www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izobrazba -> poklic?
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 26, 2022 7:26 pm    Naslov sporočila:  Izobrazba -> poklic? Odgovori s citatom

Poznam veliko ljudi, ki uporavljajo popolnoma drugo delo glede na svojo izobrazbo. Recimo šoferji, trgovci, policaji...
Običajno ti naredijo varstvo pri delu pa morda še kak izpit.
Zanima me kako je to z elektro stroko. Recimo kako bi lahko nekdo z 4 ali 5 stopnjo recimo iz smeri lesarstva ali gradbeništva upravljal elektro dela kot na primer elektro vzdrževalec. Za delo pa bi se priučil v podjetju. Poznam sicer par primerov, kjer tudi elektro dela upravljajo taki brez elektro izobrazbe. A gre za zaposlene pri zasebnikih.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.64

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 26, 2022 7:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali pa dobiš električarja jako tokaša s papirji 5 stopnje, ki priklaplja luč s senzorjem gibanja 3 ure.
Ali zamenja 3 fazni kabel dolžine 2m v 6 urah.

_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 27, 2022 1:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Krampus je napisal/a:
Ali pa dobiš električarja jako tokaša s papirji 5 stopnje, ki priklaplja luč s senzorjem gibanja 3 ure.


Stavim gajbo pive, da jaz(avtomehanik+strojni tehnik) priklopim prej luč s senzorjem gibanja kot moj nečak, ki je letos pred diplomo na fakulteti za elektrotehniko.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 27, 2022 10:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kilometrina in konstantna zelja po znanju in ucenju ter dober ucitelj niso zamenljivi z nobeno diplomo. V podjetju imamo par magistrov elektronike moderne dobe, ki starim RTV mehanikom ne sezejo do gleznjev. A so vsaj nekateri med njimi zeljni ucenja, drugi na zalost ne. Ravno tako so tu strugarji, ki se vedno obvladajo struzenje in rezkanje popolnoma rocno in naredijo prototip iz naceckanega a4 lista s potrebnimi merami. Novodobni strojniki pritiskajo gumbe na CNC avtomatih Smile
_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.64

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 27, 2022 10:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Do problema pride, ko priučeni mojster naredi napako, pa za to nima papirja.
_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 27, 2022 11:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:

Stavim gajbo pive, da jaz(avtomehanik+strojni tehnik) priklopim prej luč s senzorjem gibanja kot moj nečak, ki je letos pred diplomo na fakulteti za elektrotehniko.

Po moje to še nič ne pove o nobenem izmed vaju. Če nekdo prej opravi neko enostavno ponovljivo delo, ne prinaša nam vsem nobene razlike v kvaliteti življenja. Pa hitro pa mogoče fovš, ni bilo še nikoli dobro.
Tudi sam sem v zadnjih letih ogromno naredil pri gradnji hiše, pa me za ponovljiva dela počasi mineva. Še hobokov se mi več ne ljubi prat po končanem delu. Npr. naredim lahko par m2 ometa ali pa skopljem par karjol zemlje, potem me pa mine, ker je to pač kar je. Enako velja za ostala ponovljiva dela. Seveda moramo pa razmisliti, kdo jih bo počel, če bi mi radi nekaj drugega.

s55m je napisal/a:

Kilometrina in konstantna zelja po znanju in ucenju ter dober ucitelj niso zamenljivi z nobeno diplomo.

Tole je že bolj važno in verjetno najbolj važno od vsega. Tudi tisto luč enkrat priklopiš, pa znaš. Imeti moraš pa voljo poizkusiti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 27, 2022 4:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:
Krampus je napisal/a:
Ali pa dobiš električarja jako tokaša s papirji 5 stopnje, ki priklaplja luč s senzorjem gibanja 3 ure.


Stavim gajbo pive, da jaz(avtomehanik+strojni tehnik) priklopim prej luč s senzorjem gibanja kot moj nečak, ki je letos pred diplomo na fakulteti za elektrotehniko.

Se v naprej opravičujem za naslednji cinični stavek: tvoj nečak se bo še naučil priklopiti luč s senzorjem, ti pa diplome verjetno nikoli ne boš imel.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 27, 2022 7:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Krampus je napisal/a:
Do problema pride, ko priučeni mojster naredi napako, pa za to nima papirja.

