www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ozemljitev zunanje napeljave, električni pastir
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
novnaforumu
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 03 Jun 2022 17:21
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2022 5:25 pm    Naslov sporočila:  Ozemljitev zunanje napeljave, električni pastir Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
prosim vas za pomoč glede napeljave na priloženi skici - električni pastir, priklopljen na omrežno napetost 220V 35 m stran od hiše tik ob drogu nizkonapetostnega voda.

Od hiše do jaška je napeljan (vkopan)35 m dolg 4x2.5mm2 kabel. V jašku bosta priklopljena minimalno 2 porabnika z nizko močjo (skupaj max. 50W), eden od njiju bo električni pastir.

Moja vprašanja in dileme:
1. Ali je smiselno eno od žil (4x2.5mm) uporabiti za ozemljitev porabnikov, ki bodo priklopljeni v jašku, in jo povezati na ozemljitev hišne napeljave? Ali je bolje narediti lokalno ozemljitev, torej neposredno v okolici jaška?
2. Ozemljiti moram tudi ogrado električnega pastirja - ali je to lahko ista ozemljitev kot za 220V razdelilec v jašku (če bo slednja lokalna)? Ali ju moram ločiti, torej posebej ozemljiti napeljavo v jašku in posebej ogrado pastirja?
3. Kako zmanjšati nevarnost prenapetosti zaradi strele - le 1m stran od jaška je 8m visok NN drog?
4. Ali se bo taka napeljava kaj motila z NN zračnim vodom?
5. Pastir bo deloval le ponoči - med sončnim zahodom in vzhodom. Na napajanje pastirja bi zato priklopil kako LED lučko, da bi z razdalje 30-50 m lahko preveril, ali je pastir vklopljen ali ne. Lučka bi bila pritrjena na nosilni drog od ograje 1 m od jaška. Iščem, pa ne najdem prave - mi lahko svetujete, kje poiskati primerno?

Upam da bo kdo zagrizel v ta vprašanja in mi lahko pomagal.



elektrika_hisa_vrt.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  55.59 KB
 Pogledana:  25 krat

elektrika_hisa_vrt.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 903
Aktiv.: 5.52
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2022 7:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče ti to delno pomaga.


Brez naslova.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  191.98 KB
 Pogledana:  27 krat

Brez naslova.jpg



_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
novnaforumu
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 03 Jun 2022 17:21
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2022 8:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s53al je napisal/a:
Mogoče ti to delno pomaga.


Hvala za odgovor.

Samega pastirja znam postaviti, zapleta se mi kombinacija z 220 V napeljavo iz hiše, gl. priloženo skico.

Ali bo ok, če zemljo povežem kar z ozemljitvijo ograde in torej v hišo povežem samo fazo in nulo?



elektrika_hisa_vrt_pastir.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  202.56 KB
 Pogledana:  11 krat

elektrika_hisa_vrt_pastir.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2022 5:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ozemljitev pastirja, na strani izhoda, mora biti ločena od ozemljitve hiše, še posebej strogo ločena od ozemljitve vtičnic!

Ne želiš si motenj, ki jih povzroča pastir po ozemljitvi, ko je ograja v stiku in je pastir dovolj močan, so impulzi reda nekaj 10A in teh tokovnih konic si ne želiš v kablu, ne želiš si jih v hišni ozemljitvi in ko bo v ograjo usekala strela, potem boš šele videl vraga.

Pogojno bi lahko uporabil hišno ozemljitev v zvezdišču, to je temeljno ozemljilo, ozemljitev, ... ampak... zagotovo nimate vse narejeno tako kot bi moralo biti, zato, naredi za pastirja svojo ozemljitev kar tam, kjer bo postavljen.

Ne šparaj z valjancem, ne bodi len, skoplji jarek vsaj nekaj metrov dolg in vsaj pol metra globoko. Lahko zabiješ v zemljo več palic ali valjancev na medsebojni razdalji 0,5-1m in jih povežeš skupaj, to je v redu, ampak če boš imel pastir vedno tam, naredi temu primerno trajno in dobro ozemljitev.

Če ne boš naredil tako kot je treba, nikar ne jokaj spet čez nekaj časa na forumu... ker najprej te bomo povprašali kako imaš rešeno in odgovor ti je lahko jasen že sedaj, če ne boš kopal zdaj, boš kasneje.

Tvoja shema povezave ozemljitve naj služi kot primer zelo slabe prakse!

Pastir - aparat praviloma ni ozemljen, tako pravijo pravila za atest, ne rabi nobene ozemljitve, samo dvojno izolacijo, priključek L in N, torej 2 žilni kabel za napajanje.

