www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Preklopna elektronika

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.77
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 01, 2022 4:30 pm    Naslov sporočila:  Preklopna elektronika Odgovori s citatom

Imam solarni panel, razsmernik, baterije.... poganjajo kompresor čistilne naprave. vse lepo dela, če je vsak dan sonce. kakšno enostavno elektroniko naj nabavim, da bi preklopil na omrežje ob oblačnih dnevih. preklop mora biti trenuten, drugače se kompresor resetira in začne ponovno delat intervale od začetke...
da bi lahko prestavil ročno ali še bolje, da bi se avtomatsko....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 9:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če razmisliš o tem, da ob bolj izpraznjeni bateriji le-to polniš iz omrežja... Razsmernik pa kot ponavadi stalno poganja kompresor.
Ob taki rešitvi niti ne rabiš hitrega preklopa virov napajanja.
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 9:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kalsen je tukaj namen fotovoltaike? Zagotavljanje backup napajanja v primeru izpada elektrike ali "varcevanje"? V drugem primeru je odgovor "hibridni solarni razsmernik".
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.77
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 9:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Namen je varcevanje. Ko je moznost, da dela na naravni vir.
Ko bo vec dni oblacno potem bi preklopil na omrezje. Nina smisla, da polnim akumulatorje, da dela inverter. Prevec izgub.
Hibrid pride malo kasneje, ko bom imel vec panelov, vsaj za 3kw
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 10:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz se malo za hobi ukvarjam s tem, namen varčevanje.
In tudi sam sem bil v isti dilemi kot ti.
Jaz sem potem mislil, da ko je oblačno bi polnil akumulatorja.
Pazit rabiš da jih prevečkrat ne izprazniš preveč.
Namen sem imel uporabiti vezje XH-M601 imam že zvezano ampak ne v sistemu, zaenkrat je še v omari Smile .

Žal kako bi naredil preklopni sistem ne vem, ponavadi je tako, da bi rad nekaj rešil enostavno in ravno ne gre tako. Težavo vidim, če ti tak preklopni sistem odpove in ti skupaj vžge elektrika iz omrežja in z inverterja verjetno se nebi končalo dobro.

Če boš to imel, ti jaz iz lastnih izkušenj priporočam, da kupiš enkrat, dobro in jokaš le enkrat, ko boš skeširal. Ker tudi jaz sem mislil en panel, regulator, kak star akumulator...sedaj imam vse na pol. Prej za hibridne razsmernike sploh nisem vedel. Do smrti se učimo Very Happy

Dobro zrihtaj! Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 10:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.akumulator.si/izdelek/N12%2001%200003-4/otocni-solarni-razsmernik-growatt-35kw-deluje-brez-baterij

To je to. Edino rabis 6 - 10 panelov, ne vec (no, lahko vzporedno), ne manj. Akumulatorja ne rabis oz. ga dodas po potrebi.

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.61
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 10:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prvič kar ti počneš ni varčevanje. Za ceno, ki si jo dal za solarni komplet boš pokriv za veliko let cene el. energije delovanja kompresorja. Ampak to ni namen teme.
Kako zagotoviti hiter preklop. Odgovor klasični klasični rele. Ko zmanjka solarne energije preklopi na mrežo. Za elektroniko ni problem. Verjetno se ne bo resetirala. Ne vam kako bi se obnesel komresor, ker napetosti "nista v fazi".
Jaz imam doma rešeno, da ko zmanjka elektrike v hiši rele preklopi na UPS. Do sedaj še nisem opazil kakšnih težav.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.77
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 2:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@simons, za solarni komplet semi dal CCA. 150€. Baterije dobim brezplacno, rabljene. Drugace se tega nebi sel.
Vprasanje je kako hitro mora preklopiti, da se ne resetira. Drugace tudi ce se, in tako narobe. Ne sme se pa vsaki dan.

@mucek, vem za ta hibrid, pride kasneje k hisi. Verjetno 3kw-ni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3171
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 4:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preklopno elektroniko vsebuje vsak UPS. Poskrbi tudi za sinhronizacijo z omrežjem. Bateriji UPS-a lahko 'pomagaš' z zunanjim virom (moduli PV v tem primeru). Za tak način uporabe (trajno delovanje) pa mora UPS biti primerno dimenzioniran in ne tisti najcenejši.

Sicer pa, ne vem, zakaj ne bi takoj nabavil hibridnega razsmernika in dodatnih modulov, če so potrebni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.77
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 10:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@bostjang, niso nujno/življensko potrebni. končujem gradnjo hiše in če bo kaj financ ostalo....
Ali lahko kakšen link do ustreznega UPSa posim. se ne spoznam na njih niti na dimenzije...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.77
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 10:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

nevem kako dela elektronika v UPSu...ampak če poenostavim.... uzamem rele 24-220v.... ko bo panel navil napetost na 24v mi isklopi omrežje.... oziroma inverter mi dela tudi z 21v... nekaj čisto enostavnega
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 298
Aktiv.: 2.06

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2022 12:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V bistvu gre za UPS v on-line vezavi. To pomeni, da so porabniki ves čas napajani iz presmerjene napetosti in sicer se mrežna napetost najprej usmeri in potem ponovno razsmeri. Ko je mrežna napetost prisotna hkrati dopolnjuje akumulator in napaja preko usmernika/razsmernika porabnike. Ob izpadu mrežne napetosti, porabnike napaja akumulator preko razsmernika. Tako porabnik nikoli ne čuti izpada napetosti. To velja za on-line UPS. Na enak način bi bilo treba urediti tudi fotovoltaiko z ali brez akumulatorja. Števec bo tako beležil samo dobavljeno energijo iz omrežja, ki pa bo od odvisnosti jakosti sončnega obsevanja sorazmerno nižja. Mora pa biti, zaradi varnosti vzdrževalcev omrežja, ob izpadu mrežne napetosti avtomatski odklop fotovoltaične napetosti v omrežje. Na to opozarjam, ker so lahko posledice in kazni zelo hude.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3171
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2022 6:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

H20 je napisal/a:
Ali lahko kakšen link do ustreznega UPSa posim. se ne spoznam na njih niti na dimenzije...

Tak, ki ima priklop za zunanjo baterijo bo že pravi.

H20 je napisal/a:
nevem kako dela elektronika v UPSu...ampak če poenostavim.... uzamem rele 24-220v.... ko bo panel navil napetost na 24v mi isklopi omrežje.... oziroma inverter mi dela tudi z 21v... nekaj čisto enostavnega

Lahko, ampak mislim, da bi bilo bolje vzeti dva releja (enega za priklop na omrežje, drugega za razsmernik) in vezana v medsebojno odvisni vezavi (da bi preprečil, da bi bila oba hkrati vklopljena in zagotovil časovni zamik). Pri menjalnem releju bi znalo priti do obloka, ki bi naredil stik med razsmernikom in omrežjem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.77
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2022 6:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvla za razlage. torej ni tako preprosto, kot sem mislil... potrebno naredit neka varovala, da ne pride do stika dveh faz. morda večji časovni zamik in kakšen kondenzator na razsmernikovi strani.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.28
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 07, 2022 5:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Pri menjalnem releju bi znalo priti do obloka, ki bi naredil stik med razsmernikom in omrežjem.

Če vira nista sinhronizirana, je v najslabšem primeru lahko max. napetost, ki jo vidi kontakt, enaka dvojni napetosti omrežne napetosti !

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group