www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Cene in plače med letom 1970 in 1975

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Dobra volja je najbolja, ...
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 15, 2022 10:58 am    Naslov sporočila:  Cene in plače med letom 1970 in 1975 Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Včeraj sem s teto načel zanimivo debato o plačah med letom 19750 in 1975.
Sama je delala kot natakarica v manjšem lokalu in prejemala plačo 30.000 din.
Kot je sama rekla, je bila plača mizerna in si nimogla dosti privoščiti, zato sta z možem in 2 otroci, živela pri starših, mojih nonotih, do leta 1979, ko sta dobila socialno stanovanje, ki sta ga ugodno kupila šele mnogo let kasneje z Jazbinškovim zakonom.
Ker ni 100% ali je bila plača 30.000 din, z nulo več,manj ali se kdo spomni, kaj je v omenjenih letih pomenilo 30.000 din in kaj si si lahko kupil?
Recimo, koliko je takrat stal hladilnik, spalnica, kuhinja ali kakšna večja stvar pri opremi stanovanja, morda rabljen avtomobil......?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 15, 2022 12:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.stat.si/Inflacija/sl-SI
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 16, 2022 8:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vse kar si naštel, je bilo takrat nekajkrat dražje (glede na plačo) kot danes. Hrana je stala primerljivo, cenejše so bile nepremičnine.
Še v začetku devetdesetih je bila vse tehnična roba bistveno dražja kot danes. Še dobro se spomnim, da je bil vrtalni stroj skoraj pol plače, povprečen TV celo plačo,...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 16, 2022 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GUMY je napisal/a:
Vse kar si naštel, je bilo takrat nekajkrat dražje (glede na plačo) kot danes. Hrana je stala primerljivo, cenejše so bile nepremičnine.
Še v začetku devetdesetih je bila vse tehnična roba bistveno dražja kot danes. Še dobro se spomnim, da je bil vrtalni stroj skoraj pol plače, povprečen TV celo plačo,...


Verjetno res, je pa bila razlika med plačo natakarice z osnovno šolo, ki pravi, da je bila njena mizerna in kvalificiranim delavcem ali kakšnim višjim položajem.

Dober bi bil podatek, leto, plača, delovno mesto in cena nekega blaga.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.41

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 16, 2022 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GUMY je napisal/a:
Vse kar si naštel, je bilo takrat nekajkrat dražje (glede na plačo) kot danes. Hrana je stala primerljivo, cenejše so bile nepremičnine.
Še v začetku devetdesetih je bila vse tehnična roba bistveno dražja kot danes. Še dobro se spomnim, da je bil vrtalni stroj skoraj pol plače, povprečen TV celo plačo,...

Ja, takrat še ni bilo šrot robe za kupiti. TV je TV, ga kupiš pa je. Bajta ali pa stanovanje je pa drugo...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 16, 2022 5:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor se spomnim, na sredini 80tih 4 gume-ena delavska placa Smile
Tehnicni in registracija v razredu 4ih gum Smile
Zdravnik-zdravljenje-zastonj
Sola-zastonj
Studij-zastonj
Dom za studente-dijake- napol zastonj
Vsaj jaz, sem delal konstantno privat+sluzba od leta 1981 (81 se kot mladoletnik-od 86 naprej pa sluzba+privat). Tako se je dalo lazje zivet, ni pa bilo idealno. Vedno je odvisno ali gledas z ekonomske ali socioloske strani.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 17, 2022 8:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še dva primera imam v spominu iz sredine 80-tih:
-študentsko delo na Petrolu: urna postavka je bila za 2-3 litre bencina.
-Cena komplet vozniškega izpita: ena dobra plača, se pravi približno toliko kot danes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.84
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 17, 2022 9:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo skušam obuditi spomine iz konca 60-tih let. Imel sem stipendijo pri podjetju, ki je veliko stipendiralo, štipendije pa niso slovele kot visoke. Leta 1967 sem imel v tretjem letniku srednje šole 17000dinarjev štipendije. Cena oskrbnine v internatu je bila takrat cca 20.000 dinarjev. Kolega, ki je bil takrat štipendist pri RŽS Idrija (slovel kot dober štipenditor) pa je imel ta čas približno 30.000 dinarjev - torej mu je še kar nekaj ostalo ko je plačal oskrbnino v internatu. Štipendije so se po letniku višale za cca 1000 din.

Pa še en podatek sem si zapolnil. V tem času si lahko preko tedna (za vikend ni veljalo) smučal na Veliki planini za 2000 dinarjev. V ceni paketa je bil prevoz z avtobusom iz Ljubljane v K Bistrico, gondola na smučišče , dnevna karta in enolončnica na vrhu (če se ne motim Zeleni rob).

LP Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.16
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 21, 2022 8:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče bo kaj v pomoč:


jugo avto.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  156.27 KB
 Pogledana:  4 krat

jugo avto.jpg



Jugoslavija-seznam-twitter.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  65.51 KB
 Pogledana:  27 krat

Jugoslavija-seznam-twitter.jpg



_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.16
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 21, 2022 8:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m je napisal/a:
Kolikor se spomnim, na sredini 80tih 4 gume-ena delavska placa Smile
Tehnicni in registracija v razredu 4ih gum Smile
Zdravnik-zdravljenje-zastonj
Sola-zastonj
Studij-zastonj
Dom za studente-dijake- napol zastonj
Vsaj jaz, sem delal konstantno privat+sluzba od leta 1981 (81 se kot mladoletnik-od 86 naprej pa sluzba+privat). Tako se je dalo lazje zivet, ni pa bilo idealno. Vedno je odvisno ali gledas z ekonomske ali socioloske strani.


Glede dijaškega doma Mb leta 1983
Moral sem prinesti 100 dem. Če bi to zamenja v banki bi še cca 5% zmanjkalo. Ker pa sem dem zamenjal na črno pri vzgojitelju, mi je še cca 5% ostalo. Za moj dijaški žep to ni bilo malo.

Spomnim se tudi iz tistih let iz Prekmurja: slaba delavska plača 200 dem zelo dobra delavska plača 400 dem.
Starejši zdomci v Nemčiji takrat cca 2000 dem neto. Govorim za delavsko plačo z osnovnošolsko izobrazbo ali tudi brez.

To je iz mojega osebnega spomina iz tistih let.

_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 23, 2022 8:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se strinjam glede višine delavske plače. Moja mama je delala kot šivilja, plača okrog 300 DEM. Moja prva plača kot dipl.ing. leta 1993 je bila 500 DEM.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tonesem
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Jul 2019 14:20
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.84

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 1:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A lahko kdo ki je takrat na veliko kupoval to malo pretvori v eure primerljivo, da vidimo kje zdaj živimo...Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 7:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://goldprice.org/gold-price-history.html
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2022 11:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem naletel na en račun za zabavno elektroniko iz leta 1977, je sicer dve leti izven datuma, ki je bil naveden v prvem postu.
Kakšne dohodke sem imel v tem času, tega se ne spomnim, če bom naletel na kakšno plačilno listo iz tega časa, bo zanimivo primerjat z današnjim časom.

Mogoče je ta račun zanimiv zato, ker je viden iz njega celoten obračun, kakšne so bile v tem času davčne in carinske dajatve, v primeru, če si kaj pripeljal iz tujine, ali pa je to za tebe uvozil zastopnik.

Carina je bila takrat 20%

na vse to pa 25% davkov, ki so se delili 14% zvezni davek; 6% občinski davek in 5% republiški davek.



Thorens_1977_.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  907.52 KB
 Pogledana:  46 krat

Thorens_1977_.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Dobra volja je najbolja, ... Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group