www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Merjenje povprečne 15-minutne moči
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3369
Aktiv.: 15.75
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 01, 2014 11:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

(julij '14)
v (prazni) hiši imam digitalni števec z utripajočo lučko, ki ga nihče ne hodi popisovat, torej ima Elektro do njega daljinski dostop, in sem enkrat "spotoma" vprašal za izpisek meritve povprečne 15-minutne moči in ga, na moje začudenje, celo dobil, a s poudarkom, da gre za izjemo, ne za pravilo.
Dajte še drugi pritiskat in sitnarit za takšne izpiske, da bodo tudi za gospodinjstva postali pravilo, ne izjema Smile Idealno pa bi bilo, da bi imeli "online" dostop do svojih števcev oziroma do vseh podatkov, ki jih števec beleži.

Na sliki se vidi stalna poraba 4-8W, kar so lahko senzorji za avtomatske luči, radio-ura in podobni stand-by porabniki. Verjetno je ta moč že pod mejo, ki jo je števec sposoben točno meriti, zato pač malo skače gor-dol.

V intervalu med 11:00 in 11:15 (in kasneje med 20:00 in 20:15) pa je bil vklopljen edini večji porabnik, to je bojler z 2kW-grelcem.
Glede na to, da poznam moč grelca in če zanemarim male porabnike, kaže da je bil bojler vklopljen dobrih 9 minut dopoldan in dobrih 10 minut zvečer.


_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
urh123
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 01 Jul 2014 21:00
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 01, 2014 9:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali so vsi novi števci ( taki z utripajočo lučko ) daljinsko povezani z elektrom. Tudi za gospodinjstva ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2638
Aktiv.: 12.54
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 01, 2014 9:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj je (gospodinjstvo).
_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.12
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 01, 2014 11:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podatke se da dobiti tudi preko interneta vsaj za Elektro Ljubljana:
Elektro Lj

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2537
Aktiv.: 13.13
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 02, 2014 12:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

4 oziroma 8 W je lastna poraba.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3369
Aktiv.: 15.75
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 02, 2014 6:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Podatke se da dobiti tudi preko interneta vsaj za Elektro Ljubljana
ali lahko pripneš nek vzorec podatkov ki se dobijo pri Elektro LJ in koliko to stane ?
Citiram:
4 oziroma 8 W je lastna poraba
to pomeni približno 6W*24ur=144W dnevno oziroma 4kWh mesečno oziroma 52kWh letno ? Bom enkrat odvil vse varovalke in pustil tako en teden da vidim, če bo šel števec naprej za 1kWh.
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2537
Aktiv.: 13.13
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 02, 2014 6:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj sem prilepil tehnične podatke za števec in za modul. Števec ima na oko 1,5–2,5 W, komunikacijski modul pa 1,5–3 W. Se pravi, skupaj 3–6 W, pa še nekaj senzorjev za luči pa smo na 8 W.

1 W stalne moči v enem letu pomeni čez palec 1€. Se pravi, za delovanje števca plačaš 3-6 €/leto.

Elektro LJ ima to sedaj zastonj, prej je bilo pa se mi zdi da 8€ mesečno. Itak pa tega ne uporabljam, ker smo pri konkurenci. Meni je važen nižji znesek računa in ne gledanje porabe. Če bom gledal grafe, ne bom nič manj plačal. Lahko dobiš tudi celotno tabelo, samo ko pogledaš cenik sodo, te mine.

http://sodo.si/_files/648/Cenik_storitve_2014.pdf

Urh123, ni nujno, lahko je samo digitalni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.14
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 02, 2014 7:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

psevdonim je napisal/a:
torej, je moja predstava o tem vredu ali ne ? Sem bolj počasen za matematiko.
Kako so pa to merili, ko še ni bilo računalnikov ? S kakšnim bimetalnim merilnikom moči ?


Kako izgleda stari mehanski števec za merjenje konice, lahko poslikam na firmi, kjer so še vedno taki števci (interno merjenje na veliki firmi)
Seveda, če še koga to zanima Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3369
Aktiv.: 15.75
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2022 7:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

(2022)
od kod ravno 15 minut ? Kako so prišli do tega časa ? To me zanima ker želim "15-minutno" povprečno moč izračunavati za ogrevanje.
Torej - kje bi se dalo zvedeti od kod "15 minut" pri 15-minutni povprečni moči ?
Ima kakšna elektro fakulteta laboratorij za energetiko kjer bi kaj vedeli o tem ?
Večkrat sem že kaj vprašal na Iskra Emeco, a odziv od tam je vedno bil nula.

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group