www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

ELEKTRIKA ZA DOMA
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
nimapojma
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 29 Jun 2022 0:32
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.28
Kraj: gorej

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 12:48 am    Naslov sporočila: icon_funny ELEKTRIKA ZA DOMA Odgovori s citatom

Živjo vsi

nimam pojma o elektriki mi je neverjetno kako da to deluje zato se tu imenujem nimapojma.

Kot veste je elektrika draga in postala bo še precej dražja. Zato že dolgo razmišljam kako pa kaj da bi nekaj napravil proti "sistemu".

Že nekaj let nazaj sem našvasal stojalo za kolo ga vpel na alternator in preko raznosmernika na avto akumulator in potem prižgal TV, ker ni bilo antene je bil samo sneg Very Happy

Skratka je kdo tu ki bi mi svetoval pomagal kako bi zadevo sedaj znova sestavil v boljši delujoči verziji.


Res imam željo, da bi se usedel na kolo in poganjal alternator pa polnil akumulator in tako ustvaril dovolj elektrike da bi poganjal pralni stroj, pa telefon napolnil ipd.


Kot sem rekel nimam pojma kaj bi kako bi zato prosim naj se javijo strokovnjaki pa da si naredim to veselje s kolesom in zraven še pljunem "sistemu" v faco

Peace be uppon us!

_________________
Bodi mir in dobro
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 6:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Youtube (in mogoče še kakšen manj znan video server) je zakladnica takšnih idej
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 7:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slaba stvar le-teh je, da v veliki vecini ne delujejo Wink
Physics sucks - ruins all the best ideas!

Skratka, z biciklom ne bos ustvaril omembe vredne razlike, pogooglaj moc, ki jo trosis in upostevaj se ene 30% izgub. IMHO je trenutno edino fotovoltaika nizje moci in v lastni izvedbi zadeva, ki se dejansko financno izplaca in pokrije relativno hitro.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 8:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, pri fotovoltaiki ni treba poganjat pedala, če primerjam s prvotno idejo.

Generator za tako imenovano sobno kolo bo celo dražji od sončnih panelov.

Splača se delat elektriko na poganjanje pedalov le v primeru, ko sonca ni in elektriko nujno rabiš v nekem trenutku, ko so akumulatorji prazni.
Naredil sem več takih sobnih koles, v vlogi generatorja je bil 500W hub motor 36V, ki je 12V sistem odlično polnil tam nekje do 20A. Namen takih sobnih koles je bil uporaba v vikend hišicah pozimi... saj veš, ni sonca, dolge noči, ... Nekaj teh motorjev imam na zalogi, če te zanima, tudi panele imam, stvar si lahko v živo tudi ogledaš.

Alternator ima preslab izkoristek, rabi visoke vrtljaje in še vzbujanje. Primeren stroj je nekaj na stalne magnete in seveda nazivna napetost mora biti dovolj visoka. Omenjeni motor je 3 fazni, za usmerjanje se rabi 6 diod ali 3F gretz. Ker je nazivna napetost 36V, že pri zmernih vrtljajih lepo polni 12V sistem, za 24V pa že zmanjkuje ali pa bi moral dvigniti vrtljaje.
Z raznimi alternatorji in dinamami sem delal preizkuse, daleč najboljši rezultat je z motorjem, ki ga omenjam... rezultat je tako dober, da vse ostalo odpade, nima smisla sploh preizkušat.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 8:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni nemogoce, a je v praksi tezko izvedljivo.
Tukaj si lahko ogledas, koliko ljudi je bilo potrebnih, da bi poganjali eno studijsko opremo.
Ta studijska oprema niti priblizno ne porabi toliko energije, kolikor pralni stroj. Potrebno je bilo kar nekaj ljudi, ki so se izmenjevali, in jasno akumulacija, ki je pokrivala razlike. Jaz sem sestavil sistem ( show-business) in iz prve roke lahko povem, da je popoln nesmisel.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 9:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V tehniškem muzeju v Minhnu imajo tak bicikel. Radio vsak prižge, žarnico nekateri, infra peč pa zažari le dobro treniranim.

Podoben sistem je v vsakem ex-Yu zaklonišču, le da je pogon na roke.

