www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Sončne elektrarne - proizvodnja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2537
Aktiv.: 13.13
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 07, 2022 6:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S klimo se ne moreš ogrevat. Lahko samo dogrevaš. Sploh pa ne samo z eno enoto in z neizoliranim objektom z večimi sobami.

Če dobiš subvencijo za TČ, je med pogoji Eko sklada tudi odstranitev vseh kurilnih naprav. Torej ne smeš imeti še stare peči za back up.

Kar je spet kratkovidno, saj so izgleda vsi pozabili na žled in izpade električne napetosti po državi, poleg tega v današnjih politično negotovih časih v energetiki (in morebitnih redukcijah), je treba mislit na bolj lokalne in zanesljive rešitve. Nikoli ne bi imel samo enega vira ogrevanja. Tudi, če bi imel peč na ELKO, bi imel zraven še eno peč na trda goriva ali kamin ali kaj podobnega.

Ne strinjam se z zbiranjem denarja za obnovljive vire preko položnice za elektriko.
Ne strinjam se s subvencijami (denarnimi ali pa subvencije v obliki bonbončkov, kot je netmetering).

Vse to je škodljivo za vse vpletene. Razen za tiste, ki imajo prihranke zaradi tega. Te "prihranke" pa plačamo vsi. Torej, dobički so privatizirani, morebitne izgube so pa kolektivizirane med sodražavljane - plačilo dražje elektrike pozimi.

Žal so te politične nebuloze za na smetišče zgodovine. Ker to ni prava in dolgoročna strategija.

Pozimi, ko je najvišja cena elektrike in največja poraba, se iz omrežja vleče elektriko po ceni, ki je bila poleti.

Dragi udeleženci v te temi, jaz bi sredi najbolj trde zime jedel svež, sočen paradajz. Tisti pravi poletni, okusen in zdrav. Po zelo ugodni ceni, kot je to v najvišji sezoni, ko je povsod vsega dovolj.

Vendar to žal ni mogoče. Dobim lahko samo bled, neokusen in drag pridelek iz rastlinjaka. Ali pa se moram zadovoljit z mezgo.

Vi, lastniki SE in s pogodbo netmetering bi radi poletni paradajz delili poleti (že tako takrat vsem gleda ven iz ušes in pri vseh sosedih in babicah ga dobiš), pozimi bi pa želeli točno toliko želeli nazaj. V enaki kakovosti in ceni. To žal ne gre. Ne pri paradajzu, ne pri elektriki ne kjerkoli drugod.

Vsi cvilite o prostem trgu. Plačajte tržno ceno sedaj. In poleti po tržni prodajte. Bodo računice povsem drugačne. In bolj realne.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.20
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 07, 2022 6:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz
Se strinjam z tem kar si napisal. Ampak pogodbe nisem sam pisal, Sem pa sprejel pogoje, ki so bili predstavljeni in se strinjal z njimi.

Marsikaj plačujemo kar ne uporabljamo. Glej, do avtoceste imam debelo uro vožnje in vse eno plačam vinjeto, pa se po AC peljem največ 5x na leto. Kaj pa tisti, ki plačajo enako kot jaz, pa vsak dan po AC prevozijo par 100 km. Pravice ni, tako pač je in s tem se bo treba sprijaznit.

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.61
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 07, 2022 6:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

napetost je napisal/a:
Proteus je napisal/a:
SimonS je napisal/a:
Nekaj časa nazaj sem napisal moj izračun.
Kar je @napetost napisal ni realno. Ne moreš računati menjave ogrevanja in SE.
Jaz sem imel že prej TČ in lahko primerjam razliko med prej in sedaj, ko imam SE.

Končno nekdo, ki zna sešteti 1+1.


Ker je bilo pač olje predrago sem šel v komplet investicijo prenove ogrevanja+ lastne rabe el energije. Meni matematika znese, če vam ne, pa to ni moja stvar.
Sem pač razmislil, preračunal vložil. Bolje v to kot v avto, denar je pa tako vsak dan manj vreden.
Kot sem že enkrat napisal je to zame najboljša investicija do sedaj (vsaj dokler kaj ne crkne)


Ne misli, da ti hočem slabo in nikakor, da si se slabo odločil. Če imaš denar zakaj pa nebi investiral v SE. Bolje kot, da ti leži na banki.
Samo malo matematika ni realna. Mogoče probaj poračunati tako.
Izračunaj koliko ti porabi TČ v enem letu in dodaj redno letno porabo El. Potem ta znesek deli z ceno, kolikor si dal za SE (v to lahko vračunaš tudi kredite, zavarovanja, ...)

