www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Linux argumenti za in proti. Prednosti in slabosti...
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2011 1:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@walchunus: se popolnoma strinjam!
@mesko: res me zanima, kdo bo tole tvojo klobaso prebral do konca? Prišel sem do "za kaj se gre" (btw gre se za to, da se kam pride) in še par besed naprej, potem sem pa odnehal.
Za starejše, ki imajo probleme z očmi, je takle zgoščen prispevek z enim odstavkom, zelo zelo nečitljiv.

Razprav podobnega tipa je na Netu kar nekaj, nekaj jih je bilo pa tudi na tem forumu in gre samo za ponavljanje in na koncu samo za navijanje za in proti.
Moje mnenje pa je, medtem, ko M$ postaja čedalje obširnejši in s tem tudi nejasnejši za povprečnega uporabnika, postajajo distribucije Linuxa čedalje enostavnejše tako pri instalaciji kot pri vsakdanjem delu.
In kakor so problemi pri M$u (nešteto popravkov), tako so problemi pri zadnjih distribucijah Linuxa, se pa slednji bolj in bolj približuje povprečnemu uporabniku.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mesko
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2009 12:16
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 29, 2011 2:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@mesko: res me zanima, kdo bo tole tvojo klobaso prebral do konca? Prišel sem do "za kaj se gre" (btw gre se za to, da se kam pride) in še par besed naprej, potem sem pa odnehal.
Za starejše, ki imajo probleme z očmi, je takle zgoščen prispevek z enim odstavkom, zelo zelo nečitljiv.


Se opravičujem za "klobaso" brez odstavkov. Se v bodoče bolje potrudim tudi za starejše oz. ljudi, ki imajo težave z vidom.


LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sdomen
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 13:09
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.06
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 06, 2012 2:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz uporabljam Fedoro, trenutno sem še na 14, ker je na novejših Gnome3, ki mi nikakor ne potegne.
Moje izkušnje z linux sistemom so naslednje, pred leti je bilo res tako, da ni nič delalo(filmi, gonilniki, ...), zdaj pa je zadeva dodelana, edini problemi so še z 3D grafiko. Linux pa itak ni namenjen igranju iger. Mislim da je linux tudi za povprečnega uporabnika danes v redu, če pa obvladaš konzolo pa ne greš več na M$.
Največja prednost pri linuxu je, da je zastonj, ter da so programi zastonj. Ni se ti treba ubadat z torrenti, pa crakci, pa updajeti, ...
Kar se tiče resnega dela(programiranje, IT), se M$ lahko skrije, razen če si seveda pripravljen odšteti enormne količine € za Visual Studio, ki pa je res daleč najboljše razvojno okolje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 06, 2012 2:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sdomen je napisal/a:
Kar se tiče resnega dela(programiranje, IT), se M$ lahko skrije, razen če si seveda pripravljen odšteti enormne količine € za Visual Studio, ki pa je res daleč najboljše razvojno okolje.

Saj tu je večna dilema... ali kupiti VS ali vložiti več časa v programiranje z zastonjskimi okolji. Kaj več stane....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 06, 2012 8:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sprašujem se, ali ne obstaja kakšna alternativa temu Visual Studiu?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gregoral
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Nov 2006 9:42
Prispevkov: 688
Aktiv.: 3.26
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 07, 2012 3:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sprašuješ po alternativah za VisualStudio vendar ni jasno za katero platformo.

Za windows:
----------------------------------
VisualStudio express (je brezplačen),
Delphi (menda še vedno živi),
Eclipse,
Mono (alternativa za C#),
...

Za Linux
----------------------------------
Eclipse,
Kdevelop,
gcc in pripadajoča orodja,
Mono (alternativa za C#),
...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sdomen
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 13:09
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.06
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 07, 2012 11:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz uporabljam Eclipse, ki cisto zadovoljuje moje potrebe. Programiram pa v C, C++ ter v Javi. Pri Eclipse mi je vsec, da dobis veliko dobrih zastonj pluginov in da imas podporo za svn, cvss in git. Vecina razvojnih okolji v embedded svetu, iz katerega tudi sam izhajam, temelji na Eclipse, kar je tudi dokaz temu, da je Eclipse robustna, funkcionalna ,ter cisto dostojna zastonj alternativa MS VS.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BosniaCNC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Okt 2011 13:41
Prispevkov: 31
Aktiv.: 0.20
Kraj: Zenica (BiH)

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 20, 2014 5:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:
Ubuntu je res bolj za začetnike. Nekaj časa sem ga uporabljal, potem sem se ga pa naveličal zaradi konstantnih sprememb, ki jih uvajajo z nadgradnjami. Za desktop sicer uporabljam Arch linux. Tule je potrebno že nekaj znanja, da zadevo skonfiguriraš, samo končni rezultat je pa lahko zelo raznolik... to je tudi poanta linuxa. Za strežnik ga pa ni čez debiana!


