www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Smotrnost domače izdelave TIV za hobi projekte

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> ARM arhitektura
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 13, 2022 8:06 pm    Naslov sporočila:  Smotrnost domače izdelave TIV za hobi projekte Odgovori s citatom

Že kar nekaj časa ne vidim nekega smisla za zapravljanje časa z načrtovanjem nekih CPU platk in packanje s kakimi župcami če gre za single ali pa ponovitve v par kosih, odkar je teh nano/pico/esp ... dip modulčkov po razumnih cenah povsod dovolj. Pa tud, če gre za ST-ja. Wink


Mosqito tale varianta s kačonom je pa sploh zanimiva. Čeprav so meni hudo zanimivi tudi Zero sploh v verziji 2W (trenutno žal bolj slabo dobavljivi). Imajo (skoraj)vse kar imajo veliki, pa se človek kar domače počuti. Laughing


Nazadnje urejal/a frenki Čet Sep 15, 2022 7:43 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 13, 2022 10:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale L432 je priromal tudi na Dolenjsko pred leti (hvala Tilzor), vendar se nekako ni prijelo. Po mojih izkušnjah (niso ravno velike, zgolj za dober razred letno) je pri mlajših pomemben tisti "waw" efekt, ko z nekaj kliki začne nekaj migat, skakat, ropotat, ali pa vsaj žmigat. Da bi bilo za to treba neke silne čorbice pacat in podobno je že zdavnaj vse mimo. Seveda pa od tistih 40-50 ostane 4-5 takih, ki jih stvar toliko pritegne, da jim proti koncu srednje šole včasih že ne znam odgovorov kar stresti iz rokava. Praktično nihče od teh pa nikoli ni izdeloval tiskanin sam. Znajo pa dizajnirat, sami pripraviti proizvodne fajle, naročiti PCB, tudi material, potiskat spajko, nastaviti profil reflow peči, uporabiti rework postajo, oživeti vezje brez preveč "dima", zmodelirat, porezkat in na 3D printer izdelati ohišje, nenazadnje celo na koncu narediti kakšno meritev performans in to uporabiti za zaključno nalogo. Saj bi jim kazal razne kemo čorbice, ampak so štromarji in v tem času podjetja iščejo ljudi s takimi izkušnjami, ki so takoj uporabne (npr. v razvoju), kjer pa igranje z razmerji topil, ki ga omenjaš nekako ni ravno prioriteta. Res pa je to lahko uporabna izkušnja za nekoga, ki bi rad postal npr. radioamater konstrukter ali pa reciklator starih komponent in imeti 2000 sledilcev na YT (s čimer ni prav nič narobe, le take izkušnje ravno niso za v CV, preživljati se pa tudi verjetno ne da samo s tem, če nimaš najmanj 100M sledilcev).
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 14, 2022 12:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem s kačo začel na STM32F405 in sicer s temle:
https://www.aliexpress.com/item/33041073841.html
Takrat sploh še ni bilo omenjenih RP2040 oz. Raspberry Pi Pico.

Tudi jaz ne razumem najbolje fetiša z izdelavo TIV za hobi projekte, kjer izdelaš en ali dva kosa. Za preproste hobi projekte z uC-ji ti načrtovanje in izdelava TIV vzame krepko preveč časa v primerjavi s časom, ki ga potrebuješ za ostala dela, da zaključiš projekt.
Pa tudi drugače ne vidim v lastni izdelavi TIV neke dodane vrednosti. Tudi pravljice, da nam bodo to "znanje" vzeli kitajci so več kot smešne, saj domače mešanje zvarkov nima nikakršne veze z resno industrijo izdelave TIV.
Večina noče izdelovati TIV iz podobnega razloga, kot velja za čiščenje greznic. Redki uživajo v svinjariji s katero sta povezana oba postopka.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 14, 2022 8:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Smiselnost (samo)izdelave TIVa bi zahtevala svojo temo, ampak ja - ne vem več, kdaj sem se nazadnje s tem ubadal, glavni razlog pa je kompleksnost vezij (vsaj 2 sloja, majhni pitchi), kar v domači delavnici enostavno ne gre zadovoljivo narediti. Velja isto za rezkanje PCBjev ali pa jedkanje. Z obojim sem imel slabe izkušnje v smislu izgubljanja časa in živcev z napakami, za katere načeloma sploh ne bi rabil skrbeti v primeru solidno izdelanega vezja.