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.20
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 07, 2022 6:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Simon se strinjam, kar si napisal. Samo tak kot sem bi pol gledal kakšna temperatura je v prostoru, pomivalc bi delal ponoči, prav tako pralni stroj, ker je pač nižja tarifa in bi se sekiral za par 10€ mesečno. Sem pač varčen če je treba kaj plačat, pa nisem Gorenc.
Zdaj mi ja popolnoma vse eno. Izračuna nisem delil na ogrevanje in lastno rabo. Celotno investicijo sem vzel v zakup v enem kosu in se ne sekiram.
Zdaj bi račune še z lahkoto plačeval, čez kakšnih par let pa v penzijo in ob penzijah takšnih kot so, se ne bo treba še dodatno obremenjevat kako bom plačal elektriko pa ogrevanje.
Sicer pa kot pravijo ni važno kakšna je penzija, ampak koliko jih bo Pray

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.88
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 07, 2022 10:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naslednja računica nastane če imaš čez 50km do službe in se voziš vsak dan. Ker prideš do tega da daš 5000€ na leto samo za nafto.
Tako da prineseš v 7ih letih električni avto noter samo z tem ker imaš "bencinsko" doma.

Sam kaj ko sem jaz komaj v fazi postavljanja elektrarne ...

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 08, 2022 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se strinjam s tem kar piše quertz.

Klime kot ogrevalni vir so postale moderne, sam dojemam to kot nižanje standarda z mižečim enim očesom uporabnika, ki sam sebe prepričuje da je na boljšem. V resnici je pa to energetska revščina zaradi prevelikih objektov, ki se jih nihče noče losati še v penziji. Mladi pa brez rešitev reševanja stanovanjskega problema. Pa dobro, to je druga zgodba.

Panele gledam sam pa kot nek trenutni balonček. V prihodnosti se bo še drek iz njih delal, cene za postavitev elektrarne zdaj so pa navite v nebo. Samo golobi morajo nehati srati po njih.

Sam ne vidim problema v plačilu elektrike tudi če sem brez elektrarne. Pač plačaš tistih 1500€ na leto, kje je problem? Razumem pa da je treba nekako gurati s prenizkimi prihodki in penzijami. Prej pa celo življenje damping na trgu delati in misliti bo že nekako... Ja ne bo, ne.
Bolj vidim problem v redukcijah. Kakor vem, pa elektrarna brez delujočega omrežja ne deluje, razen če nimaš otočne. Pa si v takšnem vremenu mogoče za tri dni dober, pa potem? Da o investiciji ne govorimo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1786
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 08, 2022 2:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole zna biti tudi še zanimivo, če se bodo stvaril zaostrile in se bo kdo spomnil in zahteval striktno izvajanje:
https://sodo.si/storage/app/media/SONDSEE%202020%20Priloga%203_Presoja%20vplivov%20naprav%20na%20omre%C5%BEje_objavljeno.pdf
Si kar predstavljam lastnika toplotne črpalke, ko mu bo distributer rekel "no go".

Sicer pa v Nemčiji so s sončnimi elektrarnami že trčili ob zid in sedaj jamranje:
https://www.pv-magazine.de/2022/03/29/eeg-osterpaket-bringt-keine-verbesserung-fuer-normale-photovoltaik-dachanlagen/
Članek tudi lepo kaže mentaliteto lastnikov SE, ki je "država daj denar", da bom lahko imel dobiček.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 08, 2022 2:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tile naši so včasih že brez tega bolj papeški od papeža ... Se spomnim samo sage o svoj čas zahtevanem certifikatu za PV inverter, ki je bil zahtevan samo (!!!) v Sloveniji in nikjer drugje po Evropi/svetu ... Tako da ... Pustmo stat ...

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marans
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Dec 2022 21:36
Prispevkov: 26
Aktiv.: 1.55

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 10, 2022 4:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Evo, danes je bil dober dan - sem dobil končno sonce za rojstni dan! Smile

Torej skupne cifre (total) so: solar (1300) + omrežje (916 kWh) na strani inputa, output pa load consumption 912 kWh?