U svakom pogledu za pogon cnc-sistema u vlastitoj izradi je bolji Linux:



snimak-ekrana.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  74.3 KB
 Pogledana:  23 krat

snimak-ekrana.png



snimak-ekrana1.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  59.24 KB
 Pogledana:  6 krat

snimak-ekrana1.png



linuxcnc.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  24.16 KB
 Pogledana:  2 krat

linuxcnc.gif


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bpavsic
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Apr 2009 20:45
Prispevkov: 354
Aktiv.: 1.94
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2014 11:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem "gor zrasel" z DOSom in posledično Windowsi. Z linuxom sem se prvič srečal precej časa nazaj (nekaj let pred 2000) in sicer s Slackware distribucijo. Takrat je bil internet še precej omejen na dial-up linije in večina informacij je prišla preko BBS ali pa kakšnega FTPja. Že samo to, da sem lahko zagnal X windowse, je trajalo in trajalo. Danes uporabljam Linux (kot so že napisali predhodniki) predvsem tam, kjer so Windowsi finančni problem (pa še to samo za server), pa tudi na internetu je ogromno tutorialov.

Problem, ki ga imam, je v tem, da Linux premalo uporabljam in porabim kar precej časa za vsako stvar, ki jo moram na takem serverju naredit (pač pozabiš ukaze, njihovo sintakso in tudi v katerih datotekah so katere nastavitve). Če je distribucija z grafičnim vmesnikom (X), potem je to lažje, še vedno pa je določene zadeve potrebno postoriti v terminalskem oknu. Ta ista stvar je tudi na Windowsih. Nove serverske različice se lahko namestijo čisto brez GUIja in potem se vse konfigurira v "terminalskem načinu". Powershell je tudi precejšen preskok glede na stari command.com itd...

Glede stabilnosti se ne strinjam, da je Linux stabilnejši kot npr. Windows. Doma in v službi ima poleg Linux (Centos in FreeBSD) strežnika tudi Windows. Oba delujeta brez problema v ESXi okolju (virtualizacija) kar nekaj let brez kakršnegakoli restarta. Do sedaj sem z npr. z Windowsi imel "slabe" izkušnje izključno v primeru, ko je bilo kaj narobe s hardwareom. Enako je bilo z Linuxom.

Osebno pa o desktop uporabi Linuxa niti ne razmišljam predvsem zaradi softwarea. Programi, ki jih uporabljam, so na voljo samo za Windows okolje, brezveze pa se mi zdi, da bi jih poganjal v nekih emulacijah znotraj Linuxa samo zato "da pač imam Linux".

V glavnem, moje mnenje je, da sta Linux in Windows precej podobna sistema (čeprav nekateri tega nočejo videt/priznat), uporaba je pa stvar navade in dodatnega softwarea, ki ga potrebuješ.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wmn
Član
Član



Pridružen-a: Sre 30 Mar 2011 8:38
Prispevkov: 55
Aktiv.: 0.35
Kraj: JN76FB

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 20, 2014 10:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam uporabljam vse, naboljse vzamem iz vseh "svetov" operacijskih sistemov.
Čeprav nam zadnja leta smetijo svet.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 30, 2022 2:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trenutno je že več kot pol leta gor Manjaro, prej sem imel Debian.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miquel
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 07 Apr 2023 13:47
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.17
Kraj: India

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 07, 2023 1:56 pm    Naslov sporočila:  Re: Linux argumenti za in proti. Prednosti in slabosti... Odgovori s citatom

I use ubuntu .it is user friendly and good for beginer.
_________________
Barcode Label Maker by : https://www.barcodelabelmaker.org
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.07
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 09, 2023 10:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam doma samo linux/ubuntu (nimam niti dual boot), v službi pa winse. Pa mam rajši linux, najrajši kar terminal Smile

Za elektroniko se z linuksom kar da: imaš kicad, intel/amd fpga orodja so podprta v linuksu, kompajlerje imaš. Je pa problem pri strojništvu, nimaš nobenega spodobnega 3d modelirnika.

