www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kalorimeter in M-bus

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 424
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 10:06 am    Naslov sporočila:  Kalorimeter in M-bus Odgovori s citatom

Pozdravljeni
Vgraditi moram kalorimeter zaradi deljenja stroškov ogrevanja v hiši. Želim vgraditi kalorimeter z izhodom M-bus in ga povezati na način, da lahko daljinsko logiram podatke po možnosti po urah in jih odčitavam zaradi mesečnega obračuna. Za kalorimeter sem trenutno izbral UltraMaXX V M-Bus...

Upal sem, da bom zadevo lahko rešil s pomočjo Shelly-ja... vendar na žalost nimajo rešitve za M-bus.
Vljudno naprošam forumaše pri iskanju rešitve s police, kajti tega se ne nameravam lotiti na osnovnem nivoju. Kakšne opcije pravzaprav imam (ESP home, Home assistant...) in kako zadevo spraviti skupaj v delujočo celoto? Premalo vem o teh zadevah, zato se izgubljam v poplavi podatkov, čas pa teče kajti moram zadevo čimprej nabaviti in vgraditi, da zaženemo ogrevanje v hiši. Kasneje se bom lahko posvetil rešitvam za zajem podatkov. Bistveno ta hip je ali sem na pravi poti in če sem izbral pravilno varianto kalorimetra, da pridem do željenega rezultata?
Hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 10:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zgleda da gre integracija z HomeAssistant:

https://community.home-assistant.io/t/m-bus-meter-bus-on-raspberry-pi-integration/309467

Tule je tudi nekaj:
Nekdo je naredil integracijo večih "zelsius® C5-IUF" kalorimetrov tukaj:

Ima pretvornik - Adfwebov M-BUS / MQTT, naprej uporablja MQTT.


https://community.home-assistant.io/t/hacky-integration-for-m-bus/127288/12

http://www.adfweb.com/Home/products/MBus_MQTT.asp?frompg=nav13_28

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5334
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 1:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Realno gledano rabiš 1x mesečno do števcev, odčitati podatke in to je to. Sem to več let delal v našem bloku 20 stanovanj, tako da mi je nekako jasno, kaj te čaka. Ampak ti boš imel verjetno samo par enot, tako da je težav še manj.

Vse ostalo je stvar "luksuza" Smile.

LP, g

p.s. Koliko pa stanejo zdaj tele igračke? Že pred leti je bilo tole dobrih 300 EUR po enoti, če me spomin ne vara ...

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 1:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem malo pobrskal,

Tisto prvo z raspberry pi in nekim vmesnikom: vmesnik je okoli 50€.

Tisti gateway MQTT/M-BUS pa zgleda okoli 600€, sem našel na neki poljski strani.

Ja tale MQTT pretvornik je kar lep zalogaj. Shocked

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.24
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 2:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žični M-Bus master je žal komplicirana zadeva. Je dovolj razširjeno, da ga marsikdo uporablja, ter dovolj smotan, da ni poceni smiselne variante.

Pred leti ni bilo pametne variante - sedaj pa sem opazil, da mikroelektronika ima zanimiv modulček M-Bus Master Click.

Če pa merilnikov še nisi nabavil pa poglej mogoče kaj z WM-Bus (wireless, 868 MHz). Kot sprejemnik pa lahko uporabiš SDR ali kakšen drugi sprejemnik. Če se prav spomnim mislim, da eden izmed sistemov hišne avtomatizacije zna sprejemati te zadeve.

Če pa iščeš out-of-the-box rešitev... pa mislim, da bo potrebno plačati kar precej Smile
Če se ti zatakne, z dostopom do kakšne dokumentacije povej, pa ti bom pomagal.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5334
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 3:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

WM bus ima tudi WE, kot sem pred casom nekaj gledal.
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3370
Aktiv.: 15.75
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 14, 2022 4:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

poglej če je kaj uporabnega pod "m-bus web server". Ko sem sam pred leti iskal nekaj takega, so bili najcenejši okoli 600€
Neki pretvorniki so tukaj

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1786
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 16, 2022 7:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mBus master ni ravno nekaj, kar bi bilo težko izdelati.

Oddaja je samo spreminjanje napetostnega nivoja, sprejem pa spremljanje tokovnega odjema. Malce igranja je samo takrat, ko dodajaš števce, ker se tokovni odjem povečuje, pa moraš zamikati offset (hint: odjem spremljaš z AD, sproti preračunavaš offset in na osnovi tega offseta na DO pošiljaš rezultat komparatorja. Ta DO nat povežeš s serijskim vhodom).

Je pa protokol izredno zanimiv saj je samopojasnjevalni.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 17, 2022 8:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z malo svojega dela, bi potem tole bilo najbolj primerno:

https://www.packom.net/product/m-bus-master-hat/

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 424
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 17, 2022 9:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

rplink3r je napisal/a:
Z malo svojega dela, bi potem tole bilo najbolj primerno:

https://www.packom.net/product/m-bus-master-hat/

Nekaj takega sem imel v mislih pa nisem našel.
Hvala!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PPG78
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jul 2003 14:09
Prispevkov: 2321
Aktiv.: 10.42
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 17, 2022 9:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_S je napisal/a:
rplink3r je napisal/a:
Z malo svojega dela, bi potem tole bilo najbolj primerno:

https://www.packom.net/product/m-bus-master-hat/

Nekaj takega sem imel v mislih pa nisem našel.
Hvala!


Na zgornjem linku je verzija 1.7, za verzijo 1.4 pa je na voljo shema
https://www.packom.net/wp-content/uploads/2019/10/M-Bus-Master-Hat-schematic-v1.4.pdf

Na hitro bi rekel da je 1.4 narejena še z booster modulom, na verziji 1.7 pa je vse integrirano. Booster se lahko naredi z klasičnim 34063 če ni drugega pri roki.

LP, Peter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group