www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Orodje v delavnici: spajkalniki
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3205
Aktiv.: 33.13

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 21, 2022 11:38 pm    Naslov sporočila:  Orodje v delavnici: spajkalniki Odgovori s citatom

Še eno področje, kjer vsak berač svojo malho hvali. Po dveh letih uporabe kitajskih "brzich-ev" lahko podam nekaj praktične primerjave. Za referenco imam še vedno Weller WSP80 (80W) s postajo WD-1, saj bolj univerzalnega spajkalnika še nisem imel v rokah. Z opisom ne bom izgubljal besed, saj primeš in spajkaš. Za domačo delavnico nima nekih fensi dodatkov (velik barvni displej, ultra hitro gretje ob vklopu, menjava konice v 0,875689756 sekunde in podobne za doma brezvezne stvari). So pa konice ultra poceni in ultra vzdržljive. Nekje sem od nekih orto spajkalnih mojstrov slišal, da je problem oksidacija med grelcem in konico. Če bi bilo to res, potem nikoli nebi spajkal takega konektorja na 16 kvadrat finočišno licno, neskončno serijo XT-90, pa tudi kake baterijske packe, vse seveda pri običajnih temperaturah, nič kaj posebej pogreto v nepotrebno visoke temperature.

ATTEN GT-6200 - dokaj ugodna cena, dva kanala, v kompletu je pinceta, ki je praktična za spajkanje dvonogih SMD komponent (upori, kondenzatorji). Pri večjih blazinicah mu zmanjka sape tudi z največjo konico. Pinceta je uporabna, samo malo nenatančna in hitro se zgodi, da manjša komponenta (0603 ali manj) odleti v neznano. Priporočam kot rezervo ali kot res prvi spajkalnik za začetnika. Konice so izmenljive po sistemu hako/JBC. Če primerjam z WSP80, je pogojno uporaben za večje površine in zelo blizu pri malih komponentah. Mu pa včasih tudi pri malih komponentah zmanjka sape (ob isti nastavljeni temperaturi).

1000 in en klon brzich-a na osnovi Hako dizajna (izmenljiva konica z grelcem). Dokler dela, je OK. Ko ne dela, je za v smeti. Konice ne vdržijo prav dolgo (vsaj tiste v kompletu po 10 za 30 eur ne). Ročka je praktična, gretje hitro.

Imel sem priliko delati tudi z enim JBC (manj kot dve leti9, tako da o resnih izkušnjah ne morem govoriti). Moram reči, da sem nasedel marketingu in obžaloval vsak EUR zanj. Spajkanje je bila muka, ob menjavi konic se mu je večkrat zmešalo, kaj več kot 1206 mu nisi smel pokazati, tudi z največjo konico, da o vzdržljivosti konic niti ne izgubljam besed, saj so bile po enem tednu za v smeti. Nove pa so drage kot "žefran". V primerjavi z wellerjevimi 5 eur za konico, ki vzdrži nekaj let zlorab lahko rečem samo "hvala lepa". Saj lahko da je bil le defekten izdelek, na splošno pa je OK, ampak glede na to, da je "nekaj grelo", kazalo temperaturo (senzor je vgrajen v konici), bi človek rekel, da je stvar bila normalno delujoča. V glavnem, tekega nebi nikoli nabavil za domačo delavnico.

Razne miniaturne erse (pico, nano in podobno) je nekje v rangu "brzichev", le da je kanček bolj vzdržljivo. I-con pico je OK, saj ima tudi 80W grelec. Konice bi pa lahko bile malo vzdržljivejše.


Vse zgoraj opisano je na osnovi lastnih izkušenj (min 2 leti uporabe). Poskusil sem še par drugih odelov in tipov, ampak nobenega dovolj dolgo, da bi lahko ocenil na osnovi praktičnih izkušenj.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.95
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 12:17 am    Naslov sporočila:  Re: Orodje v delavnici: spajkalniki Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
...
Imel sem priliko delati tudi z enim JBC (manj kot dve leti9, tako da o resnih izkušnjah ne morem govoriti). Moram reči, da sem nasedel marketingu in obžaloval vsak EUR zanj. Spajkanje je bila muka, ob menjavi konic se mu je večkrat zmešalo, kaj več kot 1206 mu nisi smel pokazati, tudi z največjo konico, da o vzdržljivosti konic niti ne izgubljam besed, saj so bile po enem tednu za v smeti. Nove pa so drage kot "žefran". V primerjavi z wellerjevimi 5 eur za konico, ki vzdrži nekaj let zlorab lahko rečem samo "hvala lepa". Saj lahko da je bil le defekten izdelek, na splošno pa je OK, ampak glede na to, da je "nekaj grelo", kazalo temperaturo (senzor je vgrajen v konici), bi človek rekel, da je stvar bila normalno delujoča. V glavnem, tekega nebi nikoli nabavil za domačo delavnico.
...
Imam najosnovnejši model(CD-2SE+T210a(40W) JBCja že dobra 4 leta, še vedno original konice.
Se pa da te konice uničiti isto kot kak WMRP od wellerja, če jih kdo uporablja kot vzvod(pajser).

Za okoli skakat pa en hakko kloni. En TS-80, in en kup SH-72(marsikaterega sem že komu pusil/podaril).
Enako sem podaril/pustil okoli karkoli sem imel spajkalnikov kjer konica in grelec nista ista stvar. Pač vsakemu svoje, je pa verjetno razlog zakaj so v novih proizvodnjah večinoma JBCji.

Sem pa zdaj probal za zafrkancijo prispajkat 16mm2 v XT-90 in razen to da fizično 16mm2 ne gre v luknjo za 12mm2 na XT90 je šlo z 40W 2.3mm dleto konico(večje nimam).