Če želiš v jašku 3 fazni sistem, bi moral povleči 5 žilni kabel, sicer ti ostane kvečjemu ničenje. S tvojim 4 žilnim kablom lahko povlečeš 2 fazi, ampak za tvojih 50W je dovolj ena sama faza, ti bo ena žica ostala neuporabljena in seveda drži se standardnih barv vodnikov.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
novnaforumu
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 03 Jun 2022 17:21
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2022 8:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za izčrpen odgovor!

Pastirja bom ozemljil, kot je treba. Bolj je zadržek, da pri jašku nimam veliko prostora, kamor bi lahko napeljal še dodatno ozemljitev za vtičnice. Zato sem pomislil na združitev 2 v 1, a očitno to ni varna ideja. Morda pa res lahko naredim brez ozemljitve za vtičnice, ampak potem moram poskrbeti, da ne bo v jašek v prihodnje kdo priklapljal naprav, ki zahtevajo ozemljitev.

V jašku ne rabim 3 faznega sistema. Večžilni kabel sem potegnil, ker bi vklop/izklop naprav izvajal v hiši - torej pastirja in LED lučko na eni žili (vklop samo ponoči), ogrevanje dežemera (24V, 24W) na drugi žili (samo pozimi), morda v prihodnosti na tretji žili še RPi, ki bi bil ves čas vklopljen. Četrta žila ostane za nulo. Če to seveda tako gre - priponka.



elektrika_hisa_vrt_vezava.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  8.08 KB
 Pogledana:  2793 krat

elektrika_hisa_vrt_vezava.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2022 4:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Načeloma to gre.
Ampak: Rumeno/zelena žica se lahko uporabi samo za PE ali PEN vodnik. V slednjem primeru mora biti vsaj 10 mm2. Običajen štiri-žilni kabel je 3G - torej ena žica rumeno/zelena.
Praviloma bi potreboval kabel z enim svetlo modrim vodnikom brez rumeno/zelenega (podobno, kot si tudi narisal). Če nimaš druge ozemljitve, na koncu tudi ne bi smel imeti vtičnic z ozemljitvenim kontaktom (samo tiste za europlug).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2022 5:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prislonjena neonska žarnica, katera ima konce predvidene za napajanje, le te ozemliš. To je kar dobra signalizacija, če je v ograji prisoten tok. Edin malo švoh je in bi jo kakšno neurje kmalu zdrobilo. Se pravi bi morala biti zaščitena v prozorni plastiki.

Imaš pa za ta namen komercialno že narejene zadeve. Primer: https://www.trgovinastern.si/ako-signalna-lucka

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
novnaforumu
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 03 Jun 2022 17:21
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 04, 2022 9:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PEN - torej ozemljitev in nulo na istem vodniku, ničenje? Vendar to odpade, ker je presek zeleno-rumenega vodnika le 2.5mm2.

Najbolj po predpisih bo torej, če rumeno-zeleno uporabim za ozemljitev napeljave v jašku, en vodnik za nulo in dva kot fazi, priponka.

To varianto z neonsko žarnico sem že našel na forumu. Res bi jo moral zaščititi, ja. Tudi AKO signalna lučka je ok, moti me le, da se bo bliskalo.

Pastirja bom ozemljil z 10 m valjanca cca 60 cm globoko, ki bo položen kar v zalivan nasad ZNOTRAJ ograde. Običajno je, da se ozemljitev pastirja naredi izven; ali je kakšen poseben razlog za to?



elektrika_hisa_vrt_vezava_v2.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  10.38 KB
 Pogledana:  2722 krat

elektrika_hisa_vrt_vezava_v2.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2022 10:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni manjka podatek koliko močan bo pastir in kolko na velikem bo ograja. Na podlagi tega se da potem grobo ugotoviti koliko dejansko rabiš ozemljitve za pastirja. In še en podatek, ki sploh ni zanemarljiv. Pa upam, da boš ti kosil travo odspodaj in ne bo treba pašnemu aparatu to delat.

Vodi za ADSL in VDSL sto zelo občutljivi na motnje v bližini, če je optika potem ni problem. To je veliko krat spregledano, po možnosti ravno ob telegrafskem drogu, kjer pride telekomunikacijski kabel vkopan. 3-4 metre stan od kabla je iskrišče za zašcito proti streli in imaš neverjetne motnje z osipom paketkov in se ti internet praktično ustavi.