Upoštevaj, da je rekreativec zmožen poganjati kakih 120W nekaj ur. To je cca.en panel fotovoltaike.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 10:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred leti so tak eksperiment (napajanje hiše s kolesarji) naredili pri BBC in pripravili dokumentarec:
https://road.cc/content/news/11779-cyclists-power-family-home-bbc-show-highlight-energy-wastage
https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1232743/How-cyclists-does-power-hairdryer-The-answers-18-family-discovered-unique-TV-experiment.html

Pa še lepa, na hitro najdena razlaga za laike:
Can You Power A House With A Bicycle? - YouTube
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 11:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče vrh strehe serija mikro vertikalnih vetrnih turbin, ki jih poganja že rahla sapica. Problem tega je, da razvoj nekako ne sledi napredku, izgleda še premalo svinjamo. Prototipov je že nekaj, cene pa, da dol padeš, ker še ni masovne proizvodnje.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 12:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sapica že vrti, ampak koliko energije pa da ven?
Teško je obiti znane zakone. Sploh pa tega, da energija ne izinja (in se ne pojavi iz nič) in da je seštevek vseh energij na začetku enak energiji na koncu. Torej ena sapica ne more proizvesti 1kW energije. OK lahko jo, ampak turbina mora biti v tem primeru ogromna.

Vsekakor pa podpiram inovativnost in želim obilo uspeha vsem, ki se tega lotijo!

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 2:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

brezimenko je napisal/a:
Mogoče vrh strehe serija mikro vertikalnih vetrnih turbin, ki jih poganja že rahla sapica. Problem tega je, da razvoj nekako ne sledi napredku, izgleda še premalo svinjamo. Prototipov je že nekaj, cene pa, da dol padeš, ker še ni masovne proizvodnje.


Kot so ti že omenili-sapica nima energije .
Da razvoj ne sledi napredku - tega ne razumem, kaj si želel napisat.
Vetrnice (mikro) na veliko delajo kitajci, povpraševanja pa ni zelo veliko, ker zadeve v praksi ne delujejo. Delajo na kakem otoku ali jadrnici.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nimapojma
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 29 Jun 2022 0:32
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.28
Kraj: gorej

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2022 10:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvala za odziv-e. Je pa res bi nekako upal da bo napredek sledil razvoju tehnologije, pa da bi se kaj premaknilo iz muzeja v Minhnu.
_________________
Bodi mir in dobro
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 30, 2022 6:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšen napredek bi rad? Zakon termodinamike in zakon o ohranitvi energije še vedno velja tako kot nekoč.
Napredek v smislu super-duper izkoristka nad 100% preprosto ni možen, seveda pa se lahko precej približamo visokemu izkoristku kar klasičen alternator zagotovo ni.

Iz muzeja ni nujno da se kaj premakne, mnogi so oziroma smo naredili to že pred leti in se tudi praktično uporablja. Pri nas na Bledu imamo osvetlitev nekaj novoletnih okraskov s pogonom na kolo... https://radio1.si/46744/blejska-ljubezenska-zgodba

Enako še vedno delujejo in se občasno uporabljajo kolesa, ki sem jih naredil za polnjenje akumulatorjev v vikend hišicah.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 30, 2022 7:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že nekajkrat sem naletel na "energy genija", ki bo rešil svet s super (glupo) idejo na katero normalni niti pomislili še niso.
Seveda ne, ko pa nihče za razliko od tega individuma ni šprical fizike. Laughing
Mi kar kocine dvigne. Brrrr
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 30, 2022 8:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_S je napisal/a:
Že nekajkrat sem naletel na "energy genija", ki bo rešil svet s super (glupo) idejo na katero normalni niti pomislili še niso.
Seveda ne, ko pa nihče za razliko od tega individuma ni šprical fizike. Laughing
Mi kar kocine dvigne. Brrrr

Na žalost je takih ljudi vse več, torej ljudi brez znanja fizike, vendar z "vizijo" in "zmožnostjo razmišljanja izven okvirov". Pa še na Kickstarterju jim uspe zbrati miljone za svoje ideje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 30, 2022 8:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tu je ena vetrnica ki je še nisem videl vrteti se

ni treba takoj delat elektrarne , začneš s tistim kar imaš in kaj si lahko privoščiš in v nekem smiselnem vrstnem zaporedju.

Važno je da je zares uporabno in boš naredil neko spremembo , kaj privarčeval na dolgi rok

jaz imam fasado , rastlinjak in zalogovnik za deževnico



2.PNG
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.05 MB
 Pogledana:  43 krat

2.PNG



_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group