www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

AVR v agregat ki ga nima

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Kammaksimilijan
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Jan 2016 10:22
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.19
Kraj: Lipica

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 02, 2022 2:39 pm    Naslov sporočila:  AVR v agregat ki ga nima Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Pred leti sem kupil agregat Fogo motor Honda 5,8kW, ki pa nima AVR-ja (amper volt regulator). Sedaj pa ga v morebitnih redukcijah nebi upal priklopiti na novo peč na drva ki ima polno elektronike.
Zanima me ali bi bilo mogoče tole elektroniko dodati v agregat in če je kdo že to delal me zanima vezava. Hvala in lp.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 02, 2022 3:28 pm    Naslov sporočila:  Re: AVR v agregat ki ga nima Odgovori s citatom

Kammaksimilijan je napisal/a:
AVR (amper volt regulator)
Think
Automatic Voltage Regulator ?

Če ima generator vzbujalno navitje (in ne zgolj trajne magnete), ne bi smel biti problem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.54
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 02, 2022 3:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz imam enak problem- moj generator ima trajne magnete.
Ali bi šlo med generator in centralno povezati UPS z sinusnim izhodom?

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 02, 2022 4:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

AVR pri agregatih pomeni Automatic Voltage Regulator
Nahaja se v generatorju, lahko tudi izven, naloga AVR je regulacija vzbujevalnega navitja rotorja in s tem posledično regulacija izhodne statorske napetosti generatorja. Napajanje AVR za vzbujanje se dobi iz pomožnega statorskega navitja, ki je običajno nekje okoli 100V.

Imam nutool bencinski agregat 2200W in nima AVR, nisem še odpiral kako je narejena regulacija, nekje sem zasledil da je nekako s kondenzatorji... Rolling Eyes in nimam pojma kakšen je rotor, z magneti ali brez.

Generator brez AVR je sicer bolj robusten, ker menda nima kaj crknit ob pomanjkanju elektronike, je pa žal tak agregat lahko precej nevaren nekaterim napravam, ker napetost lahko malo "uide" navzgor proti 300V AC

UPS, ki ni "double conversion" bo vhodno napetost prepuščal naprej kar direktno... čeprav ima večina navadnih UPS funkcijo popravka napetosti z vgrajenim transformatorjem na način autotransformatorja... žal kratkotrajnih prenapetosti ne popravi, jih normalno spusti skozi.

Double conversion UPS bo rešil problem, saj deluje kot inverter v nekaterih agregatih, napetost usmeri in jo potem ponovno razsmeri, na izhodu dobimo lep sinus stabilne napetosti.

Če je to namenjeno za peč, je že v osnovi dobro, da je dodan še akumulator, tako da bi predlagal izdelavo sistema takole:
rele za avtomatski preklop iz omrežja na agregat, polnilnik akumulatorja, akumulator in sinusni razsmernik, opcija: rele, ki ob izpadu omrežja preklopi na razsmernik.

Rele bo poskrbel, da se polnilnik preklopi na agregat takoj ali z zakasnitvijo, ko se zažene agregat.
Polnilnik bo skrbel za polnjenje in/ali dopolnjevanje akumulatorja.
Razsmernik zagotavlja stalno napajanje.
Opcijsko rele za preklop omrežje/razsmernik

Večina napajalnikov, ki imajo klasični omrežni transformator, je v glavnem neobčutljivo na nihanja napetosti, ki je lahko prisotno pri agregatu brez AVR.

Mimogrede, tudi AVR ne zagotavlja 100% stabilne napetosti, lahko v nekaterih izjemnih primerih uide navzgor, rešitev bi bila enaka kot brez AVR ali menjava agregata, nakup agregata z inverterjem.

Samo inverter agregat ima stabilno in čisto sinusno napetost na izhodu.
AVR generator ima bistveno bolj popačen sinus na vrhu sinusoide kot tisti brez AVR. Oba tipa generatorjev, tako z AVR kot brez AVR imata bolj stabilno napetost, če je izhod vedno vsaj minimalno obremenjen z ohmskim bremenom. Prehodni pojavi in nihanje napetosti so največji, če se zgodi prehod iz neobremenjenega stanja v obremenjeno in seveda obratno. Večja je razlika v obremenitvi, večji je prehodni pojav... in prav ti pojavi uničujejo občutljive naprave, oziroma napajalni del teh naprav. Stalna obremenitev z ohmskim bremenom vsaj 100W zelo pomaga. Pri inverter agregatih je generator večinoma 3-fazni tudi če je agregat eno-fazni, napetost je usmerjena, glajena in razsmerjena.

To so dejstva, ki sem jih uspel zbrati z meritvami z osciloskopom na različnih tipih generatorjev oziroma agregatov.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group