LP, g

p.s. Drugače pa priznam, da sem v jedkanju in packanju prav užival! Smile

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 14, 2022 1:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če potrebujem samo enega ali dva pcb-ja in da ne rabita bit nevem koliko zakomplicirana, potem izdelam doma. Če jih potrebujem več, dam delat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 14, 2022 1:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Frenki, vse je odvisno, kaj pocnes.
Jaz se veliko tega tudi v razvoju pocnem na tak nacin, ker je hitreje. Kar nekaj iteracij na dan, kar je neizvedljivo pri zunanjem izdelovalcu.
Govorim za R@D.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 14, 2022 2:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravnokar smo probali na našem CO2 laserju iz čistega firbca rezati kitajske inox stencile ... Zadeva dejansko gre skozi pleh prav lepo, je pa potrebno spolirati spodnji rob reza, saj na spodnji strani pleha ostaja malo ostankov reza. (dosedaj sem parkrat v ta namen uporabil folijo za grafoskop, danes pa smo za finto probali inox Wink )

s55m, odvisno od tipa razvoja - pri malih bolhah s pitchom 0,5 mm in manj , ki niso več redkost oz. sploh ne dobiš zadev v "normalnih" dimenzijah, si ne predstavljam izdelave doma, brez laka.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 14, 2022 2:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m je napisal/a:
Kar nekaj iteracij na dan, ...

Pri vseh CAD/CAM orodjih, ki so danes na voljo?
Pa tudi dvomim, da je na teh tvojih TIV kakšen resen uP.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 14, 2022 6:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Adi glede tvojega komentarja se kar strinjam, mogoče z eno opombo. Eno je področje s katerim se ukvarjaš ti, drugo so pa neke "digitalije", kjer je konec koncev manj pomembno, če kako povezavo na 1000 lukenj plati potegnem z žico malo počez.

Moja dilema gre bolj v smer tega, da je precej kontroler/CPU modulov dostopnih v kar uporabni obliki (govorim o "projektih", kjer je govora o kosu ali par kosih izdelanega), da se da zadevo uporabit na tak način, da ga lahko enostavno porineš v podnožje ali pa prispajkaš nekam, kjer imaš zgrajeno periferijo, ki jo bo šofiral. Odpadejo skrbi po nekih mrežnih, WiFi, BT, serijskih, USB, programskih, ... vmesnikih, pa raznih enotah za shranjevanje, kot so razna ležišča SD kartic, ... Večino tega je običajno na teh modulčkih implementirano. Ne vidim razloga, zakaj bi šel to načrtovat, risat, spajkat ... za par kosov. Ostane pa več časa za to, da se posvetiš temu, kar naj bi pravzaprav zadeva počela. Pa naj si bo to SW, ali pa neka specifična periferija. V fazi načrtovanja in testiranja se da v tem primeru lepo shajat tudi s kakimi 1000 lukenj platkami, končna realizacija je pa lahko tudi izdelana tiskanina, kamor je tak modulček prispajkan.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 15, 2022 10:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No jaz sem opustil možnost izdelave PCB v lastni režiji potem, ko sem videl kako to počnejo največji mojstri na tem področju. V nadaljevanju je časovnica nekega projekta:

11.04.2022 17:03 No nekaj se dogaja (vidna prva shema projekta).
12.04.2022 12:24 CAD prikaz prve postavitev elementov za PCB, brez povezav
14.04.2022 16:39 PCB pojedkan
16.04.2022 19:13 PCB zlotan
19.04.2022 17:58 odkrili, da je kar par stvari narobe. Baje zaradi hitenja Smile
19.04.2022 18:05 SW nekaj miga
25.04.2022 11:48 Izdelana tretja iteracija PCB
27.04.2022 08:59 Tretja iteracija PCB zlotana
28.04.2022 23:51 Video, kjer se vidi, da ena LED utripa
2.05.2022 12:20 Prikazana nova iteracija PCB (papirnata verzija)
5.05.2022 16:59 Izdelana tretja iteracija PCB (zjedkan in pocinjen PCB)
21.05.2022 08:00 Ugotovljena napaka na ne vem kateri iteraciji že.
1.08.2022 20:18 BINGO, sedaj prvič vidimo tudi prikazovalnik in ne samo utripajoče ledice.

Govorimo torej o skoraj štirih mesecih razvoja za en LED prikazovalnik ure in temperature. Bi moral imeti kot mačka 9. življenj, da bi si za vsak tako preprost projekt vzel toliko časa.

Pred tem je nekdo nekaj podobnega a modularnega naredil v enem večeru. Je bil ta projekt takoj označeno kot zanič, ker je bilo vse skupaj premalo zakomplicirano. Vsaj tako se je dalo razumeti iz zapisanega.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 15, 2022 10:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekako tako kot Adi. Testno vezje običajno sestavim na protobordu. Če ni prekomplicirano ga potem zlotam na tisti luknjasti testni plošči. Manjšo bolj kompicirano zrezkam večjo jedkam. Obvezno pa eno ploščico zjetkam in testiram, če planiram izdelanti nekoliko večjo serijo in jih nameravam dati delati.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 15, 2022 10:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Proteus, ni v redu, da pustiš, da nate tako zelo vplivajo dogodki in izkušnje nekega projekta, ki se po tvojem vleče predolgo. Tak primer bi te moral vzpodbuditi, da to narediš hitreje in bolje in to v lastni režiji. No, nekateri največji mojstri so mojstri bolj v manipuliranju in naštevanju izgovorov, ... in vedno imajo prav in vedno obvelja njihova...

