www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Akumulator obnova

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2022 7:05 pm    Naslov sporočila:  Akumulator obnova Odgovori s citatom

Nisem prepričan, če je tema prava za tole. Če moderatorji menijo drugače naj prestavijo. Smile

Gre za 12V akumulator 12Ah. Menjal sem na električni baterijski kosilnici cca 8 mesecev nazaj in sicer 2 kosa. Sedaj ko se je začela sezona mi znanka seveda prijoka, da kosilnica ne dela.
Seveda ne "hudič babji", saj sta akumulatorja na 5 - 6 V. Kako ju je polnila in praznila ne vem, saj veste: "ja, puščala sem čez noč, da se napolni...potem pa kosila travo"
To ji je prejšnjo sezono uspelo 3x. Čez zimo pa v drvarnici na mrzlem, brez kakega polnjenja...
Vprašanje ki sledi: je možno ta dva akumulatorja s kakim postopkom, močnejšim polnilcem oživeti do neke mere? Kakorkoli, tudi če ju ponovno menjam, mi ju je škoda zavreči.

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2022 7:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tile bi ti sigurno lahko pomagali... video...


Te poceni baterijske kosilnice so vse po vrsti preslabotne.
Tiste kosilnice s kablom so pa ista stvar, kot če bi moral za mobitel za seboj vleči motalico s kablom... Brick wall
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2022 7:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mr. Green
Ja tile so res mojstri, ampak sem imel v mislih kaj bolj okolju prijaznega.
Kar se kosilnice tiče, hm, gospa je to privlekla aus Dojčland, halo...in je seveda supertruper, in ona ima za pokositi celih 20-30 kv. metrov, čista ravnina.

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2022 7:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je šel svinčev akumulator pod 10.4 V je najbolje, da ga odpelješ na Cesto dveh cesarjev.
Če je še kaj od njega pa ti predlagam tole.
Impulzni akumulatorski polnilnik AP-17
https://www.eyra-elektronika.si/polnilniki.html
Hitro napolni, osveži akumulator, pomaga pri vžigu. Po nekajkratnem polnjenju in praznjenju pridobiš na kapaciteti baterije. Seveda pa ne naredi novega akumulatorja.
Uporabljam ga takole spomladi, ko je akumulator preko zime izgubil na kapaciteti in z njim "kresnem" traktor kar direktno, če se mi mudi.

_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2022 10:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Navaden laboratorijski usmernik kateri ima tokovno zaporo.
Nastaviš na 14V 1A za začetek in pustiš kakšno uro. Potem ti bo polnil že vsak polnilec, ker se bo napetost dvignila, čene pustiš na napajalniku dlje časa.
Verjetno bodo še delovali, možno celo brez posledic. Ali pa od njih ne bo nič Smile

Cene dobrih polnilcev so tudi 100€, ne vem koliko si pripravljen zapravit. Seveda ti ostane še za avto, motor... vedno pride prav.
Velog ima kar izbiro in cene so verjetno OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.53
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 20, 2022 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

smatjaz je napisal/a:
Če je šel svinčev akumulator pod 10.4 V je najbolje, da ga odpelješ na Cesto dveh cesarjev.


S tem se pa ne strinjam. Moj bivši avtomobilski akumulator je šel vsaj desetkrat krepko pod to mero - praktično na nulo (dokler le nisem s pomočjo termo kamere našel in odpravil težave), pa je vseeno oddelal svojih pet let delovne dobe. Verjetno bi še kakšno več, če ne bi bilo teh težav.

Sem ga pa res polnil z laboratorijskim usmernikom, nastavljenim na 14,4 V s tokom omejenim na 2 A.
Od začetka so bili bolj mA, ko se je elektrolit malo zgostil je napetost precej padla tako, da je prijela tokovna omejitev, potem je šlo nekaj časa s konstantnim omejenim tokom, na koncu je pa pri polni napetosti tok počasi upadel. Šolski potek torej, ki je tudi potrdil, da akumulator še ni za na odpad.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 20, 2022 3:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za nasvete, nekaj se že polni. Vmes mi je seveda izpustil dušo Iskrin NE133 usmernik Brick wall .
V mojem prispevku na začetku teme sem kot običajno pozabil omeniti da je 12V 12Ah gel akumulator in ne svinčen, ampak se mi je zdelo samo po sebi samoumevno.

V usmerniku je šla pa v "večna lovišča" Iskrina zaščita proti motnjam na vhodnem delu, vsaj po spominu se mi zdi, da je bila namenjena temu. Se je vgrajevala tudi v razne telefonske centrale...



20220420_150201.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.48 MB
 Pogledana:  2 krat

20220420_150201.jpg



_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 20, 2022 5:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšen pa je potem, če ni svinčen?
Gel pomeni, da je elektrolit H2SO4 pomešan z nečim, kar je sicer nereaktivno, ga pa tako zgosti, da je v obliki gela. Tehnologija da večje število ciklov, je pa popolnoma neprimerna za visoke polnilne in praznilne tokove.
Dober opis vrst svinčenih akumulatorjev je TUKAJ

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 21, 2022 5:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imaš prav. Ko človek nekaj na hitro piše, piše traparije.
_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 21, 2022 10:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Svinčen aku v vrtni kosilnici v današnjh časih - slaba kombinacija.
Za primerjavo:
baterijsko kosilnico uporabljam od leta 2014. Velikost zelenice ca. 200 m2.
Baterija 36V 4Ah Li-ion po osmih letih dela kot prvi dan. Super!

LP



ryobi aku1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  152.67 KB
 Pogledana:  4 krat

ryobi aku1.jpg



ryobi aku2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  353.54 KB
 Pogledana:  4 krat

ryobi aku2.jpg



_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 25, 2022 6:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

milan62 je napisal/a:
Svinčen aku v vrtni kosilnici v današnjh časih - slaba kombinacija.
Za primerjavo:
baterijsko kosilnico uporabljam od leta 2014. Velikost zelenice ca. 200 m2.
Baterija 36V 4Ah Li-ion po osmih letih dela kot prvi dan. Super!

LP


Sliši se dobro, sedaj pa gledam kje bi to dobil po ugodni ceni pri nas. Ima kdo kako idejo Smile ?

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group