www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

TOMOS A35 problem z hupo in elektriko

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
matejDORD
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2015 19:32
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.14
Kraj: Murska sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2022 8:32 am    Naslov sporočila:  TOMOS A35 problem z hupo in elektriko Odgovori s citatom

Kupil sem solidno ohranjen A35, kateremu je bilo potrebno nameniti nekaj ljubezni. Ko sem usposobil delovanje luči (zamenjava sijalk, nekaj potrganih in odklopljenih kablov,...). Na koncu sem se lotil še zamenjave hupe, saj stara ni delovala. Kupil sem univerzalno 12 V hupo, jo priklopil in opazil čudno obnašanje.

Hupa deluje le, ko so vse luči ugasnjene (svetijo le pozicijske), pa še to pri določenem gasu. Ko je motor v čisto nizkih obratih hupa rahlo vibrira in ne oddaja zvoka, ko dam gas začne hupa oddajati glas, pri višjih obratih pa spet neha oddajati glas (hupo sem probal nastavljat tudi z zadnjim vijakom). Ko prižgem luči pa ob pritisku na tipko za hupo, se na lučeh vidno zmanjša svetlost, hupa rahlo vibrira in ne oddaja zvoka, neglede, v kakšnih obratih je motor.

Izmeril sem regulator in od določenih obratov naprej drži cca 11V stabilno. Kje bi lahko bi problem oz. je možno, da regulator ne da zadostne izhodne moči (12V 60W) ? Glede na izgled regulatorja predvidevam, da je še prvi (1991).

_________________
Nikoli ne obupaj !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2022 9:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšno hupo si pa kupil? Primerno za mopede za izmenični tok?
Moj je letnik 1998, seveda z 12 V instalacijo z nazivno močjo 50 W, ki se še odlično drži. Imam pa trenutno že tretjo hupo gor, ki pa ima dograjen še en kondenzator. Seveda je opazna razlika med prostim tekom in dodanim plinom, toda dodati moram le malo plina, da odda poln glas.
Glede na shemo, pa gre napajalna rumena žica iz regulatorja najprej na hupo, ter potem na vse druge porabnike. Hupa je pač neugoden umazan porabnik, ki zahteva nekaj toka in oddaja en kup motenj. Mr. Green
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matejDORD
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2015 19:32
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.14
Kraj: Murska sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2022 9:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebaveh je napisal/a:
Kakšno hupo si pa kupil? Primerno za mopede za izmenični tok?
Moj je letnik 1998, seveda z 12 V instalacijo z nazivno močjo 50 W, ki se še odlično drži. Imam pa trenutno že tretjo hupo gor, ki pa ima dograjen še en kondenzator. Seveda je opazna razlika med prostim tekom in dodanim plinom, toda dodati moram le malo plina, da odda poln glas.
Glede na shemo, pa gre napajalna rumena žica iz regulatorja najprej na hupo, ter potem na vse druge porabnike. Hupa je pač neugoden umazan porabnik, ki zahteva nekaj toka in oddaja en kup motenj. Mr. Green


Hupa je tale: https://www.saplex.si/default.asp?mid=sl&pid=modul_it&wid=4842&detailid=11755

Tako, da mislim da je brez problema, kondenzatorja pa nimam dodanega. Hupa je prva vezana na fazo in šele za njo so ostali porabniki.

_________________
Nikoli ne obupaj !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2022 10:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tomos ima izmenični tok. Si prepričan da je ta hupa za izmenični tok? Lahko probaš dati pred hupo diodo in kondenzator.
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2022 10:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko pridem domov, bom poslikal svojo. Tale na sliki pa izgleda zelo podobno moji prejšnji (drugi po vrsti). Ta je res bila že sama po sebi razmeroma tiho in nič kaj prida, že ko je bila nova.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
a.vidmar
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Jul 2007 11:03
Prispevkov: 1137
Aktiv.: 5.58
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2022 1:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na podatke na AX-u, je troblja namenjena za 12V DC.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matejDORD
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2015 19:32
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.14
Kraj: Murska sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2022 1:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
Tomos ima izmenični tok. Si prepričan da je ta hupa za izmenični tok? Lahko probaš dati pred hupo diodo in kondenzator.


Bom preveril ko pridem domov in sporočim. Hupa je po izgledu taka "univerzalna" vendar v crom barvi, kupljena v velu centru. Vem pa, da pri sponkah na hupi ni nobene oznake za polariteto. Če je res DC hupa potem nebo problema, bom dodelal vezje.

a.vidmar je napisal/a:
Glede na podatke na AX-u, je troblja namenjena za 12V DC.


Hupa je ista kot na sliki vendar v crom izvedbi. Kupil sem jo v velo centru, je pa res da nisem omenil da hočem AC hupo. Ko pridem domov, preverim še na embalaži.

_________________
Nikoli ne obupaj !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matejDORD
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2015 19:32
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.14
Kraj: Murska sobota

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 06, 2022 1:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na hupi ni nobenega drugega znaka kot to, da je 12V 1A. Hupo sem testiral na laboratorijskem usmerniku 12V DC in deluje brez problema. Tomosu sem nato dodal vezje (diodni mostič in 100uF polarizacijski kondenzator) za spremembo izmenične napetosti AC v enosmerno napetost DC, vendar se situacija kaj dosti ni izboljšala.

Vse kaže, da je problem v elektriki na Tomosu.

_________________
Nikoli ne obupaj !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 06, 2022 1:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Regulator v bistvu deluje tako, da kratkostiči napetost proti masi, ko ta preseže neko napetost, dobrih 12 V. Načeloma lahko poskusiš tudi brez regulatorja, ga odklopiš, in opazuješ če bo kaj bolje. A ne pretiravaj z vrtljaji, da ne uničiš žarnic.
Drugače pa je večja verjetnost da se je magnet, oziroma vztrajnik razmagnetil; ali pa je statorsko navitje v kakšnem medovojnem stiku.
Če imaš možnost, si izposodi drug vztrajnik in poskusi z njim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 07, 2022 2:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni nova hupa ni delala in sem jo dal na napajalnik- 12v in celih 5A!!!
Na mopedu ni dovolj elektrike, da bi to filala

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Macec
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 22 Nov 2023 19:24
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.47

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 23, 2023 8:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morda bi bilo bolj pametno dobiti dobro ohranjeno rabljeno originalno hupo Tomos.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group