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5326
Aktiv.: 24.81
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 7:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ersa ICONov je en kup, dela bp, konice drzijo.

JBC imamo 2 ta mocna za kaksne vecje zadeve, zadeva je neverjetna (lotas 4mm2 zico kot puter).

Izredno dobro se obnese tudi mali posevnookec TS80P, s katerim se da polotati marsikaj, napajas pa ga lahko na terenu tudi iz powerbanka (pozor, powerbank mora imeti QC3 podporo, ce hoces 30W ...)

Razocaran sem nad Ersino odspajkovalno postajo, rabimo jo sicer redko, dela pa tudi relativno slabo.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.04
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 9:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V službi Ersa icon-2 (normalna ročka, pinceta, odspajkovalna ročka). Dela ok.
Doma Ersa rds 80 + Multisprint ročni za po terenu. Fino je ker konice pašejo iz enega na drugega. Delata oba OK. Na tisti malo debelejši kabel pri ročki od rds sem se navadil, tako da mi ne dela problemov. So pa spajkalne konice kar drage, če jih je naenkrat za zamenjat več kosov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4041
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 2:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jaz bi tudi nabavil en brzić za doma ampak takega z DeWaltovo baterijo .

Sicer uporabljam JBC CD 2E in ročki T245 in T210

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6539
Aktiv.: 29.49
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 3:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Očitno sem en redkih, ki se bo za domačo uporabo težko poslovil od Weller-ja. Stalno v uporabi je stari magnastat WTCP/TCPS, pa WECP/LR21 in WDD. Večino stvari podelam z magnastatom - zaenkrat še nisem naletel na nič takega, česar ne bi mogel pospajkati z njim. Problem pri teh Wellerjih so špice, ker tistega, kar so vzdržale stare kljub "normalnemu" rokovanju ne vzdrži nobena nova več. Erse ICON in SMT nabirajo prah v kotu, ker mi ne sedejo.

Občasno prižgem še Aoyue 968 ... na tej koristim samo vroči zrak, ker je spajkalnik zanič.

V službi je Ersa Icon, pa bi jo z veseljem zamenjal za kaj od zgoraj naštetega.

Tele variante Brzich(tm) sem si ogledoval, pa sem običajno prišel do zaključka, da zaenkrat z obstoječim orodjem shajam in ni potrebe po kopičenju tovrstne krame.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3205
Aktiv.: 33.13

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 3:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Občasno prižgem še Aoyue 968 ... na tej koristim samo vroči zrak, ker je spajkalnik zanič.


Vroč zrak v delavnici je še ena od "vročih" tem. To velikokrat pride prav, zato odpiram novo temo.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 35.03
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 3:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brzića je stestirala osemletna deklica (podobna tej na sliki) in je bila takrat zadovoljna z njim, kako nebi bil tudi njen dedek.

Vendar je razlika, dedek še vedno čepi na Wellerju, ker je trmast ko osel. Wink

Mimogrede: kaj je danes z deklico na sliki?

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3205
Aktiv.: 33.13

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Haha, postala je "full-size" najstnica.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14550
Aktiv.: 65.62
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 5:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dva kitajca:


Tega sem odmaknil z mize, ker je zmanjkalo prostora:

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5764
Aktiv.: 25.99
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 6:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Očitno sem en redkih, ki se bo za domačo uporabo težko poslovil od Weller-ja. Stalno v uporabi je stari magnastat..........
Nisi in ne mislim menjat, poleg magnastata (3X) je redno v uporabi še WSP80 in nič ne kaže, da bi jih zamenjal. Mislim, da imam konic in rezervnih grelcev dokler bom lahko lotal.
Čas ni moj gospodar ali drugače, nikoli se ne mudi toliko, da bi se moral segreti v 1s ali manj. to velja za magnastate, WSP je pa včasih še prehiter Very Happy .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5326
Aktiv.: 24.81
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 8:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ves kako pravijo: na dobro se hitro navadis, ampak ce ne ves, da je lahko boljse, si tudi z obstojecim zadovoljen. In nic ni narobe s tem.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 182
Aktiv.: 1.66

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2022 9:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://pine64.com/product/pinecil-smart-mini-portable-soldering-iron/

Doma imam tudi tale pinecil, ki je cenovno zelo ugoden, lepo paše v roko, vendar je zraven potreben še napajalnik.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 447
Aktiv.: 2.67
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2022 3:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam že nekaj let en cenejši italijanski stroj Lafayette SDD-9. Takrat se mi je zdel cenovno ugoden pa sem ga kupil, se mi zdi dober, mogoče je krivo to da sem z vsem hitro zadovoljen.

Za večje zadeve imam pa star Iskrin 60W-ni kol. Konice ne vem če se še kje dobi, se nisem zanimal, to ki jo imam gor vsake toliko časa s pilo popravim pa je, dokler jo ne bo zmanjkalo potem bom pa naprej razmišljal. Whistle

Za SMD elemente imam en 12V svinčnik iz konrada, ne vem sploh kje je, bi ga moral poiskati, pa en 25W ali 30W star Iskrin spajkalnik mora tudi še nekje biti, aja pa 25W Welerja imam tudi Very Happy tistega low cost varianta, kaj pa drugega.

Ja, če povzamem, sama škart roba. Cool

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pomar
Član
Član



Pridružen-a: Čet 04 Dec 2008 21:15
Prispevkov: 242
Aktiv.: 1.30
Kraj: okolica Ptuja

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2022 8:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uporabljam kitajca QUICKO T12. Imam pa tudi spajkalnik izdelan v Kopru.


spajkalnik.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.72 MB
 Pogledana:  4 krat

spajkalnik.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 38 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group