Če je pastir 1J je dovolj ena sonda, ki niti ni nujno globoko zakopana, 3 sonde globoko zakopane so za moči 7J in več. No pa saj ti veš kakšen pastir imaš in piše to na embalaži.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2022 10:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

brezimenko je napisal/a:
Če je pastir 1J je dovolj ena sonda, ki niti ni nujno globoko zakopana, 3 sonde globoko zakopane so za moči 7J in več. No pa saj ti veš kakšen pastir imaš in piše to na embalaži.


To je kar nekaj na pamet... Rolling Eyes napisano velja le, če je zemlja vlažna in bolje prevodna. Če je zemlja peščena, kamnita, suha, potem naj bo ozemljitev vsaj 3x ali 5x boljša, zato sem napisal, naj zakoplje valjanec.

Očitno gre za nasad, ograja bo tam verjetno stalna, zato se vsekakor splača narediti zelo dobro in tudi predimenzionirano ozemljitev.

Ne boste verjeli kako zelo se pozna pri pastirju, če je ozemljitev slaba. Zelo rad nahecam ljudi, ki jokajo da ograja ne trese, hkrati pa trdijo, da je ozemljitev dobra. V takih primerih, če me pokličejo, ograjo še dodatno povežem z zemljo s kakšno kovinsko palico, potem pa lastniku rečem naj gre malo porukat ozemljitev... v teh primerih ozemljitev kar dobro preruka lastnika, ki mu potem ni nič jasno... nekaj časa mu ni jasno, ko ga še nekajkrat preruka, mu postane jasno.

Da o neučinkoviti ograji in morebitnem uničenem pridelku sploh ne pišem, zato ker je nekomu škoda skopat nekaj metrov jarka in zasut nekaj metrov valjanca, tega lahko v isti jarek damo kar 2x, da se poveča površina.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
novnaforumu
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 03 Jun 2022 17:21
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 05, 2022 11:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pastir ima 3.5J. Ograda bo dolga 80 m, elektrificiranih žic pa bo 480 m, 6 višin - zaščita vrta in sadovnjaka pred požrešno divjadjo. Ograjenega bo skoraj 500m2.

Telekomunikacijski vod (klasika telefonski baker) je najbližje 15 m od ograde.

Ali je pomembno, kako daleč od pastirja (generatorja pulzov) se začne valjanec? Lahko povsem zraven ali bolje nekaj metrov stran?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2022 10:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iz prakse. Jaz sem ozemljitev dal tja kjer je dovolj zemlje in napeljal kabel do pastirja. Zaenkrat je to še vedno delovalo. Še največ problemov mi je potem povzročal vodnik na ograjo ker potrebuje ekstra izolacijo, če ne je že prebijalo direkt v tla. Zadevo sem rešil tako, da sem ga speljal po zraku in obesil na izolatorje na mestih kjer je bila kriza pa ekstra izoliral z alkaten cevjo oz. kakšno drugo.

To počnem zaradi tega, ker je pastir vedno pod streho po možnosti, kar v objektu zraven okna, da je zaščiten pred vremenskimi vplivi.

No potem pa zakoplji valjanec v vrt ali sadovnjak. Tam je zemlje dovol.

v.j. ni problema so me skozi leta naučili kopat valjanec v zemljo in zabijat sonde kjer ni skalovja. Brick wall
Letos bo treba še izdatno močiti, če bodo šparali z dežjem.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 903
Aktiv.: 5.52
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2022 2:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Enkrat sem se ukvarjal z sosedovim premičnim pastirjem, ki pa ni bil dobro ozemljen. Rahlo me je treslo a nič takega. Meter stran je pa hidrant. Ko sem prijel za žico in z drugo roko hidrant je bilo pa veselo.
Je pa delovalo na baterije, kakšne moči pa ne vem.
Me pa zanima, če je el. pastir solidno ozemljen koliko, voltaže steče čez človeka v primeru, če je moč pastirja, kot se zgoraj omenja npr. 1J?
Nekaj sem si nabavil, pa bi rad primerjavo.

L,p Aleš

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 09, 2022 10:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravzaprav ni čisto jasno, kaj bi rad naredil.

S stališča električne napeljave; če je kabel v hiši priključen na vtičnico, potem je to tehnično gledano podaljšek, ki je dolg 35 m in si ga pač položil pod zemljo.

Podaljški niso del hišne instalacije in na drugi strani ne potrebujejo dodatne ozemljitve.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bonus
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Mar 2014 22:50
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.97
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 12, 2022 12:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus, “tehnično gledano” si ga kresnil mimo. Preberi si razloge za ozemljitev. Jaz bi dal na ta Kabel še prenapetosno zaščito.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group