www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Slo banke in spletna varnost
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.94
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 09, 2022 6:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
tisti kalkulatorček

Ko ti bo crknil, ti bodo le aplikacijo vsiljevali Evil or Very Mad

Ni mi logično zakaj Slovenka Banka, želi biti odvisna od Ameriške korporacije?
A ni bila že enkrat scena ko je Google blokiral vse huawei telefone, in je takrat vsem tem uporabnikom crknila mobilna banka na telefonih?
Kaj če iz nekega vzroka se blokira isti app za vse Google telefone? Pa če bo vzrok politični bodo tudi padli tudi tisti na jabolku. Brick wall

bostjang je napisal/a:
Pri bančništvu zgolj preko mobilne aplikacije pa se sprašujem, kako sploh to ustreza 2FA, ko pa gre za eno napravo. Ali virus ne bi mogel prestreči vse interakcije uporabnika z aplikacijo in potem preko stranskih vrat omogočiti oddaljenega nadzora nad aplikacijo? Ali niso bili prav zaradi tega uvedeni OTP? V tem smislu je ukinitev OTP možnosti korak v varnosti nazaj.

2FA pomeni samo 2 gesli po ločenih poteh. Bolj sta ti poti narazen boljše je. Tako da ja fizični OTP je zaradi tega bolj varen.
Da en keylogger na telefon, da polovi gesla in prestreže SMS...

Pa tudi če pustimo OTP app, zakaj mora biti od banke?
Odprtokodnih OTP generatorjev je dovolj, rabijo le, da se jim pove po katerem algoritmu se šifrira, ter kateri je TVOJ osebni glavni kluč. Torej napredni uporabnik bi to zlahka prevzel na banki in si pravilno nastavil, kjer koli bi že želel.

In kaj je narobe z SMS OTP? Da, SMS ni šifiran, pa kaj pol... OTP po SMS + uporabnikovo geslo + če hočemo biti še bolj varni sicet, pa bo ja dovolj ali ne ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 12, 2022 12:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
@Grega09, zanima me tale tvoja opcija skoraj nič stroškov, meni se ne zdi da je 2,60eur mesečno kolikor znaša en najcenejših stroškov vodenja, da je to skoraj nič stroškov. Za nekoga ki nima, je teh 31,20eur lahko hrana za vsaj cel teden.
Zanima me zato, ker bi temu prijatelju svetoval ponovno menjavo banke, sva že an tem, da gre na N26, tja mu tudi FURS ne bo segel in banka mu ne bo vsakokratno vzela najmanj 20 ali 25 eur za izvržbo. Ja, rubeža ni, ker gre za socialni transfer, ampak banka svoje vseeno vzame, barabe.

Ok, po napisanih izkušnjah tule vidim, da bom moral preizkusiti še N26. S temi digitalnimi bankami sem začel z Revolutom, pa bo dobro pretestirati še N26, ker vidim, da imate dobre izkušnje tule.

Glede stroškov se strinjam, za nekoga je 30€ na leto veliko, zame zaenkrat ne, priznam. Včasih gre par ur za to raziskovanje pa ves prihranek v luft poleti še preden rečeš keks in sem se naučil neke normalne stroške sprejeti, ker drugače gre preveč časa za premalo efekta. Da bi pa zaradi principa to delal mi je pa tudi izguba časa. Je velikokrat treba gledati tudi večjo sliko s stroški, ne pa samo tiste ene cene videti. V mojem primeru dve leti nazaj je to bila izredno nizka obrestna mera za stanovanjski kredit, ki sem jo potem še zmanjšal na 1,8%. Verjetno bi par mesecev nazaj dobil še nižjo. Zdaj ne vem kako je tržno s krediti, gredo pa obresti kar hitro gor. Pa zavarovanja mi niso pretirano visljevali, ker sem jim dal vedeti, da potrebujem od njih samo dvoje: TRR in kredit.

Na hitro: V Sloveniji imamo kot družina kot fizične osebe odprte štiri račune, o detajlih ne bi. Banke so SKB, NLB in po novem N banka (prej Sberbank). Zadnji dve imata vodenje brezplačno, SKB pa mesečno plačujem vodenje za dva računa. Na teh računih tudi nimam nekih drugih stroškov s prenosi med njimi in provizijami. Potem je pa še Revolut in kar je poslovnih zadev... Druga zgodba.

