www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Fizika v vsakdanji rabi

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Ankete
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  

Moji fizikalni problemi pri vsakodnevnem delu pri...
Osnovna mehanika (hitrost, sila, pospešek)
16%
 16%  [ 6 ]
Malo zahtevnejša mehanika (nihanje, kotni pispešek, coriollisova sila, ...)
5%
 5%  [ 2 ]
Osnove termodinamike, energija, elektrika
61%
 61%  [ 22 ]
Fizika delcev, optika, atomika
8%
 8%  [ 3 ]
Jedrska in kvantna fizika
8%
 8%  [ 3 ]
Skupaj glasov : 36

Avtor Sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 23, 2022 10:00 pm    Naslov sporočila:  Fizika v vsakdanji rabi Odgovori s citatom

Včasih naletim na koga, ki mu niso jasni osnovni pojmi fizike, spet drugič pa s sogovornikom veselo kramljam o kakšnem malo zahtevnejšem pidročju fizike. Zanima me, koliko se srečujete s področjem fizike pri vsakodnevnem delu?
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1611
Aktiv.: 8.17
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 7:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobra tema, ampak pri glasovanju bi bilo bolje, če bi lahko izbral več odgovorov.

Sploh mi ne omenjaj tistih ki jim osnove niso jasne... Pray Mene včasih začnejo gledati postrani, ko uporabim trigonometrijo, da si izmerim kaj pri gradbeništvu in mehanizaciji - takrat jim izpadem kot največji komplikator. Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ignis
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Feb 2011 10:38
Prispevkov: 456
Aktiv.: 2.86
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 8:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

- fizika je #cenzurirano#,
- brez meritev itak nič, kar je spet samo potrditev tistega kar se v naravi dokaj od "pamtiveka" samo mi ne "vidimo" tega in potem od tega delamo celo znanost

Anketa:
- ni mogoče izbrati več področji? ne morem se strinjati z rangiranjem področji- npr.
- mehansko nihanje (resonance) so podobno zahtevne kot področje 4

_________________
Znanje se množi, če ga delimo!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 9:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ignis je napisal/a:
- fizika je #cenzurirano#,
- brez meritev itak nič, kar je spet samo potrditev tistega kar se v naravi dokaj od "pamtiveka" samo mi ne "vidimo" tega in potem od tega delamo celo znanost

Anketa:
- ni mogoče izbrati več področji? ne morem se strinjati z rangiranjem področji- npr.
- mehansko nihanje (resonance) so podobno zahtevne kot področje 4


Kako se naredi anketo z več izbirami?

Sicer pa... saj se da odgovoriti v temi.

Sam se srečujem kar z nekaj fizikalnimi problemi, od čisto materialnih karakteristik, do raznih problemov s področja prenosa toplote, ... Nazadnje sem moral "ponoviti" poglavje pretoka kapljevin (Hagen-Poiseuillov zakon, ki opisuje laminarni pretok tekočin skozi tanke odprtine).

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 9:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za vsa področja velja: "Celo življenje se učiš, da na koncu neumen umreš."

Življenje je pestro in nikoli dolgočasno, če stalno nekaj spoznavamo, se učimo, delamo, ... še posebej če je to nekaj novega, ker tisto kar že znamo, postane dolgočasno.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 12:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mislim da je obdelava materialov ( predvsem na mikronivoju ) eden ključnih pojmov v današnji industriji

( lepljenje , galvanizacija , varjenje , zaščita površine , plastika )

vse zgoraj omenjene stopnje se vključujejo v to obdelavo .

recimo zakaj se pozlata na tiskanini ne spajka

-------------------------------------------------------------------------------

drugače fizikalnih meritev ne počnem več sedaj sem jih pa prej vsakodnevno iz skoraj vseh naslovov

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 12:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker so pozabili na nikelj, morda ?
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ignis
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Feb 2011 10:38
Prispevkov: 456
Aktiv.: 2.86
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 1:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
...do raznih problemov s področja prenosa toplote, ...

hmm ...zanimivo, nikoli nisem razumel ta pojav prenosa toplote;
je "mehanski" ali spada v področje valovanja ...
govorim o prenosu toplote, ko se snovi dotikajo (trdna snov-trdna snov, trdnina - fluid, fluid- plin, vsa 3 skupaj ...)