Ali če gledam izkoristek uporabe akujev (s konverzijami) potem je to charged 1700, discharged 994 kWh?

A sem kaj spregledal? Ker tole so mi (pre)velike izgube.
A input na solar strani upošteva tudi energijo, ki je ne porabiš (polni akuji in premalo odjema)?

Poskušam razumeti realni izkoristek kombinacije Growatt + aku, ker razmišljam v smeri nabave te kombinacije.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 11, 2022 9:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nah, tele cifre (kumulativa) so kar nekaj ... Kitajska (ne)logika zadaj, pac. Imam za "pravo" merjenje Shelly EM na dovodu in na izhodu in tam so podatki realni in precej drugacni. Realno je IMHO najvecji problem lastna poraba Growatta, ki je ranga 50 W (ko inverter deluje), ravno sem na tem, da v omarico prigradim kontaktor, s katerim komplet Growatta onemogocim (AC IN) in izhod dam direktno na AC za tak cas, kot je zdaj (ko se dela samo kaka kWh na dan). V tem primeru edino izgubim funkcijo UPSa.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marans
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Dec 2022 21:36
Prispevkov: 26
Aktiv.: 1.55

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2022 7:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A to lastno porabo si sam nameril? Oz. da vprašam drugače - a ko inverter deluje zase porabi relativno enako, ne glede na obremenjenost?

Po datasheet od SPF 5000 ES in "brata" SPF 5000TL HVM-WPV najdem podatka za učinkovitost pretvorbe DC->AC 93% (aku) in 97% (solar). Ni pa podatka pri kateri obremenjenosti in čisto dopuščam, da je pri manjši izkoristek slabši.

Pri tem izkoristku/izgubi si pri delovanju z akuja na 50W povprečne lastne porabe pri dobrih 700W porabe.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.77
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 28, 2022 12:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prosim za mnenje

RAd bi dogreval SV. Sedaj jo greje TČ. Želim pa, da bi poleti vzdrževal toploto z PV.
Na streho bi postavil 4x275W. To bo slab 1kW ob sončnih dnevih. MPPT 40A. Grelec 3kW ali morda 2kW če ne bo delovalo. SV 42°C bi dvignil na 50 ali več, da bi bilo več zaloge. Akumulatoje imam svinčene dobrih 500Ah.

Sem zasledil Off Grid razsmernik/z regulatorjem Growatt 3kW z nekim popustom 550€.
Razsmernik bi pa tudi občasno uporabljal za ročna elek. orodja do 2kW.

Zanima me, kako se vam zdi ta sesta ali bi šlo skozi in pa ali je ta inverter primeren za induktivne motorje?? Zna kdo izračunati, koliko časa bi potreboval za dogrevanje 180l iz cca40 na 50°c?

Hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 423
Aktiv.: 4.34
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 28, 2022 10:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

H20 je napisal/a:
...Zna kdo izračunati, koliko časa bi potreboval za dogrevanje 180l iz cca40 na 50°C?

Definitivno je Growat boljša rešitev in vsekakor uporabnejša. Izhod je čisti sinus in vse deluje brez težav.

Growat: 3,5kW, (potrebuje Akumulatorje 48V)
Solarni paneli: 4x 275W = 1,1kW, (Usol= 60 rezin x 0,5V/rezino x 4 paneli=120V)
Imaš svinčene akumulatorje: 500Ah, NAPETOST=?? (Wh=?)

specifična toplota vode: 4200J/(kg K)
formula: Q=mcΔT,
potrebna energija za segrevanje 180L za 10°C: Q=180kg x 4200J/(kg K) x 10°C, Q=7,56MJ
Energija v kWh: 1kWh=3600J, (Joul=Ws) > potrebujemo 2,1kWh

Torej 1kW grelec segreje 180L vode za 10°C v 2,1h (126 minut) !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3369
Aktiv.: 15.75
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 28, 2022 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

link do pravilnika
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 28, 2022 1:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na growatta moras imeti vsaj 5 (raje 6 PV) modulov.

Glede pravilnika z linka je pa za on-grid balkonski sistem male moci. Growatt je offline.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 4 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group