Slišal sem, da tudi tisti s papirjem znajo uporabiti rumeno-zelen vodnik za fazo. Ali pa zamenjajo ničlo in eno od faz v trifazni vtičnici. Slednje se je menda zgodilo na eni polnilnici EV v LJ, s pomočjo katere se je potem okvarilo nekaj vozil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 27, 2022 7:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m je napisal/a:
Kilometrina in konstantna zelja po znanju in ucenju ter dober ucitelj niso zamenljivi z nobeno diplomo. V podjetju imamo par magistrov elektronike moderne dobe, ki starim RTV mehanikom ne sezejo do gleznjev. A so vsaj nekateri med njimi zeljni ucenja, drugi na zalost ne.
Applause
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 27, 2022 11:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Slišal sem, da tudi tisti s papirjem znajo uporabiti rumeno-zelen vodnik za fazo.
na to ne tako redko naletim v (starejših) trofaznih industrijskih, pa tudi hišnih inštalacijah: nekateri se oziroma so se tako sveto držali pravila "plava ti je uvjek nula" da so ru/ze žico uporabili za fazo, modro pa kot Pe+N; to seveda povsod 4-žilni kabel
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 28, 2022 7:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MarkoM je napisal/a:
ti pa diplome verjetno nikoli ne boš imel.


Ne vem kaj si razumel iz mojega zapisa, nikakor nisem hotel koga užalit, ampak samo odgovoriti Krampusu. Nečak je zelo priden, seveda obvlada mnogo več sodobnih znanj kot jaz, mu pa manjkajo kilometri.
Glede diplome, ne verjetno, sigurno ne bom diplomiral, sem zadovoljen s svojo službo in tudi plačo. Zadnjih 5 let delam v podjetju, ki da več na izkušnje kot na izobrazbo.
Lahko tudi rečem, da je plača krepko nadpovprečna.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.64

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 28, 2022 10:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ne drugače vidim dva problema.

Prvi je večinoma nezanimanje šolajočih otrok v srednji strokovni šoli.
Drugi je pomanjkanje prakse v srednjih strokovnih šolah.

Dobim strojnika s končano srednjo šolo (5 stopnja) pa ne ve niti pile ali ročne žage peljati po materialu.

Mater, mi smo vsak teden en dan 5 mesecev pilili UNP65X100, tako da sem se za vse večne čase naučil držati pilo.

Ko moraš kot strojnik, električarju (5 stopnja), ki naj bi bil zaposlen kot vzrževalec, pojasnjevati kaj sploh naj izmeri na treh žicah za luč, kako naj nastavi instrument, kaj naj proba s faznpruferjem, imaš problem.

Pa mu daš v roke digitalni instrument (Fluke), ker analognega (Unimer) še ni videl.

_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 29, 2022 9:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Krampus je napisal/a:
Prvi je večinoma nezanimanje šolajočih otrok v srednji strokovni šoli.
Drugi je pomanjkanje prakse v srednjih strokovnih šolah.
zanimivi bi bili rezultati raziskave koliko ljudi dela v poklicu za katerega so hodili v srednjo šolo. Da se vidi koliko jih (ali koliko nas) je pri 14 letih vedelo kaj bomo delali do penzije.
Za dva sošolca iz srednje šole vem da sta prilezla do doktorata, a noben v elektro: en v geodeziji, en v strojništvu.
Praksa v času mojega usmerjenega izobraževanja 84-88, je bila katastrofa; če se prav spomnim, ji je bil namenjen en dan v tednu, pa še to mogoče ne cel; če je bila kakšna povezava s teorijo, je bila zgolj slučajna; nekaj smo cinili, to je vse česar se spomnim; učitelj pa je komaj čakal da je zapustil učilnico in šel v kabinet med svoje somišljenike.
Citiram:
Mater, mi smo vsak teden en dan 5 mesecev pilili UNP65X100, tako da sem se za vse večne čase naučil držati pilo.
Koda:
Poizvedba – UNP65X100 – se ne ujema z nobenim dokumentom.

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ravne
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Maj 2019 22:02
Prispevkov: 149
Aktiv.: 2.52

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 29, 2022 10:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

psevdonim je napisal/a:

Citiram:
Mater, mi smo vsak teden en dan 5 mesecev pilili UNP65X100, tako da sem se za vse večne čase naučil držati pilo.
Koda:
Poizvedba – UNP65X100 – se ne ujema z nobenim dokumentom.

Verjetno je mišljen UNP profil, ostalo pa je mera.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.94
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 29, 2022 10:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

psevdonim je napisal/a:
Praksa v času mojega usmerjenega izobraževanja 84-88, je bila katastrofa; če se prav spomnim, ji je bil namenjen en dan v tednu, pa še to mogoče ne cel;

Odvisno od angažiranosti osebe, ki je za to odgovorna na OŠ(socialna/specialna pedagog-inja)
Tale stran je sedaj namesto papirnatih vprašalnikov, za usmerjanje
https://www.ess.gov.si/ncips/kam-in-kako

Kolikor vem ta odgovorna oseba nima možnosti nobene povratne informacije, kako so učenci določene OŠ kasneje uspešni v SŠ razen tiste, ko učenci sami pridejo na obisk povedat.

Tudi učitelj OŠ predmeta nima povratne informacije, razen če mu kdaj kak nekdanji učenec pove kako mu gre v SŠ ali osebno pozna koga, ki uči v pravi SŠ

izgovor zakaj ne = varovanje osebnih podatkov
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group