajo iz istega vira, to je 8 celic 275W. MPPT funkcija res malo nagaja, na to opozarja že proizvajalec razsmernika, ker se razsmerniki očitno "malo kregajo" med seboj glede MPPT izplena energije iz celic. Seveda do konflikta prihaja takrat, ko je poraba večja od razpoložljive energije, zato je izkoristek slabši kot bi bil, če deluje le en razsmernik na en vir. OK, še vedno bolje tako, kot da bi za vsak razsmernik uporabil svojo skupino celic in bi bile te pogosto neizkoriščene...
Če je sonca dovolj in poraba manjša od razpoložljive moči, je pokrita celotna poraba.

Na začetku sem imel le en razsmernik, omejevalna funkcija je bila izključena, da sem videl koliko da od sebe. V nekaj mesecih sem podaril preko 500kWh energije v omrežje, opozorila od elektra nisem dobil, verjetno je bila količina premajhna ali pa tega nihče ne nadzira. Vprašal sem tudi na elektro, če je kakšen problem... povedali so mi, da je to sicer nedovoljeno, ampak da se podarjene energije ne bodo branili in da dokler se ne bo pri njih nekdo "zapičil" v nepooblaščeno oddajanje, ni nobenega problema. Povedal sem, da bom imel 3 razsmernike z omejevalno funkcijo in da oddajanja ne bo. Odgovor je bil, da potem je pa vse v redu, ampak uradno tega ne bi smel imeti, ampak da kar je naprej od PMO oni ne preverjajo... Whistle

Uživajte dokler imate mehanske števce, žal to ne bo trajalo dolgo.

Če je višek energije, je smiselno to porabiti za nekaj... lahko tudi gretje vode v bojlerju ali pa še bolje, za polnjenje "električnega zbiralnika".

Električni zbiralnik... kaj je to?
Na tem forumu upam da vsi vemo Wink

Kakšne akumulatorje/baterije uporabiti?
Možnosti je več, jaz sem se odločil za LFP oziroma LiFePO4

.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.72
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2022 3:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:

Če je višek energije, je smiselno to porabiti za nekaj... lahko tudi gretje vode v bojlerju ali pa še bolje, za polnjenje "električnega zbiralnika"


Točno to je bila moja intermediate ideja: imeti Shelly EM na fazi in z njegovim relejem takoj, ko gre pod neko mejo (recimo 50 W) in je ura med toliko in toliko (da se ve, da je takrat sigurno sonce), vklopiti zunanje breme - grelec tople vode.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2022 4:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moč elektrarne se da zmanjševati tudi pred razsmernikom z omejevalnikom toka. O tem je že bilo govora na tem forumu.

Grelec pa je bolje regulirati zvezno tako, da je moč na števcu nič. Mislim, da je tudi o tem že bilo govora (SolarImmersion in drugi regulatorji).

Kaj bo v gornjem primeru pokazal digitalni števec, pa je odvisno od njegove nastavitve. Da se nastaviti, da se faze najprej seštejejo, ali pa da plus faze vrtijo eno številčnico, minus drugo, ali pa najslabše, vsaka faza najprej absolutno, vsota pa vrti en številčnico. Slednje najbrž ni, če je mišljeno, da se beleži tudi izvoz.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bonus
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Mar 2014 22:50
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.96
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2022 8:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem priklopil SE.
Če je poraba v hiši manjša od proizvodnje se števec vrti nazaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2022 8:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Šele sedaj, ko sem prebral kolešček, sem doumel, da gre za mehanski števec. Ja, seveda, vsi taki števci se odzivajo glede na vsoto moči po fazah. Lahko jih uporabiš tudi kot eno- (ali dvo-) fazne. Nekateri novejši pa imajo mehansko blokado, da se ne morejo vrteti nazaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2022 8:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Računaj s tem, da ti bodo ob naslednji menjavi dali elektronski števec, ki se ne bo vrtel nazaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bonus
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Mar 2014 22:50
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.96
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 26, 2022 9:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da, to mi je jasno.
Imam pa še nekaj časa, da prilagodim porabo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2544
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 26, 2022 2:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem, zakaj se hecate s tem.

Ko bo pa kakega elektro monterja ubilo, bo pa fajn?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bonus
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Mar 2014 22:50
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.96
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 26, 2022 6:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ni omrežne napetosti na razsmerniku zadeva ne deluje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3370
Aktiv.: 15.74
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 26, 2022 10:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Ne vem, zakaj se hecate s tem.

Ko bo pa kakega elektro monterja ubilo, bo pa fajn?
na kakšen način se to lahko zgodi kljub upoštevanju 5 pravil ?
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2544
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2022 2:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glej, priklop vira na priključek je tudi prepovedano.

Smrt v času žleda zaradi neupoštevanja pravil se je zgodila. Pa so bili to ljudje, ki so bili vsak dan v tem poslu. Tako, da ni izključena možnost katastrofe zaradi takih zadev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bonus
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Mar 2014 22:50
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.96
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2022 2:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nesreče so se dogajale Zaradi agregatov in ne SE.
Razsmernik ki je priključen ne omogoča otočnega delovanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group