www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Tračna enota

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3241
Aktiv.: 33.10

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2022 11:45 am    Naslov sporočila:  Tračna enota Odgovori s citatom

Ima kdo kaj izkušenj s tračnimi enotami? Za dodaten backup sem razmišljal, če bi nabavil tračno enoto (rabljeno seveda). LTO-6 bi bil čisto OK, samo enote so razmeroma drage.

tule je opis nekaterih "strategij" (3-2-1 je sicer najbolj razširjen pristop, ni pa nujno edini):
https://www.unitrends.com/blog/3-2-1-backup-sucks

Raznih oblačnih zadev bi se pa raje izognil, ker ni nobene potrebe, da bi google brskal po mojih backupih, pa še v primeru, ko je treba kaj restavrirat, se lahko brez potrebe zaplete.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
airwolf
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Maj 2008 17:17
Prispevkov: 2063
Aktiv.: 10.65

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2022 11:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hu, imam nekje eno tračno enoto z kaseto.
Neka IBM stvar.
Vem da sem se zezal z driverji in potem obupal.
Če želiš lahko izgradim in ti pošljem.

_________________
LP Gašper
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Convert
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Jun 2021 15:57
Prispevkov: 168
Aktiv.: 4.82
Kraj: NM

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2022 12:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če hočeš bit "on the safe side" je tračna enota prava stvar. Dolgotrajna lokalna hramba in možnost iznosa medija na offsite (morebiti nekam v sef) je vedno dobrodošla opcija.

V praksi je potrebno malo googlanja in pa seveda SW ki to podpira. Vem da sem nazadnje koristil HP-jev Data Protector in je lepo delal z zunanjo SAS LTO-5 enoto in 24slot tračno knjižnico z dvema LTO-4 pogonoma. Ponavadi je bolj problem dobit SW ki to podpira za mala okolja, ker je bolj pisan za enterprise okolja, kot je naprimer kak IBM Tivoli storage manager ali kaj podobnega. Mislim pa da tudi Veeam zna delat s tračnimi pogoni.

Kot si pa sam ugotovil je glavni problem cena.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2022 4:08 pm    Naslov sporočila:  Re: Tračna enota Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Ima kdo kaj izkušenj s tračnimi enotami?

Auč. d'oh! Ena od mojih bolj osovraženih stvari. Na kratko ... vsaj po mojem spominu ... počasna, nezanesljiva, pogojno uporabna izvedba backupa. Mogoče se je v zadnjih letih kaj spremenilo, ampak glede na to, da je tehnologija enaka malo dvomim. Instalacija enote se da naredit, SW-ja, ki to podpira se tudi nekaj najde, tam pa načeloma tudi sestaviš strategijo backupa. Zataknilo se je običajno pri tem, kako sodeluje zadeva s programsko opremo, ki teče na strežnikih, pa kak nečitljiv inkrement, pa predviden čas restavriranja, ... . Če bi se zanašal na tape backupe bi že parkrat :bonk:

Daj mogoče razmisli/napiši vsaj okvirno, kaj boš varnostno kopiral ... fajle, žive podatkovne baze, virtualke, ...? Kolikšna je predvidena količina tega? Kakšen je % stvari, ki se menjajo v okviru enega backup cikla?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.52
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2022 5:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz imam z (LTO) tračnimi enotami zelo slabe, bolje rečeno obupne izkušnje.
Število okvar pri štirih tračnih enotah je enostavno neprimerno presegalo vsoto vseh okvar na vsej preostali strojni opremi, ki je je bilo vsega skupaj cca 10 visokih rackov v podatkovnem centru.
Potem pa še težave s programsko opremo. Da ne govorim o zmogljivostih - hitrost backupa in restora je bila nekajkrat pod nazivno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Convert
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Jun 2021 15:57
Prispevkov: 168
Aktiv.: 4.82
Kraj: NM

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2022 7:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Očitno imamo različne izkušnje Smile Ne rečem da nisem naletel na težave s katero od enot, ampak svojemu namenu so dobro služile.

Bolj kot karkoli drugega sem imel težave s programsko opremo. Tam je res kaos če nimaš dobre podpore s strani vendorja.

Trenutno v firmi koristimo 112 slot IBM knjižnico s 4 LTO-6 pogoni in za arhiviranje (in občasno "vlečenje" s teh kaset) ker enostavno ni pametne alternative v primeru katastrofičnega dogodka, kot je naprimer odpoved primarnega backupa (storage).

Za doma pa verjetno res ni nekaj kar bi si človek želel imet Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 73 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group