www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

L1 L2 L3 - R S T vezava mi ne gre
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
elektrozacetnik
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 15 Okt 2022 18:36
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.28

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 20, 2022 10:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem uspel zvezati 3f vtičnico s FID-om in zadeva deluje. Sem se pa orientiral po barvah vodnikov, ki so na glavni varovalki in upam, glede na to, da zadeva deluje, da sem uspel.

Ali obstaja kakšen zelo preprost tester delovanja posamezne faze oz bi lahko posamezno fazo na vtičnici izmeril z multimetrom?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
IXA
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Dec 2009 22:20
Prispevkov: 90
Aktiv.: 0.52
Kraj: Bizeljsko

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 21, 2022 6:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

elektrozacetnik je napisal/a:
Sem uspel zvezati 3f vtičnico s FID-om in zadeva deluje. Sem se pa orientiral po barvah vodnikov, ki so na glavni varovalki in upam, glede na to, da zadeva deluje, da sem uspel.

Ali obstaja kakšen zelo preprost tester delovanja posamezne faze oz bi lahko posamezno fazo na vtičnici izmeril z multimetrom?


Obstaja,
verjetno best buy
https://www.banggood.com/MUSTOOL-MT007-or-MT007-Pro-or-MT007-Pro-EN-True-RMS-Digital-Multimeter-+-Voltage-Test-Pen-+Phase-Sequences-Meter-3-In-1-Color-Screen-Voice-Broadcast-p-1806010.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CZ&ID=6302091
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 21, 2022 9:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In potem elektro naredi kakšen remont na omrežju in ti obrne naključno faze... pa ti barve več ne koristijo kaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 21, 2022 11:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MarkoM je napisal/a:
In potem elektro naredi kakšen remont na omrežju in ti obrne naključno faze... pa ti barve več ne koristijo kaj.


Ali lahko to trditev utemeljiš s kakšnimi dokazi - kje in kdaj se je to zgodilo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poule
Član
Član



Pridružen-a: Čet 11 Jan 2007 19:53
Prispevkov: 800
Aktiv.: 3.82
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 21, 2022 12:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko so pri nas delali nekaj na vodih po vasi (nekajurni poseg),...sem moral doma obračati faze, da so zadeve delovale kot prej. Verjetno so to delali po malici...
Njihov komentar je bil,...saj noben tukaj (na tem odseku kabla) nima nič trifaznega doma... enemu so pa že oni šli zamenjati ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 21, 2022 12:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še vedno bolje, kot v bloku Celju par mesecev nazaj, ko so dobili gor medfazno namesto 230 VAC ... Smile

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 21, 2022 12:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zoran je napisal/a:
MarkoM je napisal/a:
In potem elektro naredi kakšen remont na omrežju in ti obrne naključno faze... pa ti barve več ne koristijo kaj.


Ali lahko to trditev utemeljiš s kakšnimi dokazi - kje in kdaj se je to zgodilo?


Dokazat ti verjetno ne morem, ker nimam pisnega dokaza, da je to elektro pri nas naredil. Zgodilo se je celo dvakrat. Prvič so menjevali celoten vod od transformatorja do hišne omare. Da so faze obrnili sem mukotrpno ugotovil, ko je zmanjkalo vode. Stara elektrokovinska črpalka, ki je črpala vodo iz enega rezervoarja v drugega je črpala minimalno vode. Ker je čisto malo vode črpala, nisem pomislil, da je kaj narobe z elektriko ampak črpalko. Po pregledu in tuhtanju pa le pogledam smer vrtenja motorja in vidim, da se vrti v napačno smer. Seveda je bila črpalka fiksno zvezana preko kontaktorja, torej se nič ni na domači inštalaciji spremenilo. Par dni prej so nas priključili na nov kabel. Drugič pa se več ne spomnim točno kdaj je bilo in kaj so delali. V glavnem, hidrofor več ni delal in sem takoj ugotovil, da so zopet faze premenjali. Vidim pa, da nisem edini s to izkušnjo, očitno za gospodinjstva ne preverjajo faz.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1611
Aktiv.: 8.17
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 21, 2022 1:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Barve vodnikov v trifaznem sistemu so točno definirane, kot je že bilo prej omenjeno. Smer vrtenja pa ni, vsaj kolikor sem gledal nekaj IEC standardov, nisem opazil. Sem pa gledal in bral nekaj nemških forumov in prodajalcev bolj znanih instrrumentov, ter opazil da se nekako bolj preferira desna smer vrtenja. Verjetno gre za kak bolj tihi dogovor, pa še to je bolj odvisno od samega inštrumenta (verjetno močnejša firma prevlada).

Pri nas doma bi se napačno zaporedje hitro opazilo. Če bi Elektro delal kak poseg, bi se hitro zbunili in jim javili. Na srečo je pri nas kar dobra ekipa, s katerimi se da vse lepo zmeniti. Applause

Seveda pa - če želiš sebi dobro, imej v hiši vse trifazne vtičnice z enako smerjo vrtenja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 683
Aktiv.: 3.51
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 21, 2022 3:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si pa tudi elektro dopusti kakšne cvetke.
V poslovno industrijski coni.
Brick wall



barve žic L1L2L3.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  barve žic L1L2L3.pdf
 Velikost datoteke:  175.65 KB
 Downloadano:  28 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 21, 2022 6:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko menjajo kable za SKS, pogledajo fazno zaporedje preden odklopijo in potem ko nazaj priklopijo.

To je pač zelo pomembno. Že včasih je bilo za kmetije to pomembno. Sedaj je pa zaradi toplotnih črpalk.

Pravilno zaporedje: 1-2-3 se enako vrti kot 3-1-2 ali 2-3-1.

Če imamo pa napačno zaporedje, se pa zapredja glasijo: 3-2-1 ali 2-1-3 ali 1-3-2.

Matematika tu je enostavna.


Dejstvo je, da moramo imeti povsod enako zaporedje in ustrezne barve in označevanje posameznih faz.

Če elektro nekaj narobe naredi, je to treba javit. Če se zgodi škoda zaradi tega, imajo zavarovanje. In bo krilo morebitne odpovedi naprav zaradi napake.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 1:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Ko menjajo kable za SKS, pogledajo fazno zaporedje preden odklopijo in potem ko nazaj priklopijo.

To je pač zelo pomembno. Že včasih je bilo za kmetije to pomembno. Sedaj je pa zaradi toplotnih črpalk.

Ali niso nove TČ praktično vse inverterske in je fazno zaporedje nepomembno?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group