www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Inštalacije z bakrenimi cevmi

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 25, 2022 8:02 am    Naslov sporočila:  Inštalacije z bakrenimi cevmi Odgovori s citatom

Ugotavljam, da se moram naučiti delati z bakrenimi cevmi za centralno ogrevanje.
Za predelave - dodelave v stari hiši je težko najti mojstra - takoj, ko zvedo za kaj gre, so zasedeni za najmanj pol leta vnaprej, potem pa se ti ne javi več na telefon; ali pa ti kar naravnost povedo da se s tem ne bodo ukvarjali. Ko ga pa končno najdeš, mu poveš - napišeš - narišeš kaj in kako naj naredi - saj človek se trudi, a zgubljaš živce ob pogledu na končni izdelek. Ne estetsko - tisto me niti najmanj ne zanima - da bi bilo vsaj funkcionalno.

V glavnem - če ima kdo podobne izkušnje - kako se je učil dela z bakrenimi cevmi ? Tukaj je naključno najden, a kaže da odličen video za začetek. Še kakšen predlog na podlagi lastnih izkušenj ?

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 25, 2022 8:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zvaril sem kar nekaj bakrenih in medeninastih priključkov z mehkim in trdim lotom.
Kot je rekel v videu, najbolj pomembno je, da dobro očistiš površine, ki jih misliš zalotat. Vse ostalo je samo praksa in kilometri.
Če dodaš preveč lota, ga potegne po vsej počiščeni površini, zato, si morda označi do kje pride prikluček in očisti 3-5mm dlje, da bodo vari bolj estetski.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1611
Aktiv.: 8.17
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 25, 2022 8:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uf, sem že delal to in še bom moral doma Very Happy
Posnetek iz YT je dober, priporočam pa še tega: https://www.youtube.com/watch?v=V13EEkeeYfM in tega: https://www.youtube.com/watch?v=NQmWLr1qBsM
Najprej potrebuješ dober izvor vročine. Jaz sem začel sicer z običajno "lotlampo" na propan/butan kartuše. Sicer deluje, a le nekje za cevi do 28 mm in če ni zadaj stene ali česar drugega, toplotno občutljivega. Sicer mi je s takšnim gorilnikom uspelo tudi prispajkati 5/4" prehodni kos na 32mm bakreno cev, toda to je že bilo bolj mrcvarjenje kot pa resno delo. Nato pa sem si omislil nekaj na MAPP plin, najugodnejši je tale: https://www.ebay.de/itm/153385762624 in cenejši kot pri nas (ampak ne pošiljajo preko meje, tako da upam da imaš v DE kakšnega kolega). To pa je že bila druga pesem.

Drugače pa, najpomembnejša je priprava materialov, izpraznitev vode, čiščenje, razmastitev, odstranitev gumijastih in plastiščih kosov iz bližine, ki so občutljivi na vročino. Po potrebi lahko del cevi ki je približno 15cm stran od mesta spajkanja, oviješ v mokro krpo, da preprečiš širjenje toplote na občutljive komponente.

Prehodni kosi iz medenine, ki imajo na eni strani navoj, na drugi pa gredo v cev, so razmeroma težji in debelejši od same cevi, zato je pomembno da mu nameniš več plamena kot pa sami cevi.
Če ga spajkaš v kakšnem neugodnem položaju, se lahko zgodi da ne bo povsem raven ko bo enkrat prispajkan (to boš ugotovil ko boš nanj privil ventil, ki bo izgledal nekoliko postrani). V takem primeru si lahko pomagaš s kakšnim odsluženim ventilom, oziroma kosom ki ga ni škoda, da najprej provizorično sestaviš - priviješ komponente skupaj, jih zaspajkaš da imaš vse poravnano in potem razstaviš.

Ne varčuj z dodatnimi ventili in privijali (holandci). Naredi tako da boš lahko zaprl posamezne veje ogrevanja v primeru okvar in da boš lahko odstranil posamezne dele bakrenih cevi, brez nepotrebnega rezanja, če bo kdaj šlo kaj narobe.

