www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

merilna letev - motnje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.07
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 11, 2022 8:45 pm    Naslov sporočila:  merilna letev - motnje Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Imam en starejši stroj s tremi merilnimi letvami. Problem imam, da ko se vključi en motor za mazanje vodil, mi pozicija na oseh skoči za cca 40 mm. Zgleda kot da pridejo motnje po kablu. Ima kdo kakkšno idejo, kako to rešit.

- kabli do letve so oklopljeni, znotraj oklopa so štirje kabli: 0V, 5V dc, +2x TTL signala
- meril sem povezavo oklopa treh kablov: povezan je z ozemljitvijo stroja, ima pa tudi stik z 0V od 24V napajanja na stroju
- 5V dc napajanje za letve je ločeno in namenjeno samo za letve
- signale zajemam s FPGA vezjem, na FPGA sta priklopljena samo TTL signala, oklop je v zraku na strani zajema signala.

Ima kdo idejo, v čem bi lahko bil problem?
Ne vem zakaj je stik med ozemljitvijo in 0V napajanja. Ali je to potrebno, ali gre za napako?

_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 11, 2022 10:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
ko se vključi en motor za mazanje vodil
ob predpostavki da je motor 3x400V, kontaktor pa s tuljavo 230V/50Hz, bi jaz dal RC-člen vzporedno s tuljavo kontaktorja; če to ne bi pomagalo, pa še 3 varistorje vzporedno s kontakti kontaktorja.
Citiram:
Ne vem zakaj je stik med ozemljitvijo in 0V napajanja
mislim da je "japek" enkrat nekaj pisal o tem kako mora biti minus napajanja (ali ne sme biti, ne vem več) ozemljen
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 11, 2022 11:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali pa uporaba SSR releja z vklopom ob prehodu skozi nulo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poule
Član
Član



Pridružen-a: Čet 11 Jan 2007 19:53
Prispevkov: 800
Aktiv.: 3.82
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 12, 2022 6:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno imam na mizi en načrt starejše Dorst stiskalnice, kjer je vrisana povezava-brika med 0V in ozemljitvijo. Poleg je napis "Erdungstrenn-klemme nach VDE 0113".

Standarda nisem bral,...sem pa na netu našel več razlag, zakaj je to včasih dobro in drugič ne. Predvsem je lažje iskanje napak.

Tudi Siemens S7-300 Cpu-ji so imeli možnost brike, s katerim si sklenil povezavo med -napajanjem in ozemlitvijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.07
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 12, 2022 9:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super, hvala za odgovore. Se pravi verjetno je z vezavo vse OK.
Res gre za 3F motor/kontaktor, ki se ga proži z 220V AC.

Čudno mi je, ker je bilo tako narejeno originalno. Jaz sem samo nadomestil en star računalnik s tem mojim vezjem, sedaj pa imam probleme. Bom poskusil najprej z RC členom na tuljavi za proženje in varistorji med fazami motorja (tako si misli, ne med zemljo/nulo in fazo?).

Tam je sicer še cel kup kontaktorjev, ta za mazanje pa je prvi pri katerem sem ugotovil, da generira te motnje. Lahko da bo bodo tudi ostali problem. Ni mi jasno, kako lahko te motnje pridejo do žic, če je vse oklopljeno.

_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 12, 2022 9:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, GND in ozemljitev kar pusti povezano. Nisem še videl drugače v industriji (razen, kjer je to specifično definirano)
Tudi ozemljitev kabla je pravilna.

Je pa zanimivo, da ti skočijo vse vrednosti. Torej ne pride po enem kablu (od letve) ampak je motnja direktna na merilno napravo.
Opcija je več.
- Kar so ti že svetovali.
- Lahko uporabljaš feritni obroček, skozi katerega 2-3x oviješ kable
- Filter na napajalnem delu merilne naprave
...

Vsekakor bi se prvo lotil "utišati" motilca. Se pravi kontaktor, ki vklaplja motor

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 12, 2022 9:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aja sedaj sem šele opazil tvoj zadnji odgovor
Lastna naprava za merjenje. S tem si povedal vse Wink
Da preživi industrijo mora biti napravljena res robustno!
Torej filter na vhodnem delu, dobra zaščita MPU, internega napajalnika, ....

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.07
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 12, 2022 9:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovor. Tudi sam sumim, da je problem pri mojem vezju, ker predvidevam, da je do sedaj delalo vse kot mora.

RC člen na kontaktor bom dodal, ampak vseeno bi rad mogoče pofiltriral še signal na vhodu, ker imam občutek da RC filter na kontaktorju ne bo dovolj.

To moje vezje je narejeno na FPGA-ju. Predvidevam da napajanje ni problem, ker če bi se FPGA resetiral, bi šla vrednost po motnji na 0. Vhod je narejen za sprejem RS422 diferencialnega signala, ki ga pretvorim na LVDS. Zraven pa sem dodal še opcijo, da berem 5V TTL signal, če jumper ni sklenjen in je vhod pripeljan samo na RS422_A+. To je v tem mojem primeru. Shema v priponki.

Naj dam samo kondenzator med vhod in maso in pogledam z osciloskopom in poeksperimentiram z vrednostmi kondenzatorja?



input.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.77 KB
 Pogledana:  1538 krat

input.png



_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group