www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Bivše SV frekvence radijskih postaj

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 527
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 24, 2022 11:48 pm    Naslov sporočila:  Bivše SV frekvence radijskih postaj Odgovori s citatom

Pozdrav vsem,
Malo raziskujem po arhivih Novega Tednika (lokalnega časopisa Celja), saj me je zanimalo na katerih srednjevalovnih frekvencah je oddajal Radio Celje svoj čas.

Našel sem:
Radio Celje oddaja na UKW frekvencah 100,3 in 95,9 MHz - stereo, in SV 963 kHz od 8.00 do 19.00.

Nekje po juliju/avgustu 1991 SV frekvence ni več omenjene.

Našel sem pa še tudi podatke za Štajerski val (takrat Radio Šmarje):

Radio Šmarje oddaja na frekvenci 93,7 MHZ, ob nedeljah pa tudi na frekvenci 1566 kHz.

Zanimivo, da so te FM frekvence še vedno v uporabi pri obeh omenjenih radijskih postajah, poleg dodatnih.

Ima morda kdo podatke še o kakšnih drugih lokalnih oz. ostalih postajah?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3270
Aktiv.: 33.14

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 25, 2022 12:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na wikipediji imaš tudi nekaj takih, ki ne oddajajo več: https://sl.wikipedia.org/wiki/Seznam_slovenskih_radijskih_postaj
Bo pa treba v knjižnico:
Začetki radia na Slovenskem

Kričač: http://dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-8UOH9ZBN/5fa044d0-c835-4023-b3a3-aa75b48fb6f8/PDF

RGL: http://dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-D0N1UB5S/4195fb19-336d-4345-84d5-2d976b97cd03/PDF

Tule je nekaj iz letza 2007: https://www.telstar.si/viewtopic.php?f=26&t=6751


Pa še nekaj ne-zgodovinskega. Na tulifonu imam tole aplikacijo:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.imsgroups.exyuradio&hl=en&gl=US&pli=1

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 457
Aktiv.: 2.70
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 25, 2022 12:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi mene včasih daje nostalgija po srednjevalovnih frekvencah in spominih ko sem izdelal prvi detektorski sprejemnik in kasneje še preprost radijski sprejemnik, ampak dejstvo je da je s prihodom stikalnih napajalnikov, daljinskega odčitavanja števcev, ISDN, ADSL, ... telekomunikacijskih priključkih in podobnih modernih tehnologij, srednji val postal neuporaben, ker je zaradi AM + prenizke frekvence, preveč občutljiv na to vrstne motnje. Rolling Eyes
_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 527
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 25, 2022 4:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obema hvala za odgovore. Sam sem mlajši in nisem nikoli prav poslušal srednjega vala, saj je bila ukinjena večina oddajnikov do takrat, ko sem odkril ta del radijskih valov Smile

V knjižnico bom zagotovo šel kaj pogledati, tako da hvala za predlog knjige.

Sicer mislim, da je največ znanega o oddajniku Radia Slovenija 1 (918 KHz) in pa seveda o teh, ki še danes delujejo na področju Slovenije.

Pa recimo Val 202 je dobil ime po valovni dolžini oddajne frekvence (202 metra oz. 1484 kHz) s katero so najprej oddajali.

O ostalih lokalnih postajah se dejansko ve bolj malega. Zanimivo bi bilo tudi vedeti kakšne oddajnike so imeli in s kakšnimi močmi so oddajali. Verjetno par 100W, če je šlo za lokalno postajo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 527
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 14, 2022 5:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot zanimivost dodajam skico: Mreža televizijskih oddajnikov, pretvornikov in usmerjenih zvez v Sloveniji. (Stanje ob koncu leta 1967.)

Vir: TEHNIČNI POUK za 8. razed osnovne šole (Ljubljana, 1971)



IMG_4030.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  998.21 KB
 Pogledana:  36 krat

IMG_4030.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 96 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group