Zakaj ne v lastni režiji ?
Ali res morajo vsako malenkost narediti kitajci?

Tiskana vezja za svoje potrebe izdelujem sam, projekt prilagodim tehnologiji izdelave. Ja, tudi pri meni včasih pride do kakšne dodatne iteracije, ampak to je nekaj normalnega, včasih se pomankljivost ali dodatna ideja pojavi šele, ko je prva iteracija sestavljena in je v fazi testiranja ali uporabe. Lastna izdelava zame pomeni, da lahko projekt sestavim in že testiram v roku nekaj ur potem, ko je zrisano.
Tudi serijska proizvodnja vezij mi zaenkrat ne dela težav, če so to mala vezja, jih je na eni platki 20, lahko tudi 50 kosov, ko je zjedkano in zvrtano, se platka razreže na končne manjše kose.

Uporaba modulov, s tem mislim kitajske modulčke... v nekaterih primerih jih uporabim kot komponento in pridejo montirani na moje tiskano vezje, v nekaterih primerih uporabno vsebino takega modula sestavim direktno na moje tiskano vezje.

Pogosto je bolje, če je vezje naše lastno (lahko tudi narejeno nekje po naših načrtih), da ni gor nekih kitajskih modulov, saj se lahko zgodi, da bo naročnik preveč "pameten" in bo rekel, da je to itak sestavljeno iz kitajskih modulčkov in da to ni dobro, da to je pa ja poceni in ne vem kaj še vse.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 15, 2022 1:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz pa, če se da, sedaj najraje uporabim izdelane module. Arduinoti, releji,...

Če se ne da uporabit izdelan modul, pa sem vedno naredil svoj TIV. Itak nisem nikoli delal nekih serij, tako da se tudi nisem poglabljal, kako TIV dati izdelati.

Za zelo male zadeve pa itak tisočlukenj platka.

In za testiranje protoboard. Po posameznih koščkih celote, ki potem (lahko) najdejo mesto na pravem TIV in tvorijo kompleksnejšo celoto.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 15, 2022 9:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus enkrat spomladi sem med eno čikpavzo povezal tistih par potrebnih žic, pa par vrstic kode, da je zadeva zaživela.

Za polno funkcionalnost bi bilo treba dat gor še nek RTC, mogoče nek temometer, piskač, pa par tipk. Sestavljivo na 1000 lukenj plati brez nekega filozofiranja. Če bi dal pa še ohišje naprintat ... verjetno bi v enem popoldnevu, pa proti večeru končal. Ampak ... nekaj podobnega, skupaj z DAB radijskim sprejemnikom je bilo pred časom na policah enega našega špecerista po slabih 20€. Tako da ... jara kača, ki jo opisuješ ima povsem drug namen. Verjetno je pa to tudi razlog, da projekt nekoga drugega - ne glede na vsebino - ne more biti označen drugače, kot zanič.

Je pa tule - vsaj z mojega zornega kota zanimivo nekaj drugega. Težko bi v istem času spravil skupaj kakršno koli tiskanino, kot ga rabiš za to, da iz predala potegneš neko "minimalno" platko s kontrolerjem, priključiš in se začneš ukvarjat z vsebino. Moduli, kot ga je v eni od tem omenjal Mosqito - Raspberry Pi Pico ali pa meni tudi zelo zanimiv Raspberry Pi Zero, pa razne variante bazirane na Arduino ali ESP platformi so lahko več kot primerna osnova za tovrsten način gradnje. Saj v končni iteraciji še vedno lahko narišem tudi tiskanino, na kateri je postavljen tak modul s potrebno periferijo.

Seveda ne trdim, da je tole univerzalna rešitev. Za tiste, ki razvijate na kakih visokih frekvencah povsem neprimerno. Enako za tiste, ki razvijate neke velikoserijske produkte. Tam, kjer gre pa za neko industrijsko avtomatiko, pa tudi sam raje posežem po rešitvah s kakim PLC-jem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 15, 2022 10:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V pol ure končano. Še lukenj nisem vrtal, razen dveh za konektorja (s stopničastim svedrom).

Se pa tale CEM odkično reže s škarjami za papir. Samo s puštolo na vroč zrak ga je treba segreti.

Vezje ima plinske odvodnike, na strani Rx še supresirce, pa UN-UN 1:9 za direktno ozemljitev antene. Sem imel dipol direktno na SDR, pa je crkovalo ob prvem vetru (še nevihte ni bilo treba). Ko sem konektor antene položil na ozemljitev, je pokalo kot električni pastir. Upam, da bo zdaj mir.



IMG_20220915_202447.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.04 MB
 Pogledana:  6 krat

IMG_20220915_202447.jpg



IMG_20220915_193728.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.27 MB
 Pogledana:  7 krat

IMG_20220915_193728.jpg



IMG_20220915_193716.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.34 MB
 Pogledana:  5 krat

IMG_20220915_193716.jpg



_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> ARM arhitektura Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group