_________________
Znanje se množi, če ga delimo!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.64

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 7:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Termodinamika me občasno muči, ko je treba kaj izračunati.
Na palec se še nisem zmotil v smeri težav, prej proti predimenzioniranemu.

Drugače pa bolj mehanika.
Iskanje meja med togostjo in elastičnostjo z vplivom mase delov.
Najbolje je, ko moraš skonstruirati nekaj kar bo vzdržalo udarce, nihanja, obrabo, mora biti lahko, da ne obremenjuje pogona, predvsem pa poceni. Rolling Eyes

_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 8:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

se še kdo spomni risanje grafičnega prehoda temperature v kovini ( ali 2 kovinah )

smo risali pri dr. Drnovšku v laboratoriju za termometrijo , se spomnim pa sem pozabil kako se že to riše

@ mare nečistoče v zlatu , čista [cenzurirano] na nekaterih pozlačenih konektorjih ( in pcbjih)

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 24, 2022 8:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ignis je napisal/a:
mosqito je napisal/a:
...do raznih problemov s področja prenosa toplote, ...

hmm ...zanimivo, nikoli nisem razumel ta pojav prenosa toplote;
je "mehanski" ali spada v področje valovanja ...
govorim o prenosu toplote, ko se snovi dotikajo (trdna snov-trdna snov, trdnina - fluid, fluid- plin, vsa 3 skupaj ...)


Trije pjavi so pri tem:
prevajanje toplote ali kondukcija - podobno kot ohmov zakon (matematika je ista)
prestop toplote ali konvekcija - zaradi gibanja tekočin
sevanje toplote ali radiacija - je pa elektromagnetno valovanje, ki nastane kot posledica (toplotnega) gibanja delcev v snovi


Primeri:
Nekdo je "pameten" in prime konico slajkalnika. Zaradi mehanskega stika se toplota prevaja iz površja prsta v globino, temperatura kože se povuša in nastane opeklina
Tipična konvekcija je ogrevanje z radiatorjem, kjer se topel zrak (tekočina) dviguje in poviša temperaturo -ogreje prostor.
Sevanje pa čutiš, če daš roko nad prižgan električni štedilnik.

Ti pojavi so zelo zanimivi, saj jih z malo iznajdljivosti lahko praktično izkoristimo. Npr. ponoči izkopljemo luknjo v mivki, tako da ni osvetljena in gleda proti temnem nebu. Ker je vesolje temnejše od naše luknje, bo bilanca toplote v luknji negativna, saj ta seva proti črnemu vesolju več, kot pridobi nazaj. Tako lahko ohladimo sixpack, le poskrbeti je treba, da ni v bližini virov toplotnega sevanja, ampak luknja "gleda" le v vesolje.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 25, 2022 8:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebaveh je napisal/a:
Mene včasih začnejo gledati postrani, ko uporabim trigonometrijo, da si izmerim kaj pri gradbeništvu in mehanizaciji - takrat jim izpadem kot največji komplikator. Rolling Eyes

Ta je dobra, ja. Se tudi meni dogaja. Sicer sem spoznal tudi ljudi, ki teorijo uporabljajo na zelo visokih nivojih v praksi. Večinoma je pa to kar si omenil. Nekako si to razlagam tako, da imajo ljudje neko prepričanje o svojih sposobnostih. Ko pa pride nekdo, ki bi slučajo lahko prebil njihov steklen strop, ga je pa najlažje označiti za komplikatorja... Mr. Green
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 12:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko smo že pri fiziki v vsakdanji rabi, zanimiva izjava:

Koda:
...opustitev ruskega premoga, nafte in zemeljskega plina bo izvedena s pospešitvijo razvoja obnovljivih virov energije, kot sta vetrna in sončna energija...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Ankete Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group