Bomo pa videli koliko časa bomo zdržali samo z linuksom - odvisno kdaj bodo otroci ugotovil, da obstajajo tudi winsi Smile

_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
darkwarrior
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Dec 2014 20:16
Prispevkov: 121
Aktiv.: 1.08
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 09, 2023 7:13 pm    Naslov sporočila:  Linsux Odgovori s citatom

Linux za serverje: Zelo fajn
Linux za home pc ali office: Na kratko - Neustrezen

Linux za:
1. Lahek in hiter
2. Ce distro vsebuje bloatware, se vse da izbrisat brez posebnih posegov, modifikacij...(kot so win95 pa 3.x bili - ker je bilo na disketah)
3. Generic driverji ki delujejo brez problemov za vecino naprav vrednih do 100€
4. Pestra izbira "okusa" ker je distribucij vec kot dejanskih linux userjev.
5. Ni nobene telemetrije in vohunjenja vgrajene v sistem, tako da ni nic treba odstranjevat ali izklapljat.

Linux proti:
1. zelo slaba mainstream podpora
2. slaba user podpora (2% uporabnikov ima linux, se pravi se bo dvema od stotih sanjalo o cem sploh govoris)
3. Elitism linux userjev, se pravi tud ce znajo pomagat nocejo, ker "to bi ti moral vedet kako se naredi"
4. ni vecine dobrih komercialnih programov
5. ni velike vecine iger
6. ni drivers oz slabi driverji, ko hoces uporabljat karkoli ki je vec kot 100€
7. splosno neprijazen do uporabnikov, tudi ce je distribucija za zacetnike
8. ko imas probleme, bos namesto par minut lahko tudi vec dni iskal resitev, ker je sistem svetu prevec neznan
9. Fragmentacija linuxa pomeni da je situacijo s linuxom, sploh s podporo, gonilniki in programi, pa dejstvom da more vsak user kompilat programe s pisanjem ukazov v terminal, nemogoce izboljsat


Nazadnje urejal/a darkwarrior Ned Apr 09, 2023 10:40 pm; skupaj popravljeno 9 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
darkwarrior
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Dec 2014 20:16
Prispevkov: 121
Aktiv.: 1.08
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 09, 2023 10:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
@mesko: res me zanima, kdo bo tole tvojo klobaso prebral do konca? Prišel sem do "za kaj se gre" (btw gre se za to, da se kam pride) in še par besed naprej, potem sem pa odnehal.
Za starejše, ki imajo probleme z očmi, je takle zgoščen prispevek z enim odstavkom, zelo zelo nečitljiv.


Ni treba bit starejsi da je to necitljivo, imam perfekten vid in je takle textwall tudi zame necitljiv, ker se cez nekaj linij zacnes izgubljat med vrsticami. Pomagal sem si z oznacevanjem in prebral do konca. Tip jamra o varnosti in stabilnosti windowsov (in zato naj bi bil Linux boljsi).

Se pravi @mesko: Prvic - Linux je security through obscurity, oz skoraj noben ga ne uporablja in zato se ne splaca iskat lukenj v njem.. a vsake toliko casa se nekdo najde s prevec casa(shellshock) in razkrije da je linux(in drugi unix sistemi) isto varen kot je windows bil v zgodnjih 2000 letih, ko je veliko ljudi prvic zacelo uporabljat net.

Drugic - Nevem kdaj si ti nazadnje windows uporabljal a windows xp s service pack 2, windows 7, windows 8.x, windows 10,.. se vsi redko sesuvajo.. in ko se.. vsaj z mojimi izkusnjami je skoraj vedno neki s strojno opremo. Windows je bil znan po sesuvanju za case 9x. a win NT - Not really.

medtem ko je xp laufal sem iz kompa odklopil disk, potem sem ga nazaj priklopil in se ni sesul... ceprav je imel kar velik razlog za crash. Tok o tem.

Jaka57 je napisal/a:
problemi pri M$u (nešteto popravkov), tako so problemi pri zadnjih distribucijah Linuxa, se pa slednji bolj in bolj približuje povprečnemu uporabniku.


Updajti pri ubuntu morajo biti, ce hocejo kdaj postat vsaj 10% popularni kot windows. Obstajajo razlogi zakaj je Ubuntu najbolj popularen od Linuxa. Tele "m$" kratica je pa meni malo mimo, ker Microsoft je firma in seveda da jih zanima denar tako kot vsako firmo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group