Naredi tudi kakšno sliko, da vidimo s čim imaš opravka...
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
david_db
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Apr 2006 11:19
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.48
Kraj: Vidim morje

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 25, 2022 12:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni težko.

Očistiš, namažeš, daš skupaj, segreješ in dodaš lot/cin.
Sam sem tako lani predelal napeljavo v stari hiši. Segreval sem z tisto enoročno grelko iz hoferja na bombole.

Kupi si najcenejše fitinge in cev in vadi na mizi. 5x in boš znal kaj vse je lahko narobe.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.21
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 25, 2022 1:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sam sem nabavil tale gorilnik . sem lani predelal komplet kotlovnico. saj sploh ni težko. Prvo je čistoča + filmčki na youtube ki zelo koristijo.
evo še slikce, ki so sicer bolj slabe ampak vseeno[/url]



Screenshot_20210908-104448_Gallery.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  287.51 KB
 Pogledana:  53 krat

Screenshot_20210908-104448_Gallery.jpg



Screenshot_20210908-104628_Gallery.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  238.71 KB
 Pogledana:  44 krat

Screenshot_20210908-104628_Gallery.jpg



_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
PPartner
Član
Član



Pridružen-a: Tor 20 Nov 2012 13:42
Prispevkov: 151
Aktiv.: 1.09
Kraj: okolica Cerkna

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 25, 2022 3:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če si izposodite aku klešče za stiskanje cevi?
Pri nas v firmi so na ta način naredili komplet menjavo ogrevalno hladilnega sistema, ni bilo potrebno lotati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 26, 2022 6:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

napetost je napisal/a:
sam sem nabavil tale gorilnik
tak gorilnik imam tudi sam ker sem se naveličal bencinske lotlampe. Sem pa mislil da obstajajo posebni za cinjenje kjer se da širina plamena nastavljati, tako kot imaš pri električnem spajkalniku konice raznih debelin.
Opažam pa pri tem iz linka da mora nekaj časa delovati da je uporabna funkcija "Možnost spajkanja v vseh položajih", kot navaja reklama, drugače plamen takoj ugasne.
Citiram:
Posnetek iz YT je dober, priporočam pa še tega: https://www.youtube.com/watch?v=V13EEkeeYfM in tega: https://www.youtube.com/watch?v=NQmWLr1qBsM
ja, ima Got2Learn takšne videe na Youtube da se jih splača presneti, za vsak slučaj če njegov kanal izgine iz interneta.
Pa tale je tudi dober: zacinil je mesingast ventil na bakreno cev in potem razrezal in razdrl vse skupaj da je videl do kod je dejansko šel cin

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 27, 2022 4:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za amatersko rabo (mehki lot) jaz ne bi kompliciral pri lampi. Vzameš najcenejšo z elektro vžigom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 27, 2022 11:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ima mehki lot / trdi lot kakšne zveze s tem kakšno temperaturo vode zdrži ? Nekje sem zasledil da bakrene inštalacije ni dobro ogrevati preko 90°C, tudi stalnih 90°C naj bi bilo preveč
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 384
Aktiv.: 2.17
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 28, 2022 2:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nobene veze. Tudi ~140 stopinj (kar je max možno doseči pri ogrevanju v povezavi z vodo) ni za mehek lot noben problem. 90 je kar običajna delovna temperatura.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 01, 2022 2:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mehki lot drži, če ni na njem izmeničnih obremenitev. V prejšnji firmi smo imeli del ogrevanja z bakrenimi cevmi, del z jeklenimi. Enega od spojev, ki je bil na takem mestu da so temperaturni raztezki povzročali v njem spremenljive napetosti, ni nikomur uspelo tako zalotati z mehkim lotom, da ne bi po nekaj mesecij spustil.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group