Še vedno me pa zanima, kako kot tujec in mlad par v neki drugi EU državi priti do kredita recimo 200 k€ za stanovanje ali neko manjšo hišo? Pa da ga porabiš tu? Kako se to izvede?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 12, 2022 12:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

miharix je napisal/a:
Silvo je napisal/a:
tisti kalkulatorček

Ko ti bo crknil, ti bodo le aplikacijo vsiljevali :evil:

Eni pravijo, da ti bralniki niso vezani na banko, torej lahko uporabiš kateregakoli, ki ti je na voljo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.53
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 12, 2022 4:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

OTP generator sem jaz nabavil v trgovini, potem ko mi je na dveh PBS ovih (PBS kasneje združen z NKBM) prav hitro crnila baterija (po odpovedi ni več delal, čeprav sem baterijo zamenjal, ker je bil namerno tako narejen). In ta isti je še letos delal bp na Sberbanku.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 12, 2022 4:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri varnosti se je potrebno vprašati?

… a je varno, da naokrog kažeš svojo polno denarnico v kateri so vsi prihranki?

Sedaj pa nosimo pri sebi telefon, s katerim lahko …

Samo še vprašanje časa je, kdaj bodo to ugotovili denarja potrebni.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3221
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 29, 2022 4:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morda komu koristi... vse o odpiranju računa na N26.


Odprtje računa pri nemški banki N26.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Odprtje računa pri nemški banki N26.pdf
 Velikost datoteke:  159.5 KB
 Downloadano:  24 krat


_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2022 12:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sg1 je napisal/a:
OTP generator sem jaz nabavil v trgovini, potem ko mi je na dveh PBS ovih (PBS kasneje združen z NKBM) prav hitro crnila baterija (po odpovedi ni več delal, čeprav sem baterijo zamenjal, ker je bil namerno tako narejen). In ta isti je še letos delal bp na Sberbanku.

Todos ima neke generatorje, ki so neobčutljivi na menjavo baterij. Nekje še imam par kosov pa jih ne znam porabiti, ker sem vmes zamenjal banko oz. nimam pojma kako bi to sploh sparil z Revolutom, ali pa Google računom, ker tega najbrž ne podpirata.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2022 12:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
miharix je napisal/a:
Silvo je napisal/a:
tisti kalkulatorček

Ko ti bo crknil, ti bodo le aplikacijo vsiljevali Evil or Very Mad

Eni pravijo, da ti bralniki niso vezani na banko, torej lahko uporabiš kateregakoli, ki ti je na voljo.

Včasih se moraš narediti budalo. Iz principa rečeš vse kar je googlovega ali japkovega sovražim do dna srca. Telefonirat se da tudi drugače brez njih dveh. En čas se boste gledali grdo na pultu, da ji potem le potegne... No pa saj je že Silvo lepo napisal.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 01, 2022 5:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Težava je, ker grdo gledanje in izjave o sovraštvu po vsej verjetnosti ne bodo dovolj, da bi ponudili možnost uporabe bralnike. ISP banki sem že jamral, pa so odgovorili, da je bila to 'poslovna odločitev banke'. V miharix-ovem poročilu pa presenečen ugotovim, da je za poslovne uporabnike uporaba bralnikov še vedno mogoča. Čemu delanje razlik?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 15, 2024 11:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Končno je nekdo dokazal, da se da mobilno banko shekati. Pazite torej, kaj nameščate na digitalne denarnice in kakšna dovoljenja dajete aplikacijam.

SI-CERT 2024-03 / Kraje sredstev iz mobilnih bank preko okužbe z virusom Anatsa
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 15, 2024 4:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Končno je nekdo dokazal, da se da mobilno banko shekati........[/url]
Točno iz tega razloga imam blokirana plačila iz telefona in to od začetka!
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 16, 2024 8:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ampak, kaj ko to pri nekaterih bankah le delno pomaga. Pri teh aplikacija mobilne banke prikaže vse potrebne podatke za prijavo v spletno banko.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brusli
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Nov 2020 12:10
Prispevkov: 139
Aktiv.: 3.42
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 16, 2024 10:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A kdo pozna kako slovensko banko, ki ne zahteva telefona pri uporabi spletne banke?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 16, 2024 11:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brusli je napisal/a:
A kdo pozna kako slovensko banko, ki ne zahteva telefona pri uporabi spletne banke?

BKS
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 18, 2024 11:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

NKBM, sodeč po navodilih, uporablja SMS žeton. Torej pameten telefon ni potreben.

Nazadnje urejal/a bostjang Tor Mar 19, 2024 1:54 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group